Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Проблема наступно-перспективних зв’язків у практиці вивчення морфеміки і словотвору в шкільному курсі рідної мови

Проблема наступно-перспективних зв’язків у практиці вивчення морфеміки і словотвору в шкільному курсі рідної мови

Назва:
Проблема наступно-перспективних зв’язків у практиці вивчення морфеміки і словотвору в шкільному курсі рідної мови
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,03 KB
Завантажень:
407
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Проблема наступно-перспективних зв’язків у практиці вивчення морфеміки і словотвору в шкільному курсі рідної мови


Загальновідомо, що безперервний процес мовної освіти має ряд етапів: дошкілля, початкова та основна ланка загальноосвітньої школи. Успішне засвоєння учнями рідної мови значною мірою залежить від того, наскільки в ході навчання враховується внутрішній зв’язок між цими етапами [10, 4]. Отже, передумовою повноцінної мовної освіти і мовленнєвого розвитку школярів є реалізація дидактичних принципів наступності і перспективності між освітніми ланками. Ця актуальна проблема привертає увагу сучасних науковців (М.Вашуленко, О.Глазова, А.Ляшкевич, М.Пентилюк, К.Плиско, Л.Сугейко, Л.Федоренко та ін.).
Дотримання принципу наступності, як зазначає М.Вашуленко, передбачає перенесення здобутих знань на суміжні галузі, використання їх у нових умовах і зв’язках, а також постановку перед учнями посильних вимог на кожному етапі навчання [3, 19]. Цієї ж позиції додержується О.Глазова. На її думку, наступність зумовлює підкріплення уже наявних знань новими, розкриття нових зв’язків, через що рівень знань, умінь і навичок учнів постійно зростає [4].
Реалізація принципу наступності передбачає опору на вже відомий школярам матеріал (М.Пентилюк, К.Плиско) й обов’язкове врахування логіки предмета [15, 41]. Такий підхід, як зауважує Л.Федоренко, зумовлює заміну у свідомості школярів неповної системи знань більш повною [19, 1]. На необхідність дотримуватися вищеназваного принципу під час вивчення теоретичного курсу рідної мови в початковій та основній ланці загальноосвітньої школи, а також при виконанні учнями завдань на мовний аналіз і синтез указував М.Львов [11, 150].
Перспективність – ще одна складова, що визначає ефективність навчального процесу [10, 4], інший бік наступності. Цей принцип здійснюється шляхом уведення пропедевтичного ознайомлення учнів з основами наступних розділів і тем [11, 141], намічає перспективні лінії формування мовних знань і мовленнєвих умінь від класу до класу, від початкової ланки до основної [3, 20].
Однією з умов дотримання наступності і перспективності є „стиковка” чинних програм і підручників суміжних класів у їх завданнях і змісті [11, 150]. Їх аналіз дозволяє констатувати цей факт, що, безперечно, є вагомим досягненням сучасної лінгводидактики. Про наявність єдиних вихідних позицій у навчанні рідної мови в початковій та основній ланці свідчать провідні змістові лінії Державних стандартів: комунікативна, лінгвістична, лінгвокраєзнавча (лінгвокультурологічна) та діяльнісна [5; 6]. Ці ж лінії визначають зміст чинних програм і підручників з рідної мови для всіх ступенів загальноосвітньої школи.
Мета статті: дослідити стан реалізації принципів наступності та перспективності між початковою та основною ланкою загальноосвітньої школи в процесі опрацювання морфеміки і словотвору, виявити їх вплив на рівень засвоєння учнями теоретичних знань і сформованості практичних умінь.
Результати проведеного нами опитування вчителів вищеназваних ланок свідчать, що лише незначний їх відсоток, приступаючи до опрацювання нового матеріалу, чітко уявляє:
яким є вихідний рівень мовної освіти учнів з цієї теми;
як поняття, що вивчаються на даному етапі, будуть з часом ускладнюватися і на який рівень знань про них учні мають вийти, закінчивши відповідно початкову або основну ланку загальноосвітньої школи.
типологію вправ та характер дидактичного матеріалу на попередньому чи наступному етапі вивчення цієї теми.
З метою одержання об’єктивної інформації про рівень засвоєних знань і вмінь учнів початкової та основної ланки загальноосвітньої школи з морфеміки і словотвору, про типові помилки і, відповідно, про стан викладання цього розділу в шкільному курсі рідної мови ми провели спеціальні контрольні роботи (констатувальний зріз) у третіх і п’ятих класах. Кожному учневі було запропоновано теоретичні і практичні завдання.
Теоретичні завдання вимагали відповіді на поставлені запитання.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Проблема наступно-перспективних зв’язків у практиці вивчення морфеміки і словотвору в шкільному курсі рідної мови

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок