Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Менеджмент та лідерство

Менеджмент та лідерство

Назва:
Менеджмент та лідерство
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,16 KB
Завантажень:
142
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Менеджмент та лідерство


Менеджмент і лідерство відносяться до числа найважливіших способів інтеграції та диференціації групової й колективної діяльності людей. На відміну від окремих механізмів соціально-психологічного впливу і взаємодії вони являють собою персоніфіковані форми соціального контролю й інтеграції всіх механізмів і способів соціально-психологічного впливу з метою досягнення максимального ефекту в груповій діяльності.
Слід зазначити, якщо термінологічний апарат, який визначає й описує діяльність менеджера, є цілком сталим, то загальноприйнятої теорії лідерства ще не розроблено. Одночасно суміщення менеджером функцій формального й неформального лідерів трудового колективу є одним з чинників, що істотно впливає на ефективність діяльності організації. Про розходження між менеджментом і лідерством М. Мескон, М. Альберт і Ф. Хедоурі пишуть так: «Керування можна визначити як розумовий і фізичний процес, який приводить до того, що підпорядковані виконують запропоновані їм офіційні доручення й вирішують визначені задачі. Лідерство є процес, за допомогою якого одна особа впливає на членів групи» [4, 423]. До визначення поняття «лідерство» у них є декілька підходів, а саме як «спроможність впливати на окремі особистості та групи, спрямовуючи їх зусилля на досягнення цілей організації» [4, 464].
У сучасній західній соціології й соціальній психології не проводиться розмежування між лідерством та керівництвом, хоч у німецькій, англійській та французькій мовах і є відповідні терміни для позначення формального, офіційного керівництва (наприклад, у англійській — це supervising, management, governing).
Найбільш поширеними на Заході тривалий час були дві концепції лідерства: персоніфікована і функціональна. Прихильники першої вважають, що «лідер» відрізняється від «нелідера» якостями особистості та завдяки наявності в нього цих рис останній стає лідером певної групи. Так, Л. Тарнополь на підставі п’ятирічного дослідження приходить до висновку, що «лідери» відрізняються від «нелідерів» дружелюбністю, прагненням до взаєморозуміння, уважністю, тактовністю, справедливістю, чесністю, безпристрасністю, ввічливістю, сталістю, послідовністю, незалежністю. Вони діють відповідно до своїх обов’язків, не набридають своїм підлеглим надмірними порадами, вірять, що більшість людей схильні допомагати іншим. «Лідери» менше насторожені у відносинах з людьми, не приховують, що у них бувають помилки, відрізняються великою відповідальністю, відсутністю ворожості та невротичності, демократичною поведінкою.
«Нелідери» передусім виявляють більше ворожості (за тестами ворожості) у ставленні як до людей, так і до тварин. «Нелідери» звичайно думають про людей гірше, ніж останні того заслуговують. Вони невротичні, схильні вважати себе більш нещасливими, ніж інші люди [5, 83].
Проте, незважаючи на проведення значної кількості досліджень, учені не прийшли до єдиної думки щодо сукупності якостей, що з високим ступенем достовірності характеризують лідера. Так, Р. Стогдил здійснив комплексний огляд досліджень у сфері лідерства, де зазначив, що вивчення особистих якостей продовжує давати суперечливі результати. Він виявив, що лідери, як правило, відрізнялися інтелектом, прагненням до знань, надійністю, відповідальністю, активністю, соціальною участю і соціально-економічним статусом тощо. Разом з цим Р. Стогдил визначив, що в різних ситуаціях ефективні керівники виявляли різні особисті якості і це дозволило зробити висновок про те, що «людина не стає керівником тільки завдяки тому, що вона має деякий набір якостей особистості» [4]. Висновок про те, що не існує сталого набору особистих якостей, притаманного всім ефективним керівникам, часто подавався як доказ того, що ефективність керівництва має ситуаційний характер.
Прихильники ситуаційної ( функціональної) концепції (Стогдил, Браун, Кон і ін.) вважають, що людина стає лідером не тому, що вона відрізняється від інших якимись особливими якостями, а лише завдяки визначеній ситуації, і тому вона може бути лідером в одних умовах і не обов’язково в інших.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Менеджмент та лідерство

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок