Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Основні напрями й форми діяльності учнівського самоуправління в загальноосвітній школі-інтернаті

Основні напрями й форми діяльності учнівського самоуправління в загальноосвітній школі-інтернаті

Назва:
Основні напрями й форми діяльності учнівського самоуправління в загальноосвітній школі-інтернаті
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,99 KB
Завантажень:
62
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Основні напрями й форми діяльності учнівського самоуправління в загальноосвітній школі-інтернаті


Сьогодні чи не найважливішим завданням навчально-виховного процесу в загальноосвітніх школах-інтернатах є соціальна адаптація вихованців до життя в сучасних умовах, аби діти не виходили зі стін інтернату з певною сумою знань, але з байдужим ставленням до обраної справи, абсолютно позбавлені творчості та ініціативності. З огляду на сказане особливої ваги набуває формування в учнів навичок самоуправління.
Поняття “учнівське самоуправління” в педагогіці має свій певний розвиток і використовується в педагогічній літературі протягом тривалого часу, проте наукового визначення його немає. Автори користуються цим поняттям досить широко, вкладаючи в нього різний зміст та різні відтінки. Одні під поняттям “учнівське самоуправління” розуміють діяльність, яку розумно здійснюють самі учні і яка включає постановку мети, планування, способи реалізації плану, організацію обліку і контролю. Інші вважають, що про поняття “самоуправління” школярів можна говорити лише тоді, коли воно виконує управлінські функції. Треті під ним розуміють здатність учнів до самоактивності та саморегуляції, що сприяє розвитку активної життєвої громадянської позиції особистості, почуття відповідальності за її реалізацію в діях та вчинках.
Широкий вжиток та оперування цим поняттям, а також ототожнення його інколи з поняттям “самоврядування” часто на досить невизначеній основі значно ускладнюють визначення поняття “самоуправління”. Постає потреба проаналізувати вже існуючі визначення і, узагальнивши їх, спробувати все ж таки визначити поняття “учнівське самоуправління”.
Розглянемо визначення цього поняття в літературі. У тлумачному словнику С.Ожегова самоуправління трактується як право на внутрішнє управління своїми, місцевими силами. Енциклопедичний словник зазначає, що самоуправління – це форма місцевого управління у містах, громадах, комунах через органи, які обираються частиною населення або всім населенням. Словник соціально-психологічних понять розглядає самоуправління як частину системи управління колективом, де суб’єктом управління виступає сам колектив. Педагогічна енциклопедія визначає це поняття як участь дітей в управлінні та керівництві справами колективу.
Філософська та соціологічна література (Д.Андрєєв, В.Афанас’єв, І.Кон, Т.Смирнов, Г.Філонов) трактує самоуправління як свідому цілеспрямовану діяльність, яка є обов’язковою умовою підготовки особистості до саморегуляції своєї роботи й поведінки у суспільстві. На думку В.Білоусова, самоуправління – метод самоорганізації виховного колективу, що забезпечує формування стосунків не лише взаємозалежності, а й лідерства і партнерства, організаторських якостей шляхом залучення учнів до управління шкільними справами і створення працездатних органів колективу, наділених великими правами та обов’язками. С.Гончаренко в “Українському педагогічному словнику” дає такі визначення: “Самоврядування дитяче – участь дітей в управлінні й керівництві справами свого колективу, що розвиває організаторські здібності, почуття відповідальності, ініціативу, принциповість, заповзятість і є головною умовою розвитку самостійності”. “Учнівське самоврядування – це складова частина виховного процесу школи, що проявляється в спеціально організованій діяльності учнів із забезпечення активної, побудованої на засадах виборності, самодіяльності, добровільності їх участі в організації управління своєю власною діяльністю”. З вищезазначеного вбачаємо взаємозв’язок таких понять, як “самоуправління” і “управління”, бо самоуправління – це: право на управління; форма управління; частина системи управління; участь в управлінні. Теоретичну передумову до визначення власної позиції стосовно розуміння сутності поняття “учнівське самоуправління” склали праці В.Коротова, Л.Гордіна, Л.Новікової, М.Поташника, М.Приходька, А.Холоднюка та низки інших дослідників.
Таким чином, учнівське самоуправління розглядається як: 1) метод самоорганізації виховного колективу, самодіяльний початок у діяльності учнівського колективу, який допомагає розвивати організаторські якості особистості, навички і прийоми організаторської діяльності, у числі яких вміння планувати, правильно розподіляти доручення, налагоджувати облік і контроль (В.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Основні напрями й форми діяльності учнівського самоуправління в загальноосвітній школі-інтернаті

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок