Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Розвиток мислення майбутніх педагогів як умова їх професійно-педагогічної підготовки

Розвиток мислення майбутніх педагогів як умова їх професійно-педагогічної підготовки

Назва:
Розвиток мислення майбутніх педагогів як умова їх професійно-педагогічної підготовки
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,07 KB
Завантажень:
287
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Розвиток мислення майбутніх педагогів як умова їх професійно-педагогічної підготовки


Проблема розвитку мислительної активності людини – одна з найбільш важливих у психології. Її вивчення має досить суттєве теоретичне й практичне значення.
Нові суспільні відносини (економічні, політичні, правові та ін.), що складаються в нашій країні, неможливі без формування відповідного типу особистості, якій були б притаманні такі особливості розумової діяльності, як системність знань, активність, гнучкість і самостійність розуму. У зв’язку з цим постає питання підготовки ініціативних, творчих учителів з розвинутим професійно-педагогічним мисленням.
Професійно-педагогічне мислення – це “... таке мислення, яке уможливлює проникання в причинно-наслідкові зв’язки педагогічного процесу, аналіз власної діяльності, відшукування наукового обґрунтування успіхів і невдач, передбачення результатів роботи” [7, с. 80].
Формування професійно-педагогічного мислення тісно пов’язане з такою мислительною операцією, як порівняння. Адже розвиток мислення студента, зокрема розвиток уміння порівнювати, є важливим у світлі однієї з ідей педагогічної психології – єдності навчання, розумового розвитку та виховання особистості. Різнобічно розвинута особистість не може сформуватися без повноцінного розумового розвитку.
У становленні інтелекту студента беруть участь і зміст знань, і ті розумові вміння, якими він оволодіває у ВНЗ, засвоюючи та застосовуючи їх на практиці. Озброюючи студента вміннями розумової діяльності, в тому числі вмінням порівнювати, ми тим самим сприяємо формуванню майбутнього педагога.
Що ж таке порівняння? У філософському словнику дається таке визначення: “Порівняння – зіставлення об’єктів з метою з’ясування рис подібності чи відмінності між ними (або того чи іншого разом). Порівняння є найважливішою передумовою узагальнення й відіграє велику роль в умовиводах. Судження, що висловлюють результат порівняння, служать меті розкриття понять про об’єкти, які порівнюємо; в цьому відношенні порівняння виступає в ролі прийому, що доповнює, а інколи й заступає визначення” [9, с. 389].
Роль порівняння в пізнанні навколишнього світу дуже велика. Звідси і його значення в навчанні, про що неодноразово нагадував К.Ушинський: “Порівняння є основа будь-якого розуміння й будь-якого мислення, – писав він. – У дидактиці порівняння повинно бути основним прийомом. Щоб зрозуміти предмет, відрізняти від дуже схожих з ним предметів і знайти схожість з дуже віддаленими від нього предметами, тільки тоді ви з’ясуєте для себе всі суттєві ознаки, а це означає – зрозумієте предмет” [8, с. 436].
Порівняння має свій предмет, свою мету та передбачає свої шляхи реалізації в процесі професійно-педагогічного навчання. Предметом порівняння виступають об’єкти реальної дійсності, якості, ознаки, а також факти, явища, процеси.
Порівняння завжди цілеспрямоване, тобто відбувається під певним кутом зору. Так, учнів 5 класу можна вивчати як учнів підліткового віку, в цьому їх схожість, але вони відрізняються один від одного за своїми індивідуальними якостями, особливостями. Цей прийом можна використовувати на всіх етапах пізнання в процесі навчання: при сприйманні та усвідомленні нового, його узагальненні та систематизації.
Порівняння за ступенем повноти може бути повним та частковим. Якщо під час порівняння необхідно встановити як подібність, так і відмінність, то це буде повне порівняння. Часткове порівняння вимагає з’ясування лише схожості чи відмінності. Порівняння відрізняються й за способами їх здійснення. Вони можуть бути паралельними, послідовними або віддаленими в часі. Паралельним буде порівняння матеріалу, який вивчається синхронно, наприклад, порівняння знань з психології та педагогіки (аналіз уроків, етапи пізнавальної діяльності, активізація пізнавальної діяльності учнів на уроці тощо). Послідовним є порівняння фактів, явищ, якостей, процесів, які вивчаються хронологічно.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Розвиток мислення майбутніх педагогів як умова їх професійно-педагогічної підготовки

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок