Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Зовнішні чинники виховання і розвитку: рідна мова

Зовнішні чинники виховання і розвитку: рідна мова

Назва:
Зовнішні чинники виховання і розвитку: рідна мова
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,27 KB
Завантажень:
217
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Зовнішні чинники виховання і розвитку: рідна мова
План
1. Рідна мова
2. Українознавство
3. Мистецтво
4. Засоби масової інформації
5. Громадське життя

Мова є явищем, що властиве лише людині. Вона виконує в її життєдіяльності фундаментальні функції, включаючи виховну та розвивальну, а тому повинна бути предметом великої уваги в педагогічній науці.
Мова в житті людини. Духовне життя людини — її почування, інтелект, воля, ціннісні орієнтації тощо поєднуються зі зовнішнім світом, удосконалюються і розвиваються завдяки мові. І те, як мова цю "з'єднуючу" функцію виконує, які образи і настрої викликає в душі людини, як вони відображають зовнішній світ — реально чи перекручено, — має для людини колосальне значення. Релігія і мова є першими тлумачами життя, навколишньої дійсності, природи, людини тощо. Релігія дає духовне, вселенське їх трактування, мова — земне, національне, "видове", природовідповідне. Звідси — очевидний висновок: збагачення мови, розвиток мовних можливостей дитини є також надійним шляхом її духовного розвитку.
Будучи засобом спілкування, мова забезпечує процес єднання людей, становлення людських спільнот і найперше нації. У цій ділянці стикаємося з двома її функціями. По-перше, з довготривалою функцією, що забезпечує продукування і зберігання суспільних ідей, розкриття змісту цінностей, що об'єднують суспільство, націю. По-друге, з оперативною функцією — у формі прямого спілкування людей.
Перша функція мови як засобу спілкування забезпечує людині можливість засвоєння вартостей шляхом оволодіння культурними надбаннями попередніх поколінь. Входження дитини в культурне поле може і повинно супроводитися також її участю в творенні, поглибленні й уточненні культурних вартостей. З допомогою мови дитина вростає у суспільне середовище, в спосіб мислення навколишніх людей, всього народу. Оскільки мова є засобом кодифікації й акумуляції духовних досягнень нації й людини, то вона стає також чинником єднання поколінь минулих, теперішніх і майбутніх, засобом "цементування" нації (К. Ушинський). Завдяки мові людина одержує можливість вбирати і засвоювати дух предків, а відтак передавати свої думки, прагнення та ідеї нащадкам.
У вихованні дітей цілком практичне значення має застосування мови як способу спілкування. Бо саме тут — у сфері прямого спілкування — найбільше виявляється важка для нас хвороба скутості ("закомплексованості") людини, що часто зумовлює рабське почуття меншовартості. Очевидно, що мова, якщо людина володіє нею добре, може бути важливим чинником становлення самовпевненості, стійкості й самоповаги, важливим чинником соціального розвитку дитини. Вона може забезпечити успіх у середовищі навіть людям обмежених інтелектуальних можливостей. Ось чому так важливо, щоби дитина всюди і постійно говорила сама, а не лише слухала. її мовлення вдома і в класі може здаватися примітивним, а предмет — банальним, але його всіляко треба підтримувати, бо це мовлення власне, і його нічим замінити не можна. У цьому сенсі цілком слушними є наші намагання привернути більшу увагу до комунікативного мовлення в початкових класах.
Отже, мова у вихованні повинна виконувати стрижневу роль, бути базовим предметом удома і в школі (К. Ушинський), фундаментом вивчення всіх інших предметів, включаючи точні науки. Це означає, що навчання мови в школярів повинно бути справою не лише одного навчального предмету — мови. Не тільки "мовник", але й "фізик", "хімік", "географ", учитель фізкультури та ін. повинні навчати дітей мови, найперше, звичайно, стосовно сфери свого предмета, а не навпаки, як це, на жаль, тепер часто трапляється, коли такі вчителі лише засмічують рідну мову дитини. Мова у школі — не "спеціальність", а загальний засіб, який обслуговує всі сфери пізнання і твор часті. Звідси — високі мовні вимоги до всіх учителів.
Мова та розвиток людини. Мова, отже, є практичним засобом творення і "матеріалізації" думки. Протягом віків виробляється певна відповідність структури думки і структури мови.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Зовнішні чинники виховання і розвитку: рідна мова

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок