Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Вплив творчості професора О.М. Граборова на розвиток української олігофренопедагогіки

Вплив творчості професора О.М. Граборова на розвиток української олігофренопедагогіки

Назва:
Вплив творчості професора О.М. Граборова на розвиток української олігофренопедагогіки
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,96 KB
Завантажень:
149
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Вплив творчості професора О.М. Граборова на розвиток української олігофренопедагогіки


Особистість вченого багато в чому визначає становлення і розвиток будь-якої сфери знань. Однією з таких центральних фігур у вітчизняній дефектологічній науці була особистість професора Олексія Миколайовича Граборова (1885-1945 pp.)- Його творчість гармонійно співпадає з періодом розквіту таланту класика загальної і спеціальної психолого-педагогічної науки Льва Семеновича Виготського. У співпраці вони й заклали основи сучасної олігофренопедагогіки.
Вчений жив у складні часи, насичені багатьма соціальними протиріччями, але для дефектології й, зокрема, олігофренопедагогіки це був період їхнього становлення. О.М. Граборову, одному з перших серед дефектологів царської Росії, вдалося ще в 1915 році відкрити в Петербурзі допоміжну школу для глибоко розумово відсталих дітей. Про інтерес педагогічної громадськості до дефектологічної теорії та практики того часу, засвідчують багаточисленні архівні матеріали. Зокрема, на нашу думку, цікавим фактом в історії становлення системи підготовки кадрів дефектологів є те, що в серпні 1910 року в Петербурзі, на базі педологічних курсів було створено Педологічну академію - навчальний заклад громадської ініціативи, що готував педагогів вищої кваліфікації. Академія ввійшла до системи закладів петербурзької ліги освіти. Згідно з статутом, слухачами академії могли бути особи обох статей без врахування національності та віросповідання, які вже закінчили повний курс вищих навчальних закладів. Програму навчання було розраховано па два роки. Вона включала загальні (основні та додаткові) і спеціальні дисципліни. Зокрема, педагогічну психологію, історію педагогіки, шкільну гігієну, патологічну педагогіку (дефектологію), школознавство, вступ до педагогіки, анатомію, фізіологію, психологію, історію філософії, історію мистецтв та літератури, основи математичного методу, енциклопедію права, методику та історію навчальних дисциплін (у поєднанні з історією відповідних наук). Заняття в академії розпочалися ще набагато раніше її офіційного відкриття - у 1908 році. Викладачами були провідні вчені того часу та методисти-практики. Серед чисельної когорти педагогів академії необхідно, перш за все, назвати І.П. Павлова, МЛ. Караєва, В.А. Вагнера та ін. Читання лекцій супроводжувалося
проведенням практичних занять, лабораторних досліджень, екскурсій, підготовкою та обговоренням рефератів. Академія мала тісний зв'язок зі всіма регіонами країни, де надавала суттєву допомогу педагогам спеціальних шкіл в організації літніх курсів учителів [14].
Па базі академії, а також цілої низки інших закладів освіти, що були засновані за безпосередньою участю О.М. Граборова, спільно з колегами-однодумцями створили широку мережу навчальних курсів для батьків дітей з особливостями фізичного чи психічного розвитку. Ця форма співпраці із батьківською громадськістю сприяла ефективній соціалізації дитини в доросле життя. Педагоги спільно з лікарями розкривали всі аспекти проблеми розумово відсталої дитини в сім'ї; роботу сім'ї з дитиною; єдині педагогічні вимоги сім'ї та школи до виховання дитини.
Свідченням активної соціальної та наукової позиції О.М. Граборова була організація ним спільно із видатним вітчизняним психіатром В.М. Бехтерєвим, а також ще з цілим рядом педагогів-однодумців (Е.В. Герує, М.П. Ростовська, Л.Г. Оршанський) у 1914 році наради дефектологів країни за участю керівництва Міністерства народної освіти. Результатом роботи цього зібрання стали певні зрушення в налагодженні діяльності системи допоміжних шкіл та допоміжних класів при закладах освіти.
Великі соціальні потрясіння, що відбулися на початку минулого століття, торкнулися всіх сфер людської діяльності і, звичайно, не становили виключення й допоміжні школи. Розуміючи всю складність ситуації, що склалася у сфері організації життя закладів освіти даного типу, на початку 1919 року група вчених-дефектологів, серед яких провідне місце займав О.М. Граборов, провела Перший Всеросійський з'їзд із боротьби з дитячою дефективністю, безпритульністю та злочинністю.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Вплив творчості професора О.М. Граборова на розвиток української олігофренопедагогіки

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок