Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Елементи загальної теорії гуманітаризації освіти

Елементи загальної теорії гуманітаризації освіти

Назва:
Елементи загальної теорії гуманітаризації освіти
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,49 KB
Завантажень:
109
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Елементи загальної теорії гуманітаризації освіти


Методологічною основою створення моделі гуманітаризації математичної освіти є системний підхід. Він почав активно розвиватися і впроваджуватися в наукових дослідженнях в 40-і роки 20ст. Його представниками є відомі філософи В.П. Кузьмін, В.Н. Садовський, Е.Г. Юдін та інші.
Вибір системного підходу до побудови моделі ГЗМО (гуманізація загальної математичної освіти), обумовлено тим, що одним з її головних компонентів є особистість, її психологічна структура.
Побудова моделі гуманітаризації математичної освіти починається з виділення і опису основних її компонентів. Традиційно методична система навчання математики включає в себе цілі, зміст, методи, форми і засоби навчання. Всі ці елементи входять і в модель гуманітаризації математичної освіти. Сутність ГЗМО можна виразити так - вона є метою і засобом цілісного розвитку особистості засобами математики. Звідси випливає, що психологічна структура особистості і закономірності її розвитку повинні стати елементом освітньої моделі.
Гуманітаризація освіти - це процес, який спрямований на засвоєння особистістю гуманітарного знання, гуманітарного потенціалу кожної вивчаючої галузі знань, на присвоєння особистістю загально значущих цінностей кожної галузі знань.
Сутність змісту сучасної освіти, в тому числі і математичної, виражається в інтеграції чотирьох його компонентів, які відповідають підструктурам особистості, і відображають його гуманітарний напрям: знання про людину, природу, суспільство, мислення, способи діяльності, які забезпечують формування наукової картини світу, як основи світогляду; досвід комунікативної, розумової, емоційної, трудової діяльності, досвід творчої пошукової діяльності, досвід емоційно-ціннісних відношень.
Зміст освіти повинен задовольняти принципи цілісності, комплексності і функціональної повноти. Виділимо гуманітарний потенціал в змісті загальної математичної освіти. Ним являється методологія наукового пошуку в математиці і історія математики, які включають в себе: предмет і метод математики, її провідні ідеї і поняття, зв'язок з іншими науками і практикою, математичну мову; процес пізнання в математиці; специфіку творчої математичної діяльності; методи наукового пізнання; культуру мислення, яка включає і стиль наукового мислення; історію математики.
Другим важливим компонентом гуманітарного потенціалу математичного змісту є творча (пошукова) математична діяльність. З нею тісно пов'язана ще одна важлива складова гуманітарно-орієнтованого змісту - естетика математики.
Естетична спрямованість математичної освіти може бути представлена в змісті як в явному виді - в красі математичних доведень, в багатому змісті формул, в незвичайних закономірностях, які виражені в теоремах, у відображені математикою краси природи, математичних основ законів краси в мистецтві, так і  неявно.
Залучення школяра в творчу математичну діяльність дозволяє формувати і культуру мислення, яка являється ядром гуманітарної культури. Культура мислення формується на протязі всього періоду навчання в школі, її основи повинні бути закладені в основній школі.
Важливим компонентом гуманітарно-орієнтованого змісту є елементи історії математики, без вивчення яких не може бути сформоване цілісне уявлення про історію розвитку людського суспільства.
Дві виділені підсистеми - особистість і зміст освіти - при функціонуванні системи гуманітаризації математичної освіти знаходяться в складних зв'язках. Найбільш значущі з них такі: представлений зміст має великі потенціальні можливості для цілісного розвитку особистості; зміст математичної освіти в сучасному його трактуванні  зможе реалізовувати свій гуманітарний потенціал тільки в тому випадку, якщо він буде особистістю присвоєний.
Для цього в особистості повинні виникнути мотиви і потреби. Якщо їх не буде, то немає змісту говорити про гуманітаризацію. Гуманітарний потенціал математики існує об'єктивно, незалежно від цілей освіти і від конкретної особистості.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Елементи загальної теорії гуманітаризації освіти

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок