Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Принципи педагогічної аксіології

Принципи педагогічної аксіології

Назва:
Принципи педагогічної аксіології
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,27 KB
Завантажень:
270
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему
Принципи педагогічної аксіології


У рамках педагогічної системології педагогічна аксіологія виступає у ролі смислотворчої моделі нової парадигми. З причин ідеологічної (політичної) конфронтації вона відкидалася філософами-марксистами (зокрема, до 60-х років ХХ століття), тобто у нас її довгий час переслідувала доля, яка спіткала, наприклад, кібернетику, формальну генетику та інші “буржуазні” науки.
Можна виокремити ряд принципів, на основі яких функціонує педагогічна аксіологія. Залежно від підходів, критеріїв дослідники визначають різні, але завжди пов’язані внутрішньою логікою аксіології, принципи. Так В.О. Сластьонін і Г.І. Чижакова виділяють такі принципи:
1. Принцип історичної та соціокультурної мінливості освітніх цінностей. Накопичені суспільством соціально значимі цінності передаються від покоління до покоління. Незмінними залишаються загальнолюдські цінності. Соціальні, ідеологічні цінності визначаються та формуються відповідно до історичної епохи, рівня соціального та економічного розвитку суспільства.
2. Принцип взаємозв’язку соціокультурних та освітніх цінностей. Освітня система існує в соціокультурному просторі та взаємодіє з ним.
3. Принцип співвіднесення суспільних та особистісних цінностей. Освіта забезпечує засвоєння загальноприйнятих норм, способів поведінки і діяльності. Засвоєння цінностей відбувається шляхом їх емоційного переживання та прийняття.
4. Принцип інтеграції традиційних та інноваційних цінностей. Педагогічні інновації можуть відноситися до цінностей лише за умови, що вони гуманістичні, сприяють розвитку індивідуальності, спрямовані на розвиток позитивних відносин.
Н.О. Асташова використовує більш традиційний підхід до визначення основних принципів педагогічної аксіології. На її думку, до основних принципів відносяться ті, що перераховані далі: принцип гуманізму, принцип комплексності, принцип емоційної відкритості, принцип адекватності, принцип відповідності, принцип включеності.
За Ж. Омельченко ключовими моментами у філософсько-педагогічному обґрунтуванні концепції відбору і змісту загальнолюдських цінностей виступають такі:
1) сфокусувати смисложиттєві, системоутворюючі, інтег-ра-тивні за змістом цінності;
2) подати їх як універсальні конструкти в системі, у ієрархічній структурі;
3) кількість цінностей не може бути великою;
4) ці цінності активізуються як критерії при оцінці і виборі модусу поведінки, цілей і способів їх діяльності;
5) конкретний набір загальнолюдських цінностей вироб-ляється історією цивілізації, культурою і виступає як умовний;
6) це передбачає можливість і необхідність на основі емпіричних, історико-порівняльних і гносеологічних досліджень створення авторської концепції відбору і змісту загально-людських цінностей (Л. Виготський, К. Обуховський, Л. Кол-берг, Л. Божович, М. Ященко, І. Кон І. Мартинюк, Г. Терещук, В. Караковський, І. Дементьєв).
Поняття “цінності” пов’язане з поняттям “принципи”. Однак принципи – це не цінності. Це те, що направляє людську поведінку, це внутрішнє переконання людини, основне правило поведінки. Вони фундаментальні та незаперечні. Це такі як: робота, друг, чоловік (дружина), особистість, культура, релігія, сім’я, ворог, гедонізм, гроші, володіння...
Досить часто ціннісні орієнтації, які знаходяться на рівні принципу, забезпечують злагоду в соціальних групах. Цінність як норма дозволяє посилити упорядкованість соціальних взаємодій, чітко окреслити виконання вироблених людством правил. На цьому рівні ціннісні орієнтації відображають позицію особистості за конкретної ситуації, орієнтовану на конкретні зразки поведінки, узагальнені принципи діяльності. Цінності-норми здатні реалізувати інструментальну функцію стосовно цінностей, які знаходяться на рівні ідеалу.
У соціальній психології виділяють важливе поняття “референтна група”. Референтними, або еталонними називають групи, чиї цінності, норми, установки та орієнтація не тільки приймаються людиною до уваги підчас організації своєї соціальної поведінки, але й стають мотивами її поведінки.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Принципи педагогічної аксіології

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок