Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Ґендерний підхід в історії освіти та педагогічної думки

Ґендерний підхід в історії освіти та педагогічної думки

Назва:
Ґендерний підхід в історії освіти та педагогічної думки
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
29,76 KB
Завантажень:
232
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
Реферат на тему:
Ґендерний підхід в історії освіти та педагогічної думки


Аналізуючи історію розвитку школи і виховання в перших цивілізаціях, варто відзначити, що в переважній більшості країн Стародавнього Сходу та Стародавній Греції дівчата були позбавлені можливості здобувати освіту. Відповідно до становища жінки в Афінах дівчата здобували домашнє виховання під наглядом матерів або інших жінок на жіночій половині будинку-гінекеї. Тут вони здобували елементарні навички рукоділля, гри на музичному інструменті, часом і читання та письма.
Про освіту жінок в епоху середньовіччя говорити не доводиться. Увагою до жіночої освіти характеризується Епоха Відродження та період Реформації.
Гуманізм XVI ст. змінив середньовічне ставлення до жінки, принаймні до представниць з вищих соціальних прошарків. Уперше в історії чоловіки визнали необхідність жіночої освіти. Велику роль у розвитку теорій, що обґрунтовували необхідність освіти для жінок, внесли педагоги-гуманісти Луї Вівес. Мішель Монтень, Еразм Роттердамський, а також ранні соціалісти-утопісти Томас Мор і Томмазо Кампанелла. Е. Роттердамський написав трактат „Освічена юна леді”, в якому стверджував, що освіта здатна зробити з дівчат доброчесних дружин і матерів. Л. Вівес написав ряд трактатів на захист жіночої освіти. Його „Порадник для християнки” витримав 40 видань і перекладів більшістю європейських мов. У ньому автор твердив, що головне призначення жінки бути хорошою дружиною і матір’ю і до цього її необхідно готувати завчасно. Дівчат треба вчити читанню книг, що містили „доброчесні настанови”, творів Платона, Цицерона, Сенеки. Говорив Вівес і про моральне виховання дівчат. У праці „План навчання дівчат” іспанський гуманіст давав конкретні рекомендації відносно того, чому і як навчати аристократок.
Томас Мор (1478–1535), автор знаменитої „Утопії”, дав класичну освіту не лише своєму синові, але й трьом дочкам. Кращі вчителі вчили їх латини, грецькій мові, філософії, астрономії, математиці. Інструктуючи вчителя своїх дочок, Мор говорив: „На першому місці має стояти доброчесність, знання – на другому, а потім необхідно прищепити повагу, богоповажання, милосердя до всіх і християнська покора”. Т. Мор був упевнений в тому, що розумові здібності жінок ніскільки не поступаються чоловічим, а часто і перевершують їх. Він твердив: якщо жінка за своєю природою непокірна й обмежена, то саме через недостатню освіту. А тому треба старанніше й ретельніше займатись освітою й научіння жінок.
Ранні соціалісти-утопісти Т. Мор і Т. Кампанелла вимагали однакової освіти для чоловіків і жінок, а останній, крім того, проповідував ідею спільного навчання хлопців і дівчат у школі.
До питань освіти дівчат активно звертались педагоги і громадські діячі Англії XVII ст., передовсім Г. Галіфакс і Д. Локк. Вони вважали, що від освіченості матері залежить культурно-освітній рівень її дітей – майбутніх громадян нового суспільства. Саме в цей час в Англії до домашньої просвіти дівчат додалось навчання в приватних пансіонах, де їх учили не лише добрим манерам (танцям, грі на музичних інструментах, кулінарії і т. п.), але також латини, французькій, грецькій, італійській, іспанській мовам, а для дівчат, котрі хотіли продовжити освіту, викладали астрономію, географію, історію та арифметику.
Активним прихильником піднесення освітнього рівня аристократок був і відомий англійський письменник Джонатан Свіфт. У трактаті „Лист до юної леді з приводу її одруження” він писав: „Навряд чи віднайдеться одна з тисячі дочок джентльменів, здатна читати чи розуміти свою рідну мову... Не дивно, адже їх не вчили ні в дитинстві, ні у більш зрілому віці”. Погане виховання й недостатня совіта жінок спонукали Свіфта констатувати: „Ваша стать використовує більше думок, пам’яті і зусиль, щоб залишатися неуками, ніж дозволити собі стати мудрими й корисними…”.
Засуджуючи неувагу суспільства до жіночої освіти, яку Свіфт розцінював як „ганебний факт”, закликав серйозно ставитись до цієї проблеми. Порівнюючи кількість освічених чоловіків і жінок, він приходив до невтішних висновків: половині аристократів і джентльменів судилося залишатись неодруженими або одружуватись на жінках, яких вони ніколи не зможуть поважати, оскільки ті будуть нерозумними, манірними, ледарками, інтриганками тощо.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: Ґендерний підхід в історії освіти та педагогічної думки

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок