Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Народні ігри та забави у формуванні фізичного гарту

Народні ігри та забави у формуванні фізичного гарту

Назва:
Народні ігри та забави у формуванні фізичного гарту
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,45 KB
Завантажень:
463
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Народні ігри та забави у формуванні фізичного гарту


У всіх народів світу дитячим іграм і забавам відводилось у педагогіці вагоме місце. Їх вважають цінним надбанням народу, елементом національної культури, що сприяє росту і розвитку дітей, урізноманітнює дозвілля, збагачує його зміст та формує світогляд.
На великі виховні можливості ігор і забав у формуванні тіла та духу звертали увагу представники філософських і психолого-педагогічних шкіл. Теоретичні положення, розроблені в працях філософів світу (Ж.-Ж. Руссо, Г. Сковороди), психологів (А. Виготського, Г. Костюка, Д.Ельконіна), педагогів минулого (І. Боберського, В. Верховинця, О.Осечинського, О. Суховерської, Т. і П. Франків, К. Трильовського, К. Ушинсько-го) і сучасників (Є. Приступи, О. Вацеби, А. Цьося), свідчать про значний вплив їх на виховання "фізичного здоров'я і духовно стійкої особистості дитини" на всіх етапах її онтогенезу [1,.2, 3, 4, 5, 6, 7].
Особливо актуальна ідея виховання дітей через єдність духовних і фізичних якостей, що утворюють інтегроване поняття "гарт", яке є результатом значного тілесно-духовного удосконалення людини. Про нього довідуємось із праць відомих українських педагогів минулого. Так, Є. Жарський зауважував: "На кожному з нас лежить обов'язок, щоб дбати про формування гарту нашої молоді. Як кожний тепер розуміє, що, не вміючи читати, писати й рахувати, не можна у світі нічого добитись, так без гарту, без сильного духу й тіла нація кращого завтра не доб'ється” [4]. При цьому фізичне розглядалося не лише як фізичне тіло людини, а взагалі засоби, що з їхньою допомогою має витворитися при здоровому дусі здорове тіло — гарт.
Такі підходи до його формування спонукають нас глибше визначити сутність поняття й вивчити можливості використання в шкільному курсі "Фізична культура".
Розглянемо тлумачення базових для гарту понять — стійкості й витривалості. Перше визначається як "прояв впевненості і непохитності у здійсненні своїх планів, завзятості і наполегливості" [9], тверде дотримання певних морально-вольових принципів на основі здобутих знань, що мають здатність "перетворюватись на переконання і є керівництвом до практичної дії" [9]. Отже, стійкість розглядається як синтетична особистісна якість, яка охоплює насамперед певні знання, морально-вольові та поведінкові прояви людини й виявляється в моральній вихованості й силі волі.
У теорії і методиці фізичного виховання витривалість (Г. Богданова, Ю. Буйлік, 3. Знаменська, Ю. Куралишин, І. Онищенко, Б. Романов, С. Тих-вінський, В. Трунін, Г. Харабуга, А. Хордін, Б. Шиян та ін.) трактується як здатність організму тривалий час виконувати будь-яке м'язове навантаження й протистояти втомі. На думку психологів Н. Фоміна і В. Філіна, важливими її фізіологічними критеріями виступає "стійкість організму до змін його внутрішнього се-редовища і тривалість процесу відновлення після виснажливої діяльності" [9]. В. Котирло, С. Кулячковська, А. Проколієнко, Т. Ти-таренко, С. Тищенко, В. Татенко та ін. вважають, що "рівень розвитку витривалості тісно зв'язаний з працездатністю дитини, яка виконує як розумову, так і фізичну роботу" [12]. Отже, у зміст поняття "гарт", окрім стійкості й витривалості особистості, входить і поняття "працездатність".
Працездатність, на нашу думку, — це здатність учня долати навчальні навантаження при якомога меншій втомі. Вона є результатом прояву як фізичної, так і духовної його підготовленості (загартованості).
Тлумачення базових компонентів гарту дозволило сформулювати поняття "фізичний гарт" і розглядати його як складну систему, яку можна подати у вигляді структурно-логічної моделі.


Гарт
Рис. 1. Структурно-логічна модель гарту.
Він є показником сформованості фізичної витривалості й духовної стійкості, що забезпечують духовне, морфологічне та функціональне вдосконалення організму на основі здобутих знань, умінь і навичок.
Таке розуміння фізичного гарту переорієнтовує сучасну систему фізичного виховання школярів із простого задоволення потреб організму в руховій діяльності на розвиток особистості в тісному взаємозв'язку: фізичне *духовне.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Народні ігри та забави у формуванні фізичного гарту

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок