Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Спілкування

Спілкування

Назва:
Спілкування
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,45 KB
Завантажень:
398
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Спілкування належить до числа більш важливих категорій сучасної психолого-педагогічної науки. Даний феномен є надзвичайно багатий проявами – є безліч дефініцій спілкування.
Складність визначення сутності спілкування пов’язана з тим, що ця категорія широко застосовується не лише на науковому рівні, а у повсякденній мові.
Сучасна педагогічна наука розглядає особистість як продукт суспільно-історичних умов та відводить діяльності, яку людина виконує спільно з іншими людьми, визначальне значення в розвитку її особистості (С.Л.Рубнінштейн, А.Н.Леонтьєв, А.В. Запорожець.)
Аналіз наукової літератури дав змогу з’ясувати що існують три основні підходи до визначення найбільш родового поняття спілкування.
Підводять спілкування під поняття “комунікація” інформаційний зв’язок (Брудний А.А., Попов Е.В. Соковлин В.М., Урсуль А.Д.)
Спілкування розглядається як обмін інформацією між динамічними системами і підсистемами, що приймають, передають і зберігають різні знання.
Ця точка зору значно збіднює уікальний феномен спілкування, адже сповіщаючи один одному певні відомості, люди спільно працюють, переживають емоції. В комунікації має місце так званий зменшений об’єм інформації, і вона (інформація) тече від суб’єкта до суб’єкта. У спілкуванні відомості циркулюють між суб’єктами, внаслідок чого інформація збагачується. Відомий філософ ХХ ст.. Каган М.С. підкреслював, що у спілкуванні немає відправника і отримувача, а є співрозмовники ів співпрацівники спільної справи. [ ;143]
Даний підхід підводить спілкування під поняття “Діяльність” (Ананьєв Б.Г. Ерастов Н.П., Леонтьєв А.А., Лисіна М.І., Яковличева А.Ф.). Так Б.Г. Ананьєв розглядав спілкування як вид соціальної діяльності поряд з працею і пізнанням; А.А. Леонтьєв вважав, що історично спілкування було нерозривно пов’язане з практичною діяльністю, і критеріям такої трансформації стала поява у спілкуванні специфічної мотивації. Спілкування як діяльність має місце в роботі оратора, лектора, вчителя. Вивчаючи спілкування, дані автори застосовують структурні схеми, характерні для аналізу практичної діяльності. При цьому спостерігається різне число та склад компонентів у таких структурних схемах.
Так Н.П. Єрастов називає 7 компонентів; 66J
комунікатор
адресат
засоби
предмет
умови
мета
результати
Яковличева А.Ф. виділяє шість компонентів [ ;16-16]
Мотиви
цілі
операції
зміст
засоби
результати спілкування
Називаючи деякі компоненти однаково, дослідники часто мають на увазі різні поняття.
Так, М.І. Лісіна під “предметом спілкування” розуміє партнера власне самого цього процесу. В цей же час Н.П. Ерастов розуміє цей компонент значно ширше – все що оточують людей, є предметом спілкування [ ;46]. І навпаки, називаючи компоненти по-різному, дослідники мають на увазі одне і теж.
Якщо М.І. Лісіна пише про “завдання спілкування”, то Н.П. Ерастов те ж іменує метою. Деякі автори під структурними компонентами спілкування як діяльності розуміють якісні характеристики даного процесу.
А.А. Леонтьєв вважає, що структуру спілкування складають його “інтенціональність” “результативність” та ”нормативність”.
Називаючи спілкування “комунікативною діяльністю” чи “діяльністю спілкування”, дослідники підкреслюють, що мова йде не про “звичайну” діяльність. Її головну особливість бачать в тому, що в окремих обставинах вона втрачає ознаки діяльності і перетворюється в умову здійснення інших видів діяльності.
Позитивним у цьому підході є те, що так підкреслюється активний, перетворюючий характер спілкування, звертається увага на його багатогранність. Разом з тим дана точка зору має суттєвий недолік. Сучасна психологічна педагогічна наука розглядає діяльність як суб’єктно-об’єктивний зв’язок. Реалізовуючи свої потреби, суб’єкт діє на об’єкт з метою його цілеспрямованого перетворення. В процесі діяльності відбувається втілення в об’єкті психічного образу і реалізація опосередкованих ним відносин суб’єкта в предметній дійсноств.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Спілкування

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок