Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Ціннісний характер педагогічної взаємодії

Ціннісний характер педагогічної взаємодії

Назва:
Ціннісний характер педагогічної взаємодії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,62 KB
Завантажень:
498
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему
Ціннісний характер педагогічної взаємодії


Ціннісні взаємодії у педагогічній системі ”вчитель – учень”, ”вчитель – керівник” можуть мати різні модифікації, але в основному вони здійснюються в рамках двох парадигм виховання: авторитарної та індивідуально-розвиваючої (гуманіс-тичної). В авторитарній системі взаємодій домінує мета (результат) діяльності, а не особистість учня. Тому стосунки між вчителем і учнями є чітко субординаційними (односпрямо-ваними): у їх основі – примус. Зміст поведінки вчителя в такому випадку пов’язаний з діями наказу, підпорядкування, примусу, що реалізуються через такі неконструктивні засоби впливу, як заборона та покарання. Звичайно, така взаємодія призводить до конфронтації учасників педагогічного процесу, у результаті чого в учня зникає бажання навчатися, з’являється ворожість до вчителя і відраза до школи.
В особистісно орієнтованій педагогіці пріоритетом є особистість учня, яка виступає реальною цінністю професійного кредо вчителя. Практичне втілення цієї цінності визначає гуманно-моральну організацію педагогічної діяльності, що породжує атмосферу щирості, співчуття, підтримки. Причому подібні відносини мають двосторонній характер, поширюючись на особистість як учня, так і вчителя, оскільки ці учасники певною мірою рівноправні як суб’єкти динамічної взаємодії, за допомогою якої вчитель не тільки мотивує і програмує процес розвитку учня, але і, відчуваючи вплив на свою особистість з боку учнів, змінюється сам. Тому цілком природно, що за умов особистісно-орієнтованої системи стосунків найважливішими атрибутами є творчість, самостійність, ініціатива, співробіт-ництво, уміння переборювати труднощі. Але вирішальну роль у становленні і розвитку педагогічних відносин відіграють все-таки особистість і професіоналізм учителя, а також традиції та особлива атмосфера освітньої установи, ”дух школи”.
У цьому ряді факторів, які визначають характер взаємин педагога з вихованцями, особистість педагога займає виняткове місце. Зрозуміло, чим багатший духовно, культурно розвинутий, професійно мобільний вчитель як особистість, тим сильніший відгук і яскравіший слід, який залишає він у душах вихованців, тим більше в нього можливостей для пробудження у своїх вихованцях добрих почуттів. Тому в процесі особистісного становлення учнів це, безумовно, вирішальний фактор, недарма К.Д. Ушинський відзначав, що особистість можна виховати тільки особистістю.
Особливе місце в діяльності педагога займає невербальна система спілкування і самовизначення як комплекс умінь і навичок, які забезпечують педагогові свободу професійного самовираження і гарантують досягнення високих результатів. Ці уміння відображають подвійний характер професійної поведінки педагога, який полягає в управлінні собою і управлінні іншими, тобто учнями. Тому система невербальних засобів спрямована, з одного боку, на самого вчителя, а саме на фізіологічну (поза, міміка, жести) і психологічну (психічні процеси, емоції) сторони його поведінки, з іншого боку – на учнів у всьому різноманітті їх психологічних проявів. Причому регуляція учителем власної поведінки для педагогічної діяльності є не ціллю, а в широкому смислі засобом, який викликає в учнів заздалегідь передбачені або ситуативно виправдані реакції у вигляді станів і дій, що додає ціннісного характеру освітньому середовищу.
На думку фахівців, основою формування комунікативної стратегії і тактики, ціннісної картини освіти є немовні явища: жести, міміка, поза, пластика і т.д.
Учителеві важливо мати уяву про основні системи невербального самовираження, які розглядаються в спеціальних розділах науки, що вивчає комунікативну поведінку людини.
Найважливішою серед систем невербальної поведінки людини є оптична система, яка пов’язана із зоровим сприйняттям фізичних даних людини і рухами особи, рук і ніг, усього тіла.
Сукупність рухів людини, тобто мова її тіла, позначається терміном кінесика.
До неї включають три групи явищ: фізіогноміку (конституція особи, тулуба, кінцівок і т.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Ціннісний характер педагогічної взаємодії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок