Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Чинники динаміки й особливостей перебігу дії

Чинники динаміки й особливостей перебігу дії

Назва:
Чинники динаміки й особливостей перебігу дії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,60 KB
Завантажень:
384
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Чинники динаміки й особливостей перебігу дії
План
1. Чинники динаміки й особливостей перебігу дії
2. Периферійні специфічні якості діяча

Мислення, пам'ять та інші психічні процеси формують дію, але динаміку, запуск та її перебіг забезпечують вольові чинники. Вони починають діяти тоді, коли визріває рішення. За певних умов людина може навіть спланувати дію, хотіти її, але не приймає рішення на вчинок і не включає волю, бо дія їй з певних міркувань видається неможливою чи небажаною. Диференціація цих функцій — задуму і "запуску" дії — малопомітна в малої дитини, але з віком вона поглиблюється (Ушинський К., 1954, т. 1, с. 425).
Воля. Під цим терміном слід розуміти здатність людини свідомо виявляти зусилля з метою впливу на обставини зовнішнього світу або на свій світ внутрішній. Така воля має експресивний характер. Другою функцією волі є здатність людини виявляти певну пасивну стійкість як реакцію на зовнішні впливи на неї, коли вона демонструє непохитність і витримку, наприклад, в обороні своїх переконань чи в способі діяльності.
В обидвох випадках поняття "воля" тут не синонімічне поняттю "свобода", яке не має вектора спрямованості. Натомість воля має чітко виражену цілеспрямовану ознаку.
Зародки волі — у вродженому прагненні людини жити, а отже, в прагненні діяльності. Але вона не дається в готовому вигляді. З початком життя вона репрезентується інстинктами, рефлексами, імпульсами, що мають несамовільний характер. Воля не виявляється ще і тоді, коли дитина починає усвідомлювати свої рухи, розуміти їх сенс і керувати ними. Повторюючи певні з них, вона перетворює їх на навички. Навіть наслідування, характерне вже для перших років життя, ще не є волею, бо ще не має свідомого характеру. "Перехід від несамовільних рухів до рухів самовільних, або стисло до вольових, відбувається тоді, коли в дитини на підставі власного досвіду виникає свідоме бажання задовольнити ту чи іншу потребу" (Там само, с. 80). Такі можливості, на думку Г. Ващенка, дитина демонструє на третьому році життя. Потяг до діяльності й сама діяльність на той час уже в дитини достатньо розвинуті. Лише згодом вона входить у стан боротьби мотивів, і в неї з'являється потреба опановувати себе, в чомусь себе стримувати, робити вибір.
Вольові дії вирізняються своєю складністю; деякі їх елементи можуть функціонувати на рівні окремих актів чи етапів дії. Воля мобілізує їх і веде до єдиної мети. Проте й мета може бути близькою та простою або ж віддаленою і складною. Звідси й вплив волі може бути короткотерміновим або ж довготривалим і стійким, а якщо мета висока — й постійним. У кінцевому підсумку ієрархія цілей може супроводитись ієрархією проявів волі.
На шляху до мети наші вольові дії зустрічають перепони й труднощі, які носять зовнішній і внутрішній характер. Нам можуть заважати умови діяльності, нестача засобів тощо. З іншого боку, прагнучи осягнути мету, ми змушені собі в чомусь відмовляти, раніше прокидатись, більше працювати, долати втому тощо. У таких випадках людині потрібно вчинити особливе вольове зусилля над собою. Воно викликається і підтримується "загостреним" почуттям необхідності та обов'язку.
Як зовнішні, так і внутрішні труднощі в житті людини виступають не лише перепоною і завадою. Долання їх є головним чинником вияву, а отже, і зміцнення, розвитку волі. Вияв волі завжди сричиняє напругу — чи то в духовній, чи у психічній, чи у зовнішній фізичній сферах. Напруга є свідченням застосування волі — цілеспрямованих зусиль. Відсутність напруги при наявності перешкод засвідчує крах, відступ від мети, капітуляцію перед труднощами, що веде до безхарактерності. Такими, власне, є намагання людини дешевою ціною уникнути труднощів. Хабарництво в цьому сенсі є, власне, таким чинником, з допомогою якого людина звільняє себе від потреби протидіяти обставинам, від необхідності скеровувати назовні свої зусилля. Можна впливати на світ своєю волею, а можна і "відкупитись" від труднощів і таких зусиль.
Вольова людина панує над обставинами.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: Чинники динаміки й особливостей перебігу дії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок