Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Зміст та структура соціальної компетентності 

Зміст та структура соціальної компетентності 

Назва:
Зміст та структура соціальної компетентності 
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,30 KB
Завантажень:
215
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на теему:
Зміст та структура соціальної компетентності 


В умовах перехідного періоду перед соціальними педагогами та психологами постає складне завдання формування соціальної компетентності наступного покоління. Проблема формування соціальної компетентності акумулює в собі багато значних та вагомих питань, характерних не лише для переходного періоду розвитку України, а й для реформування системи освіти та виховання, де компетентнісний підхід стає дедалі актуальним. Метою написання даної статті є аналіз структури та змісту соціальної компетентності, а також наукових поглядів щодо цієї проблеми.
Питання сутності, змісту та структури соціальної компетентності є не достатньо розробленими у вітчизняній науці. В країнах західного світу, де соціальна компетентність, на противагу від країн пострадянського простору, досліджується вже кілька десятиріч, також не існує єдиного усталеного погляду щодо цього поняття. На пострадянському просторі проблема соціальної компетентності з кін. ХХ ст. стає дедалі актуальною, особливо в РФ, де склалась вітчизняна наукова школа під керівництвом Маслєннікової В.М. та на сьогодні досліджнення соціальної компетентності має міждисциплінарний характер (Шабатура Л., Бахтєєва С., Гиндина О., Єгоров Д., Цвєтков В. тощо).
В Україні коло досліджень, присвячених проблемі структури та змісту соціальної компетентності досить обмежене. Наших співвітчизників, як і російських, більш приваблює професійна та комунікативна компетентності (Макаренко С.С., Полуніна О.В., Онкович А.Д., Козак С.В., Демченко С.О., Елькін М.В., Завіниченко Н.Б. тощо). Не дослідженими в українському науковому просторі є соціальна, моральна, громадянська, особистісна, екстремальна види компетентностей.
Українські дослідники Лєпіхова Л., Сохань Л., Єрмаков І. більше уваги приділяють відповідно соціально-психологічній компетентності вчителя та життєвій компетентності особистості; Радул В.В., Михайлов О.В. – соціальній зрілості. Гончарова-Горянська М. аналізує роботи зарубіжних авторів, присвячених проблемі структури та змісту соціальної компетентності, завдяки чому зарубіжний досвід став трохи більш освітленим. Тому, звичайно, проблема змісту та структури соціальної компетентності потребує подальшого вивчення.
В основі терміну «компетентність» є вихідна основа «compete», що означає «знати», «досягати», «вміти», «відповідати». Ці визначення, на погляд Бахтєєвої С.С., висловлюють сутність соціальної компетентності у загальному вигляді:
- «знати» - знання, необхідні для здійснення соціальних технологій; цінності, які скеровують використання знань та вмінь;
- «вміти» - означає не лише способи реалізації знань, а й вміння особистості вільного та свідомого самовизначення як у внутрішньому духовному досвіді, так і у зовнішній соціальній дійсності;
- «досягати» - вміння здійснювати поставлені цілі в рамках закону, моралі, культури;
- «відповідати» - діяльність та поведінка особистості відповідають вимогам, які висувають до особистості держава, соціум, родина, фах тощо. Така відповідальність проявляється у вмінні особистості здійснювати свої обов’язки, права, повноваження на відповідному соціальному та культурному рівнях[1 с.18].
Макаров С.В. вважає, що зміст соціальної компетентності складають взаємозв’язки знань, вмінь, навичок та досвіду. В особистісному аспекті компетентність є якістю, в якій, при усій цілісності, можна виявити окремі компоненти:
1)    Мотиваційно-особистісний компонент;
2)    Когнитивний компонент;
3)    Операційний компонент[7].
Нікітіна С.В., до двох перших компонентів додає два наступні:
-        комунікативно-діяльнісний;
-        рефлексівний[8 с.80].
Маслєннікова В.Ш., Шабатура Л.Н. вирізняють дещо інші компоненти в змісті соціальної компетентності:
1)    Індивідуально-особистісний;
2)    Соціологічний;
3)    Життєво-футурологічний[14].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Зміст та структура соціальної компетентності 

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок