Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Процес становлення національного самоусвідомлення

Процес становлення національного самоусвідомлення

Назва:
Процес становлення національного самоусвідомлення
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,26 KB
Завантажень:
237
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Процес становлення національного самоусвідомлення
План
1. Процес становлення національного самоусвідомлення
2. Український виховний ідеал
3. Національне як чинник виховання
4. Українське патріотичне виховання і національні меншини
У розвитку національно-патріотичної свідомості дитини та зрілої людини можна виділити щонайменше три етапи, які накладають на цю свідомість певний відбиток, збагачують її зміст.
Етап раннього етнічно-територіального самоусвідомлення є першоосновою, корінням патріотизму. Сприяння усвідомленню етнічної приналежності дитини розпочинається з перших днів її життя в сім'ї, якщо ця сім'я вирізняється національними особливостями і національним побутом — з материнської мови, колискової пісні, бабусиної казки, з участі дитини у народних звичаях і обрядах, із засвоєння народної пісні, з причетності до процесу народної творчості тощо. Діти дошкільного віку беруть участь у народних життєвих дійствах (вертеп, колядування, віншування, гаївки, розмальовування писанок тощо).
Традиції, звичаї та обряди мають глибокий вплив на виховання, і не тільки національне, оскільки вони завжди підтримуються силою громадської думки і періодично повторюються. У сім'ї й в школі діти засвоюють шанобливе ставлення до видатних українських історичних і культурних діячів, повагу до ідеалів, за які вони боролися, беруть участь у вшануванні їхньої пам'яті. У ранньому дитячому віці формується культ рідного дому, сім'ї, рідного села, культ предків.
Неабияке значення в процесі усвідомлення етнічної приналежності має рідна мова, якій до певного часу не повинні заважати інші мови. Через неї дитина засвоює національний спосіб мислення, характерні для нього категорії та образи, ставлення до моральних цінностей тощо. Перефразовуючи відомі рядки В. Симоненка, через мову дитина здійснює своє "святе синівське право з матір'ю побуть на самоті".
У ранній період свого життя — в сім'ї — дитина знайомиться з національними та етнічними символами. Йдеться не тільки про Державний герб і прапор, про герби різних українських земель чи природно-географічних районів, а й про історичну атрибутику — гетьманську, козацьку, стрілецьку (булава, бунчук, пернач тощо). Виразником душі українця є також калина, верба і вишня, писанка, вишиванка, іноді сопілка, бандура. Привласнення таких символів, використання їх у своєму житті, одязі тощо є формою громадянського самовираження людини.
Нарешті, саме в перші роки свого життя дитина формує в собі почуття власної "містичної єдності" з територією, на якій народилася, з околицею, яку пізнала вперше, з характерним кліматом тощо.
На етапі етнізації свідомості формується те, що Г. Ващенко називав "стихійним патріотизмом". В основу його покладено, передусім, навички. "Людина, живучи довго серед певного оточення, так зживається з ним, що воно стає ніби частиною її" (Ващенко Г., 1997, с. 67). На психіці людини позначаються клімат і навіть температурні умови та спосіб харчування. Вона органічно зростається з довкіллям, природою, життям найближчих людей, з характерними формами господарювання. І таке почуття — любов до всього, що оточує людину — може іноді набувати високого напруження (Ващенко Г., 1997, с. 67).
Етап національно-політичного самоусвідомлення. За нормальних умов цей етап припадає переважно на підлітковий вік, коли дитина з лона сім'ї й школи переходить у громадське середовище. Процес її загальної соціологізації передбачає усвідомлення свого "Я" як частки суспільного організму, що має національно-політичний характер. Під впливом усвідомлення соціального життя, вивчення історії та культури народу юнак задумується над долею своєї нації, над тим місцем, яке вона посідає серед інших націй, робить вибір щодо потреби і методів відстоювання її свободи.
Етап національно-політичного становлення юнака пов'язаний з його громадською активізацією, з усвідомленням політичної ситуації, у якій живе і розвивається нація. В цей час відбувається приєднання підлітків до молодіжних, громадських та політичних об'єднань і організацій, котрі своїми програмами і діяльністю впливають на процес їхнього національного і громадянського самовизначення ("Пласт", СУМ, "Січ" тощо).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Процес становлення національного самоусвідомлення

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок