Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> АНАЛІЗ СТАНУ ПРОБЛЕМИ ФОРМУВАННЯ САМОКОНТРОЛЮ

АНАЛІЗ СТАНУ ПРОБЛЕМИ ФОРМУВАННЯ САМОКОНТРОЛЮ

Назва:
АНАЛІЗ СТАНУ ПРОБЛЕМИ ФОРМУВАННЯ САМОКОНТРОЛЮ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,40 KB
Завантажень:
112
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
УДК 159.943.8
Гаврилова О.В., Інститут проблем виховання АПН України
АНАЛІЗ СТАНУ ПРОБЛЕМИ ФОРМУВАННЯ САМОКОНТРОЛЮ
Стаття присвячена розгляду поняття "самоконтроль". Досліджено концепції самоконтролю особистості у працях закордонних та вітчизняних учених, наведено періодизацію дослідження поняття, проаналізовано визначення поняття "самоконтроль".
The article is devoted to the definition and analysis of the term „self-control". The concepts of person's self-control in the works of foreign and native scientists are investigated. The periodic of the concept research is given. Під час демократичного розвитку України у всіх сферах діяльності актуальним є збільшення вимог до інтелектуального та морального потенціалу людини, її загального культурного рівня. Зростає потреба у активізації зусиль усіх освітньо-виховних інститутів для набуття молодим поколінням соціального досвіду, наслідування духовної спадщини українського народу, досягнення високої культури міжнаціональних відносин, формування у молоді, незалежно від національної належності, особистісних рис громадянина України, розвинутої духовності, фізичної досконалості, моральної, художньо-естетичної, правової, трудової, екологічної культури. Але вдосконалення суспільства неможливе без самовиховання кожної особистості, важливим засобом якого є самоконтроль. Формування здатності самоконтролювати емоції та діяльність може стати однією з умов підвищення ефективності навчання та виховання сучасної особистості.
Оскільки дана проблема досі залишається дискусійною, тому мета даної статті: проаналізувати психолого-педагогічну літературу і дати характеристику становлення та розвитку поняття "самоконтроль".
Виходячи з мети були поставлені такі завдання статті:
Провести огляд наукової літератури з історії питання самоконтролю.
Проаналізувати становлення та розвиток проблеми формування самоконтролю у старших підлітків.
Виокремити визначення поняття "самоконтроль".
Останнім часом проблема самоконтролю все частіше стає предметом психолого-педагогічних досліджень. Однак ці дослідження присвячені, головним чином, проблемі самоконтролю у трудовій діяльності та спорті. Питанню самоконтролю підлітків у позашкільній роботі досі не приділялося достатньо уваги.
Розглянувши відому нам психолого- педагогічну літературу, ми дійшли висновку, що дослідження проводилося з певною умовною періодизацією.
До першого періоду дослідження віднесемо праці діячів науки та просвіти кінця XIX - початку XX ст. Ушинського К.Д., Сеченова І.М., Павлова І.П., Макаренка А.С. Цими вченими було створено підґрунтя для дослідження проблеми самоконтролю у життєдіяльності людини. В працях цих учених розкривалися напрями розвитку проблеми самоконтролю у фізіології, дидактиці та теорії виховання.
Зокрема, зазначимо, що ще Сеченов І.М., працюючи у Парижі, у лабораторії Клода
Бернара, відкрив так зване "центральне гальмування". Це сенсаційне відкриття послужило поштовхом для великих перевтілень у фізіології та у вченні про поведінку у психології. Фізіологи, пояснюючи діяльність вищих нервових центрів, до вчення Сеченова І.М. оперували єдиним поняттям - поняттям про збудженість. Відкриття Сеченова І.М. показало, що подразненням центрів можна не тільки викликати відповідні реакції організму (рефлекси), але і затримувати їх.
Перехід Павлова І.П. від вивчення тварин до дослідження організму людини привів до висновку, що слід розділяти два розряди сигналів, що керують поведінкою. Якщо поведінка тварин регулюється першою сигнальною системою, то у людей в процесі спілкування формується друга сигнальна система, в якій у ролі сигналів виступають елементи мовленнєвої діяльності (слова, з яких вони будуються). Саме завдяки їм у результаті аналізу та синтезу чуттєвих образів виникають узагальнені розумові образи (поняття).
У другий період виникла необхідність у дослідженні проблеми самоконтролю у зв'язку зі змінами у фізіологічній науці, що були викликані працями Анохіна П.К. та Бернштейна Н.А., зокрема, у 1930-1934 pp. Анохіним П.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: АНАЛІЗ СТАНУ ПРОБЛЕМИ ФОРМУВАННЯ САМОКОНТРОЛЮ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок