Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Ідея демократизації відносин “учитель–учень” в офіційно-нормативних документах другої половини ХХ століття

Ідея демократизації відносин “учитель–учень” в офіційно-нормативних документах другої половини ХХ століття

Назва:
Ідея демократизації відносин “учитель–учень” в офіційно-нормативних документах другої половини ХХ століття
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,22 KB
Завантажень:
101
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Ідея демократизації відносин “учитель–учень” в офіційно-нормативних документах другої половини ХХ століття


Орієнтація на нову соціально-педагогічну парадігму, поширення інноваційних процесів у практичній педагогіці поглиблює протиріччя між вимогами суспільства до особистості, професійної діяльності педагога і наявним станом гуманістичного характеру його праці.
У цьому плані актуальною є проблема гуманізації взаємин між учителями та учнями. Адже саме педагогічна культура є запорукою їх творчої співпраці, ставлення до дитини як до особистості з притаманними їй властивостями та якостями. Стосунки у системі “вчитель – учень” з усіма їх психолого-педагогічними та соціальними параметрами – це ланка, від якої значною мірою залежить ефективність педагогічної взаємодії.
Дослідження в галузі педагогіки та психології переконливо зас-відчують про те, що значна частина педагогічних упущень і труднощів виз-начається деформацією сфери професійно-педагогічного спілкування. Вивченню цього питання присвячено цілий ряд праць, у яких розглядаються як основи педагогічного спілкування, так і умови його єфективності (бодальов о.о., дьяконов г.в., кузьміна н.в., киричук о.в., ніколенко д.ф. Та ін.).
У вітчизняній та зарубіжній педагогіці та психології проведений певний обсяг робіт із вивчення та наукового обгрунтування специфіки та гуманістичного характеру праці педагога (березовін м.о., демиденко в.к., коломинський я.л., киричук о.в., мальковська т.м., максименко с.д., сухомлинський в.о. Та ін.). Аналіз результатів дослідження свідчить, що згадані вчені були одностайні в тому, що для вчителя-демократа повинна бути характерною рисою повна відмова від авторитарних і загрозливих методів впливу на особистість (нападки, критика, глузування тощо).
Важливою теоретичною основою дослідження стратегій педагогічної взаємодії у системі “вчитель – учень” є й ретроспективний розгляд в тісному зв’язку з політикою, економікою держави того чи іншого етапу її розвитку. На початку ххі ст. Повчально осмислити попередні кроки становлення та розв’язування цієї проблеми в офіційно-нормативних документах колишнього радянського союзу (50-80 рр.), а також у 90-х роках хх ст., в умовах набуття нашою державою незалежності, під час визначення першочергових засад реформування освіти – її демократизації та набуття нею національного характеру.
Аналіз педагогічної літератури та офіційно-нормативних документів про школу свідчить, що в 50-ті роки ідея демократизації відносин “учитель – учень” характеризувалась, з одного боку, повним контролем над діями учнів директорів та учителів, які порушували принципи радянського виховання, грубо ображаючи людську гідність школяра (наказ народного комісара освіти від 21 березня 1944 р. “про зміцнення дисципліни в школі”). Так, нарком наказував уживати такі заходи покарання учнів: зауваження вчителя, догана перед класом, наказ винуватцеві встати (біля парти, дошки, дверей), вигнання з класу, залишення після уроків, зниження оцінки за поведінку, виклик на педраду, виключення зі школи (на два тижні, на термін від одного до трьох років), направлення в школу з особливим режимом.
З іншого боку, 50-ті роки характеризувались вимогами зміцнення дисципліни в школі. Цей факт підтвержується наказом міністерства освіти срср від 12 березня 1951р. “про зміцнення дисципліни в школі” [8]. У наказі 1951 р. Вказувалось, що недостатньо уваги приділяється дотриманню школярами "правил для учнів", має місце недбале ставлення вчителів та керівників шкіл до дисциплінованості учнів. До заходів покарання дітей було додано догану (оголошену наказом директора по школі), переведення до паралельного класу, до іншої школи, виключення зі школи, запис до особової справи. Починаючи з 5 класу, вводився окремий "журнал поведінки учнів", де вчитель робив запис про порушення учням дисципліни (без оцінки).
Приоритетними для 50-х років були підвищені вимоги до вчителя працювати так, щоб кожний його урок своїм змістом, організацією забезпечував виховання школярів у дусі свідомої дисципліни.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Ідея демократизації відносин “учитель–учень” в офіційно-нормативних документах другої половини ХХ століття

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок