Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Специфіка і особливості маніпулятивних матеріалів

Специфіка і особливості маніпулятивних матеріалів

Назва:
Специфіка і особливості маніпулятивних матеріалів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,29 KB
Завантажень:
233
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Специфіка і особливості маніпулятивних матеріалів


Серед ігрових педагогічних технологій в окрему групу можна виділити – предмет цього дослідження, так звані маніпулятивні технології, які відрізняються від інших специфікою і особливостями навчаючого матеріалу, його дидактичними та розвиваючими властивостями.
У вітчизняній дидактиці на відміну від зарубіжної термін «маніпулятиви» (manipulatives) не був поширений. Маніпулятиви передбачають маніпуляції з предметами, звідси і назва терміну.
До родоначальників маніпулятивних технологій можна прилічити німецького педагога Ф.Фребеля (1782-1852рр.) і італійського педагога М.Монтессорі (1870-1952рр.). Ф.Фребелем були створені знамениті «дари» для розвитку навичок конструювання, поєднаних з пізнанням форми, величини, розмірів і просторових відносин [1]. М.Монтессорі в межах теорії вільного виховання розробила методику навчання, основу якої склали сенсорні матеріали, що являють собою різноманітні якості предметів: форму, колір, розмір, температуру, вагу, гладкість або шорсткість поверхні, запах, звук тощо. Вона пропонувала виділяти саме ту якість, на якій потрібно було зосередити увагу дитини, все інше, що могло відвернути увагу, відкидалося [2].
З сучасних маніпулятивних технологій широкого розповсюдження набули розвиваючі ігри відомого педагога-новатора Б.П.Нікітіна [3].
У вітчизняній дидактиці велику популярність завжди мали моделі як засоби наочності. Ті з них, що розраховані на виконання дій над ними (маніпуляції), можна кваліфікувати як маніпулятивні матеріали. Їх активно використовують в математиці, фізиці, астрономії, біології за основним призначенням – знизити рівень абстракції об'єкта або явища, що вивчаються, а основні дидактичні властивості визначаються специфікою моделювання.
До маніпулятивних матеріалів відносять і механічні головоломки, які використовують як наочні ілюстрації різних розділів математики: теорії груп, комбінаторики, теорії графів, топології, а також механіки, динаміки, оптики, інших точних і гуманітарних наук. Одну з найкращих головоломок ХХ століття під назвою «Кубик Сома» придумав П.Хейн під час лекції В.Гейзенберга з квантової фізики. Викладач студії архітектурного дизайну Е.Рубік багато років мріяв сконструювати простий і захоплюючий прилад для розвитку просторової уяви своїх студентів. Його захопила ідея створення трьохмірної логічної головоломки, і в 1975 році з’явився кубик Рубіка.
Але є галузь знань, де маніпулятивні матеріали використовуються дуже рідко, а, ті, що застосовуються досить примітивні. Ця галузь – це іноземна мова.
В умовах масового навчання найбільш ефективною технологією, що дозволяє до закінчення школи оволодіти іноземною мовою на рівні, достатньому для спілкування, є технологія відомого російського педагога Ю.І.Пассова – технологія комунікативного прилучення до іншомовної культури [4]. Навчання на основі спілкування є суттю всіх інтенсивних технологій вивчення іноземної мови. У вищій школі теорія та практика комунікативного інтенсивного навчання іноземній мові розроблена російським методистом Г.О.Китайгородською [5].
У мовній діяльності, як правило, виділяють лексичний, граматичний і фонетичний аспекти, зв'язані в процесі говоріння в єдине ціле. Звідси витікає, що необхідно враховувати нерозривний зв'язок форми і її значення (тобто плану вираження та плану змісту). Безпорадність учнів в елементарних мовних ситуаціях якраз і пояснюється відсутністю в граматичних механізмах мови індивіда матриці розпізнавання ситуації та її зв'язку з відповідною структурою, яка зберігається у свідомості.
В процесі роботи з граматичними явищами важливо не тільки зосереджувати увагу на формальній і функціональній сторонах навичок, але й вміти показати перебудову структур, що обумовлює змінювання змісту висловлення, наприклад, утворення питальної та заперечної конструкцій або динаміку перетворення дієслівних форм.
Різні аспекти проблеми розробки таких моделей було обговорено в роботах М.М.Гохлернера, Г.В.Ейгера.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Специфіка і особливості маніпулятивних матеріалів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок