Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Естетичний підхід як ціннісна основа навчально-виховного процесу

Естетичний підхід як ціннісна основа навчально-виховного процесу

Назва:
Естетичний підхід як ціннісна основа навчально-виховного процесу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,92 KB
Завантажень:
409
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Естетичний підхід як ціннісна основа навчально-виховного процесу


Виховання цілісної гармонійно розвиненої особистості у наш час ускладнюється тим, що в свідомості постіндустріальної людини співіснують цінності культури і антикультури Дегуманізація людини стала результатом наслідування філософії надіндивідуалізму, спрямованої на отримання власного задоволення і руйнування системи традиційних ціннісних установок, що супроводжується втратою відчуття онтологічності буття, краси життя, його значимості.
Загальнокультурні тенденції обумовили ті негативні процеси, які відбуваються в школі сьогодні. В умовах дисгармонійного розвитку суспільства головною освітянською проблемою стало пристосування дитини до умов життя і культурного середовища, які постійно погіршуються. “Життєздатна особистість” повинна відповідати критеріям людини, як психофізичного організму – бути стійкою, відповідальною, здатною самостійно вирішувати проблеми і захищати свої права, добросовісно виконувати свої сімейні, професійні та інші обов’язки. Прагматична спрямованість такої установки вимагає трансформування системи навчання відповідним чином – перетворення освіти на процес придбання асоціацій, навичок та вмінь, зовнішніх, а не внутрішніх по відношенню до особистості людини, її характеру, її духовної сфери.
Духовна сфера особистості потребує вивчення і переосмислення на основі досліджень в галузі психології. Принцип гомеостазу, з позицій якого людина – істота, яка живе лише індивідуальними потребами, реалізація яких сприяє збереженню внутрішньої рівноваги, отриманню насолоди, розцінює підсвідоме лише у вигляді потягів. Але людина – складна єдність. Вона в першу чергу духовне створіння, яке живе внутрішнім життям. Психологічні спостереження доводять, що внутрішній світ людини неоднорідний: емпірична сторона у складі психіки підпорядковується ірраціональній сфері. За визначенням В.Франкла “духовне підсвідоме” - основа усієї свідомої духовності, поєднує в собі етичне підсвідоме і етичну совість та естетичне підсвідоме, яким є художня совість [14; 96]. Ця неімперична сторона людської особистості є її творчим центром, регулятором її діяльності. Вона знаходить прояв в душевних явищах –почуттях, намаганнях, думках а також у зовнішній поведінці і вчинках людини. Духовна сторона гармонійно розвиненої особистості визначає її індивідуальність, спонукає людину до самотрансценденції свого буття, сприяє розвитку творчості в професійній діяльності і повсякденному житті, допомагає налагодити внутрішній зв’язок між поколіннями завдяки залученню до культури і традиції свого народу, надає інтенцію на духовний зріст і самовдосконалення, пошуки смислу, розкривається у благородстві і красі вчинків людини. Духовній сфері необхідний розвиток, інакше свідомість особистості буде підпорядкована лише прагненням органічним, які властиві людині на біологічному рівні. Однак людина проявляє себе, як людина лише тоді, коли вона в змозі вийти за межі власної психофізичної заданості. Забуваючи про власні інтереси в соціальній активності і в роботі, людина, в процесі творчої діяльності (яка завжди безкорисна), стає спроможною відкрити і пережити цінності, зробити їх власним надбанням, а значить набути більше людяності, краси, самоактуалізуватися.
Нова освітянська парадигма декларує принципи гуманізації і гуманітарізації навчання, але ситуація, яка склалася в сучасній школі свідчить про духовну кризу в вихованні. Спрямованність на демократизацію освіти, на запобігання авторітаризму і догматизму, на практиці проявляється в нехтуванні ціннісними установками і ідеалами. Результатом вище названих явищ є втрата цілісності педагогічного процесу,односторонній підхід у викладанні навчального матеріалу, впровадження прагматичного напрямку в навчанні і гальмування творчого розвитку особистості завдяки шкільній традиції у вигляді схоластики. Прагматична модель освіти, яка заснована на принципах гомеостазу, використовує теорію мотивації в навчанні, яка запобігає розкриттю цінностей, смислу в процесі оволодіння знань, не сприяє творчості, набуттю людяності.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Естетичний підхід як ціннісна основа навчально-виховного процесу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок