Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Еволюція процесу пізнання 

Еволюція процесу пізнання 

Назва:
Еволюція процесу пізнання 
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,86 KB
Завантажень:
301
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Еволюція процесу пізнання 


Одна з найголовніших тенденцій сучасної психології – зосередити свою увагу на процесах пізнання людиною навколишнього світу. Історичний розвиток психологічної науки доводить, що перші грецькі філософи усвідомлювали, щоб пояснити уявлення про світ, які привертали увагу богів і богинь опиралися на міфи і легенди. Але вони були впевнені, що в кожній людині є дещо таке, що дозволяє їй мислити, приймати рішення, хвилюватися.
Інтелект – це розум, здатність мислити і раціонально пізнавати. Слово інтелект походить від латинського слова intellectus – пізнання.
Інтелект – це інструмент, при допомозі якого людина пізнає світ, усвідомлює сам факт свого існування і встановлює закони, за якими протікають процеси у природі.
Науковець досліджує пізнавальні прагнення студентів, внаслідок чого спрямовує їх інтелектуальний розвиток як майбутніх науковців.
Як змінювалось уявлення про інтелект?
Античні греки ототожнювали мислення із діяльністю серця. Але дослідження розумової діяльності у класичний період показало, що розумова діяльність – це атрибут вищої нервової діяльності.
Для Платона інтелект – надіндивідуальне за природою творче начало, що прилучає людину до божественного світу. Однак, Платон вказував на інтелект як на інструмент, що дозволяє пізнати вічні речі лише розумом.
Аристотель вважав розум, інтелект, мислення безсмертною сутністю, на відміну від душі. Саме через розум люди належать до одного виду, оскільки закони пізнання однакові для всіх людей, а душа у кожного своя. Розум існує як всезагальна сутність і лише через розум можна досягнути безсмертя.
У епоху середньовіччя панувала теза “філософія служіння теології” і інтелект слугував лише для доказів правдивості Біблії. Однак цікаве твердження висловлював Фома Аквінський, який твердив, що лише розумом можна пізнати сутність речей. Цим підтверджувалась важливість розуму у пізнанні.
В історії мінялося поняття інтелекту і область його застосування. У сучасному світі інтелект для психологів, це щось, що можна виміряти за допомогою тестів. Працедавці наймають на роботу працівників, що набрали багато балів, у надії отримали вправного робітника. У школах за тестами розподіляють дітей у різні групи для більш і менш обдарованих.
У роки першої світової війни американці застосовували тести для визначення рівня інтелектуального розвитку серед рекрутів, щоб швидко їх розподілити за їхнім рівнем у відповідні військові підрозділи.
Перші тести для визначення психічного розвитку складалися для визначення розумового розвитку відсталих дітей. У 1905 році такий тест склав Альфред Бене. Але одні з ранніх публікацій, присвячених розумовій діяльності, належать Ж. Е. Д. Еспіралю. Таким був перший етап розвитку тестування інтелекту і саме тестування відносилося виключно до дітей із відставанням у розвитку. Хоча тоді ще не використовували окремо назви, а термін “інтелектуальний тест” увів американець Дж. М. Кеттел у 1890 році.
Поступово досліди переходили від дітей із порушенням розвитку до загального дослідження стилю мислення дітей. Авторитетом у цій області є Ж. Піаже. Головним у його концепції є розвиток і можливість мислення категоріями. Цей розвиток завершується у підлітковому віці, і у 14-15 років у них формується мислення дорослого. Цей розвиток проявляється у неперервному переході від одних психічних форм до інших. Усе мислення дитини формується на егоцентричній позиції і тому головне у мисленні – результат, а не логічна строгість побудови. Абстрактні поняття дитина прийняти не може і вона діє, а роздуми йдуть від конкретного до конкретного [1]. Теорія логічної діяльності людини розвивалася поступово.
Піаже розрізняв два типи людського досвіду – фізичний (емпіричний) і логіко-математичний.
Альфред Біне поділяв тести на чотири класи: тести інтелекту, тести здібностей, тести досягнень, тести особи.
Для виявлення диференціації нормальних дітей і дорослих розробив тести Біне-Сілян, які зазнали трьох стенфордських редакцій, остання з яких була здійснена у 1960 році [2].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Еволюція процесу пізнання 

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок