Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Проблема вивчення української мови в школах зарубіжжя з врахуванням лемківського питання

Проблема вивчення української мови в школах зарубіжжя з врахуванням лемківського питання

Назва:
Проблема вивчення української мови в школах зарубіжжя з врахуванням лемківського питання
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,04 KB
Завантажень:
127
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Проблема вивчення української мови в школах зарубіжжя з врахуванням лемківського питання


Другий Світовий конгрес лемківських організацій, що відбувся у Львові у 1997р. підтвердив тезу Платона, що знання - це пригадування. Йдеться про пам ять, тобто про постійний процес мобілізації зусиль для самоідентифікації і самозбереження. Це особливо важливе для тих, які живуть за державним кордоном батьківщини, на землях, які для них споконвіків були рідними, і тих, яких жорстока доля розігнала по світах. "На рідних землях, але у чужих державах", саме отут – від десятиліть господарі цих земель вважали асаміляцію українського народу, як факт бесперечний, натуральний, загальнозрозумілий. Усильно працювали віками, щоби цей процес успішно для себе завершити. Найкращим прикладом цієї вікової насильності є лемки, найбільш західна етнічна група українського народу, про якої проблеми, особливо зв,язані з навчанням, знанням, пригадуванням "хто ми?", "якого народу діти?" - хочу заявити. Мені здається, що особливо зараз єднання етно-культурного розмаїття, нам треба більше, ніж досі, плекати – на користь єдності українського народу.
У добу глобалізації, етно-культурне єднання сприятиме єдності прикарпатців з кримцями, поліщуків з лемками, слобожанців з волинянами. Пригадувати своє родове коріння, і скріплювати єдність народу на грунті української національної свідомості, аби на основі етно-культурного розмаїття творити ще одну (сучасну) мозаїку незрушимої стіни єднання нації. Якщо зуміємо це успішно робити, надіюсь, що припинимо насильну асиміляцію лемків, якої початки у глибокій історії. Хоча лемки - сильна і тверда вітка нашого народу, через віки в їхній свідомості ніколи не затрачувався кровний зв,язок з Великою Україною, все ж таки асиміляційний "урожай" лякає. Вже у міжвоєнний період вороги нашого народу намагалися остаточно відірвати мешканців Бескиду від рідного народу, проповідуючи, що вони "окрема нація карпаторосів", чи "польське плем,я лемків", яке треба негайно повернути польському народові і "врятувати їх від українства" (traktat "Јemkowszczyzna" ks. Wojtasika – архів у Львові).
За 20 років свого панування (1918-1939), польський уряд здійснив це "рятування" дискримінаційними заходами по відношенні до шкільництва і вчителів. Вчителів української мови в 1930 –1933 роках примусово переведено "для добра школи" в глибинні райони Польщі, а на їх місця призначено вчителів – поляків, які не володіли українською мовою.
Щоб відірвати лемків від матірного пня, польські шкільні інспектори у 1932р. на педагогічній конференції заявили, що лемки – це окреме плем,я, а тому замість української мови, в школах Лемківщини слід ввести лемківський діалект. А вже в наступному році реакційна преса виступила з "доказами", що лемківська говірка є польським діалектом, а лемки – етнографічна група польського народу. Опісля заборонено вживати українську мову, викладати історію українського народу, вивішувати в школах портрети українських громадських діячів, поетів та письменників. Уряд Польщі поставив собі за мету денаціоналізувати, ополячити лемків.
Врешті руйнування єдності українського народу на Лемківщині русофілами і галицькими москвофілами, діяльність яких поглиблювала сепаратистські тенденції серед лемківської інтелігенції, спричинили розлам єдності між русинами Карпат і українським народом, чим заподіяли зло, якого наслідки відчутні й сьогодні.
Дивно, що бурхливого розвитку набула освіта на Лемківщині у роки німецької окупації. При всьому лихові жахливих часів війни і окупації та пов,язаних з тим надзвичайних тягарів, при всіх труднощах особистого життя, освіта на Лемківщині в роки німецької окупації стояла краще, ніж до приходу німців і після їх відходу. На жаль подальший розвиток подій не тільки загальмував працю для піднесення освітнього і культурного рівня Лемківщини, а й привів до сплюндрування дощенту самого регіону. У результаті воєнних подій та брутального виселення лемків у 1944 – 1944 роки польським комуністичним режимом підсиченим більшовицьким сталінізмом, Лемківщина перетворилась у пустелю.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Проблема вивчення української мови в школах зарубіжжя з врахуванням лемківського питання

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок