Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Розвиток емоційного ставлення дошкільників до однолітків у процесі гуманізації їх взаємин

Розвиток емоційного ставлення дошкільників до однолітків у процесі гуманізації їх взаємин

Назва:
Розвиток емоційного ставлення дошкільників до однолітків у процесі гуманізації їх взаємин
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,75 KB
Завантажень:
156
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Розвиток емоційного ставлення дошкільників до однолітків у процесі гуманізації їх взаємин


Демократизація суспільства передбачає високий рівень соціальної орієнтації особистості, гуманізацію взаємин.
Такі фундаментально важливі для гуманної поведінки емоції, як співпереживання та співчуття формуються в дитинстві в процесі спілкування, коли розвивається емоційна регуляція міжособистісних взаємин, зростай взаєморозуміння, виникають людські емоції, тобто відбувається становлення особистості (І.Божович, О.В. Запорожець, М.І. Лисіна, В.К. Котирло). Проте це не означає, що тільки включення дитини в процес спілкування забезпечує виникнення в неї відповідних емоцій. Виховання співпереживання потребує певних форм організації спілкування.
Саме тому актуальним є пошук ефективних методів виховання співпереживання у дошкільників.
Одна із специфічних особливостей дітей дошкільного віку невміння визначати емоційний стан іншого, що й ускладнює розвиток співпереживання.
Ми припустили: якщо навчити дитину визначати емоційний стан однолітків, це сприятиме розвитку почуття співпереживання. У зв'язку із цим і поставили перед собою завдання навчити дитину визначати емоційний стан іншого. Розв'язували його в таких експериментальних серіях.
Перша серія передбачала навчити дитину визначати емоційний стан іншого через усвідомлення свого стану. Із цією метою проводили гру "Атракціон". Чотирьом дітям пропонували піти на ігровий майданчик, де буде гойдалка, яка дуже приваблювала їх. Але щоб погойдатися на ній, потрібно було придбати в касира білет. Білетів було три. Дитина, яку досліджували, до каси підходила останньою і залишалася, природно, без білета. Вона тільки могла спостерігати за дітьми, які гойдалися.
Щоб дитина усвідомила, як неприємно, коли не діляться іграшкою або не беруть у гру, експериментатор описував дитині її емоції: Я бачу, що ти дуже хочеш погойдатися. Я тобі дуже співчуваю".
Після цього створювали таку ігрову ситуацію, коли дитині давали можливість виявити своє ставлення до товаришів, які потрапили в ситуацію, аналогічну до тієї, в якій була недавно вона. Досліджували, як вплинуть особисті переживання неприємного стану на вміння визначати такий самий стан ровесників і співпереживати їм
Для цього використовували гру "Конячка". За правилами цієї гри в неї грають тільки двоє дітей. Одна конячка, друга - кучер. Але експериментатор запрошував до гри трьох дітей і, таким чином, одна дитина залишалася поза грою. Пояснюючи правила гри, експериментатор давав віжки досліджуваній дитині з тим, щоб вона вирішила; хто ж буде гратися з нею в парі, тобто виконувати роль конячки. Створена в грі моральна колізія допомагала визначити, чи зрозуміє досліджувана дитина ровесника, який залишився поза грою після того як сама побувала в аналогічній ситуації, чи виявить до нього співчуття.
У другій серії експерименту також актуалізувалося бажання дитини грати в гру, яке вона не могла задовольнити, але на відміну від попередньої серії ровесник співчував їй у формі реальної допомоги, завдяки чому досліджувана дитина задовольняла своє бажання. Для цього проводили гру "Поведемо ляльок у гості". Двоє дітей (одна з них досліджувана) йдуть в гості з ляльками. Досліджувана дитина раптом виявляє, що її ляльці немає що одягнути, бо комплект верхнього одягу один, і він у другої дитини. У цей час експериментатор підсилює стан невдоволення досліджуваної дитини, говорячи: "Так, справді, лялька не може піти в гості. Ах, бідна лялечка, у неї немає одягу". Завчасно підготовлена друга дитина говорить: "Я тебе виручу. Зараз придумаю, як можна поділитись, щоб і твоя лялька одяглась, і моя. Ось я придумала. Одна може надіти плаття і зверху пальто, а друга штани і куртку. Дивись, як. добре; тепер обидві ляльки зможуть іти в гості".
Потім в аналогічній грі перевіряли, як застосований формуючий прийом сприяє вмінню розуміти іншого. Гру проводили так. Дітям оголосили, що відкрився новий магазин іграшок із самообслуговуванням. Але в зв'язку з тим, що корзинок, з якими пропускають у відділ, мало, гратимуть тільки троє дітей.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Розвиток емоційного ставлення дошкільників до однолітків у процесі гуманізації їх взаємин

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок