Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Зміст і структура пізнавальної самостійності у старших школярів

Зміст і структура пізнавальної самостійності у старших школярів

Назва:
Зміст і структура пізнавальної самостійності у старших школярів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,38 KB
Завантажень:
262
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Зміст і структура пізнавальної самостійності у старших школярів


Сучасне суспільство все більше починає усвідомлювати, що інтелект, знання стають основним капіталом і головним ресурсом життєдіяльності людей. Тому воно ставить нові вимоги як до загальноосвітньої, так і до професійної школи. Важливу роль у розвитку освіти має відіграти єдність вищої і середньої освіти. Завдання полягає в тому, щоб загальноосвітня школа взяла на озброєння такий спосіб активізації пізнавальної діяльності учнів, який сприяв би подоланню розриву між методологією загальної середньої освіти, орієнтованої переважно на опанування “готових” знань, і методологією вищої освіти, яка все більше наближається до методології відповідних галузей наукових знань. Знайти шляхи і методи координації зусиль у цій роботі, субординації цілей і засобів – найважливіше концептуальне завдання сучасної освіти. Нині особливого значення набувають не тільки міцність і глибина засвоюваних знань, але й достатній рівень розвитку пізнавальної самостійності особистості старшого школяра.
Метою даної статті є на основі аналізу психолого-педагогічної літератури вивчити стан проблеми формування у старшокласників пізнавальної самостійності, визначити її зміст та структуру.
У науковій літературі, в якій висвітлюються різні аспекти дитячої самостійності, є положення про те, що наприкінці шкільної освіти при створенні оптимальних умов можна досягти достатнього рівня сформованості цієї якості особливості. Аналіз психолого-педагогічної літератури здійснювався у двох напрямках відповідно до таких завдань, а саме: визначити сутність та структуру пізнавальної самостійності; виявити особливості формування пізнавальної самостійності у старших школярів.
У психологічних, педагогічних та тлумачних словниках зафіксовано різні визначення поняття самостійності: 1) самостійність – це характеристика певної системи, коли у всіх її окремих частинах виявляється або відображається модель загальної сумісності її компонентів..., яка визначається швидше внутрішніми чинниками психологічної природи, ніж зовнішніми чинниками оточення; 2) самостійність характеризується двома факторами: по-перше, сукупністю засобів - знань, умінь і навичок, якими володіє особистість; по-друге, ставленням особистості до процесу діяльності, її результатів і умов здійснення, а також зв'язками з іншими людьми, які відбуваються в процесі діяльності; 3) самостійність виявляється в умінні ставити певну мету, наполегливо добиватися її виконання власними силами та відповідально ставитись до власної діяльності, діяти свідомо та ініціативно в нових ситуаціях (Л.Виготський, О.Леонтьєв, Е.Рапацевич та ін.).
Аналіз наведених визначень дає підстави стверджувати, що ця якість дозволяє особистості в процесі діяльності за допомогою засвоєних знань та вмінь незалежно діяти, досягаючи очікуваного результату. Серед різновидів самостійності вивчалася здебільшого специфіка розумової (пізнавальної) самостійності як якості особистості, яка виявляється саме у навчанні. Поняття самостійності мислення тобто пізнавальної самостійності передбачає здатність побачити питання, яке вимагає розв'язання та самостійне знаходження на нього відповіді. Самостійний розум не шукає готових рішень, не прагне без потреби спиратися на думки та положення інших, він творчо підходить до пізнання дійсності, шукає та знаходить шляхи її вивчення, нові факти та закономірності (А.Гальперін, В.Давидов, Д.Ельконін, В.Котирло, Н.Менчинська Є.Суботський, Ю.Янотовський та ін.).
При цьому поняття пізнавальної самостійності характеризується як уміння учня думати, виконувати завдання, відповідно поводитись без сторонньої допомоги чи контролю. Розглядаючи самостійність як вольову якість особистості, вчені стверджують, що людина, якій вона властива, спроможна систематизувати, планувати, регулювати та активно здійснювати свою пізнавальну діяльність без постійного керівництва. Іноді самостійність розглядається в поєднанні її з рівнем самоконтролю (А.Арет, Г.Никіфорова) та підґрунтям для формування самосвідомості, почуття власної гідності (О.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Зміст і структура пізнавальної самостійності у старших школярів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок