Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Конструктивна діяльність як фактор інтеграції пізнавальних, естетичних та практичних задач

Конструктивна діяльність як фактор інтеграції пізнавальних, естетичних та практичних задач

Назва:
Конструктивна діяльність як фактор інтеграції пізнавальних, естетичних та практичних задач
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,56 KB
Завантажень:
44
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Конструктивна діяльність як фактор інтеграції пізнавальних, естетичних та практичних задач


У реальному процесі навчання дітей старшого дошкільного віку конструювання, як і заняття з малювання, ліплення, аплікації, традиційно належить до естетичного виховання. У науці конструювання визначається як засіб інтелектуального розвитку, тоді як на практиці цей вид діяльності частіше використовується для розв’язання практичних задач та забезпечення естетичного виховання.
На нашу думку, конструювання як предметно-практична діяльність дитини створює необхідні умови для розвитку пізнавальної, а найголовніше – інтелектуальної сфери. У процесі конструювання дитина значно розширює свій досвід – пізнає навколишню дійсність, розповсюджує та популяризує здобуті знання [3; 6].
Перехід до багатоваріативної освіти надає можливість відбирати зміст, форми, методи навчання, а також збагачувати практику інноваційними та авторськими розробками. На сучасному етапі в освіті з’являються тенденції до інтеграції у змісті та структурі навчального процесу. При цьому принцип інтеграції, який дозволяє формувати у дітей цілісні уявлення про навколишнє, є одним із найважливіших принципів навчального процесу. У дошкільній педагогіці інтеграція розуміється як найбільш глибока форма взаємозв’язку та взаємопроникнення різноманітного змісту виховання та навчання.
Велике значення у розумовому вихованні та розвитку дітей старшого дошкільного віку надається інтеграції різних функцій конструктивної діяльності, перш за все пізнавальної та продуктивної. Реалізація інтеграції цих функцій найефективніше здійснюється у навчальному процесі на заняттях, де педагог стимулює бажання дітей створювати конструкції та вправляє в умінні використовувати різноманітні матеріали, планувати та контролювати свої дії, об’єктивно оцінювати відповідність досягнутого запланованому.
Змістове пізнавальне та продуктивне наповнення ланок конструктивної діяльності представлено у таблиці №1.
Таблиця 1.
Структура конструктивної діяльності
Структурні ланки діяльності | Функції конструктивної діяльності
Пізнавальна | Продуктивна та естетична
Мотив | Бажання знати способи та прийоми конструювання, прагнення навчитися того, що вміють та знають інші. | Прагнення зробити виріб (іграшку, будівлю тощо); ставити та досягати різних цілей, виконувати відповідні дії.
Мета | Засвоєння знань про властивості різних матеріалів (папір, картон, коріння, насіння тощо) та виготовлення з них бажаної іграшки. | Самостійне створення реального виробу естетичного вигляду з паперу, будівельного, природного та іншого матеріалів.
Дії, операції | Пізнавальні, переважно інтелектуальні дії (операції синтезу, аналізу, порівняння, узагальнення, протиставлення, осмислення та інше). | Практичні дії (накладання та приставляння; згинання та розрізання, з’єднання та комбінування різних матеріалів), які дозволяють зробити та прикрасити іграшку, будівлю.
Засоби | Психічне відображення дійсності: міркування, планування, добір способів. | Використання паперу, будівельного, природного та іншого матеріалів відповідно до запланованого.
Результат | Накопичення знань та вмінь про виготовлення різноманітних виробів з паперу, будівельного, природного та іншого матеріалів. | Компетентнісний підхід до конструювання: вміння практично застосовувати набуті знання у продуктивній діяльності, знати засоби та послідовність побудови.
Як бачимо, взаємодія пізнавальної, естетичної та продуктивної функцій конструктивної діяльності забезпечує процес від засвоєння знань до їх застосування. Цей процес спостерігався нами впродовж усього експериментального дослідження. Відбувалась трансформація пізнавальної діяльності у практичну, тобто змінювався не тільки один провідний тип діяльності іншим, але й змінювались мета, дії, операції та результат.
У пізнавальній діяльності, як відмічає О.Леонтьєв, для здобуття знань та вмінь дитина спрямовує свою активність на предмет цієї діяльності. Практична діяльність матиме інший предмет: у момент переходу від пізнавальної діяльності до практичної знання з предмета діяльності перетворюються на засіб її реалізації [4].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Конструктивна діяльність як фактор інтеграції пізнавальних, естетичних та практичних задач

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок