Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Фікції в українській вищій освіті

Фікції в українській вищій освіті

Назва:
Фікції в українській вищій освіті
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,32 KB
Завантажень:
269
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Фікції в українській вищій освіті


“Коли нормальним станом людини чи закладу стає фікція, з неї починається якийсь всеоб'ємний занепад духу. Кінець кінцем це призводить до самоприниження, бо неможливо призвичаїтися до брехні про самого себе і при цьому не втратити самоповаги.”
Хосе Ортега-і-Ґассет: "Місія університету"
Аналіз процесів, що відбуваються у вищій освіті, не має шансів на адекватність без урахування комплексу соціокультурних особливостей конкретної країни у певний відрізок часу. Молода українська держава декларує прагнення до відкритого суспільства, яке живе за демократичними принципами. Досягнення цієї бажаної мети відбувається шляхом ламання совкових стереотипів, повернення до фундаментальних цінностей людського буття, осуду негуманних практик і т. д. Одним із найбільш живучих і ганебних понять, яке не полишає свідомість пересічного українця, залишається фікція. Саме вона має, на наш погляд, стати однією з важливих операціональних категорій у філософському аналізі якості української вищої освіти та дискурсі реформ.
Сучасне теоретико-пізнавальне поняття фікції створив Ф. Ніцше, який, хоч і вважав будь-яку істину фіктивною, водночас відводив їй роль інтерпретатора реальності, в якій виражаються певні перспективи, точки зору. Навіть гіпотеза волі до влади – це не істина в повному сенсі, а “теж лише тлумачення” [5, с. 258]. Подальший розвиток “фікціоналізму” знаходимо у працях німецького філософа Ганса Файхінгера [див.: 10]. Філософія науки використовує термін “фікціоналізм” у двох значеннях: 1) вживання понять, які не відповідають реальності (електрон, кварк, чорна діра); 2) використання ідеалізацій (математична точка, абсолютно чорне тіло). Саме друге значення можемо взяти за відправне у даному аналізі фікцій у вищій освіті України, доповнивши наше розуміння також наступним визначенням: “фікція – щось неіснуюче, хибне, вигадане, видаване з певною метою за дійсне” [3, с. 876].
Як часто ідеальне (суб`єктивний образ) ми підміняємо реальним (об’єктивно існуючим) і навпаки? до чого призводить така підміна? з якою метою і ким вигадане видається за дійсне? що робити? – це ті питання, які маємо ставити, досліджуючи означену проблему. Серед багатьох фікцій сучасної української вищої освіти назвемо лише деякі самоочевидні.
Мережа ВНЗ. Неадекватна потребам, руйнує якість освіти. 904 вищі навчальні заклади для нашої країни – це показник, який (беручи до уваги кількість населення) майже у дев’ять разів більший, ніж у розвинених країнах.
Перелік напрямків і спеціальностей. Кількість напрямків у Переліку-2006 у порівнянні з 1997 роком зросла із 76 до 146! Тобто, всупереч міжнародній практиці (не більше кількох десятків), відбулось “номенклатурне роздування”, що свідчить про непродуманість рішень, які приймаються, відсутність кореляції внутрішніх процесів зі світовими, байдужість до вимог ринку, економіки України.
Заочне навчання. Влучні у цьому зв’язку слова К. Павловського: “Вважається, що студент, який навчається заочно, більш інтенсивно навчається вдома, використовуючи підручники та іншу навчальну та довідкову літературу. Це нерідко, якщо взяти до уваги те, що студент працює, є фікцією” [7, с. 85]. В Україні у 1995 році на заочну форму навчання в університети, академії, інститути було прийнято 52,6 тис. осіб, а в 2006 році їх було вже 200 тисяч осіб. Якість заочного навчання є близькою до нуля, що призводить до повного нівелювання самого поняття “освіта”.
Доступність інформації, знань. Маємо доступ до валу несистематизованих даних, не завжди достовірної і часто застарілої інформації. “Існує ізоляція викладачів, студентів та учнів від міжнародної інформації, по-перше, через неволодіння міжнародною (англійською) мовою, по-друге, через неналагоджену та дуже дорогу систему постачання інформації, по-третє, через інертність викладачів, які не мають належних стимулів” [4, с. 50]. В українському інтернет просторі практично відсутні електронні версії вітчизняних фахових видань.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Фікції в українській вищій освіті

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок