Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Формування громадянської свідомості молодого покоління у спадщині видатних українських діячів 

Формування громадянської свідомості молодого покоління у спадщині видатних українських діячів 

Назва:
Формування громадянської свідомості молодого покоління у спадщині видатних українських діячів 
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,95 KB
Завантажень:
30
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Формування громадянської свідомості молодого покоління у спадщині видатних українських діячів 


Незалежно від того, коли та ким ідея виховання громадянськості проголошена, вона завжди носить у собі думку про цілеспрямоване формування у підростаючого покоління позитивного, мотивованого відношення до себе, як до особистості; до свого місця у світі; до загальнолюдських цінностей та розвитку в собі потреби їх виконання; до суспільства в якому живе особистість та безпосередньо до влади яка уособлює державний апарат.
Виходячи з аналізу вітчизняної суспільно-політичної та педагогічної літератури, ідеї виховання громадянськості мають свої суттєві особливості, пов'язані з відомими соціально-політичними віхами в історії України. Історична пам'ять повертає нашій свідомості події далекого і близького минулого, значення яких протягом віків перекручувалося та знецінювалося великодержавною шовіністичною ідеологією країн-поневолювачів України. Були навмисно забуті або піддані нищівній критиці багато славетних сторінок української історії, що свідчили про драматичну долю українського народу, його героїчну боротьбу проти іноземного гніту, значний внесок України в світову історію власних національних надбань. Замовчувалися досягнення української культури, науки, імена видатних українських мислителів, громадських діячів, світове значення їх спадщини у духовному житті людства. Такі зусилля робилися з єдиною метою, щоб позбавити українців надійної підпори збереження своєї незалежності почуття національної духовності та самосвідомості, щоб остаточно заглушити думки про відродження України як вільної, самостійної держави, нації, що почувала б себе рівною серед рівних, примусити українців змиритися з долею підкореного народу.
Михайло Грушевський писав що «...Київська держава є державою українського народу, і тому схема московських книжників, побудована на середньовічній генеалогічній ідеї, яка робить Київську державу попередницею Московського царства, є безпідставною, хоч цю звичайну схему руської історії засвоїла собі російська державна історіографія» .
Самостійним політичним життям українсько-руський народ жив лише в давнім періоді своєї історії. Моральні уроки, які дійшли у писемних пам'ятках староруської літератури стали для нас основою для роздумів. Ознаки виховання громадянськості ми знайшли у першому староруському творі «Повесть временньїх лет». Невідомий автор описує хронологічні події та моральне формування підростаючого покоління Стародавньої Русі аж до XV ст.
У «Повчаннях Володимира Мономаха» автор навчає дітей своїх загальнолюдським цінностям, основою всьому називає «страх Божий». Із розпадом Київської Русі процес державотворення, а з ним і розвиток громадянськості українців набували нового змісту в Галицько-Волинському князівстві, що успадкувало від своєї попередниці ті ж принципи організації управління і державної влади; у Великому князівстві Литовському, де місцеві вихідці з київських князівств і бояр були представниками у великокняжій раді, управителями на місцях; литовські закони спиралися на законодавчі традиції Київської Русі; офіційною мовою була українська; литовські князі шанували й дотримувалися народних традицій та звичаїв українців.
У часи Козацької держави громадянськість характеризувалася високим рівнем національної свідомості, патріотизму, активності народу, героїчної бо-ротьби проти гніту, за свободу й незалежність. Держава часів Б. Хмельницького - це національно-політичне утворення з новими на той час демократичними принципами народовладдя, виборності керівних законодавчих і виконавчих органів, судочинства, з пріоритетом непорушності прав людини і народу, су-веренності особистості.
З утратою державності комплекс громадянськості, хоч і перестав бути домінуючим у свідомості українців, все ж зберігся і навіть справляв позитивний вплив на інші народи. Це засвідчив, зокрема, П. Куліш: український народ «переважно склався із характерів самостійних, гордих усвідомленням своєї людської гідності; він у своїх правах і поняттях зберігав і зберігає начало вищої громадянськості; він дав Росії безліч енергійних діячів, вплив яких сприяв розвитку державної сили російського народу».

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Формування громадянської свідомості молодого покоління у спадщині видатних українських діячів 

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок