Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Особливості біологічної підготовки вчителів початкових класів

Особливості біологічної підготовки вчителів початкових класів

Назва:
Особливості біологічної підготовки вчителів початкових класів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,78 KB
Завантажень:
330
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Особливості біологічної підготовки вчителів початкових класів


У початковій школі учні опановують уявлення та поняття, які потім ускладнюються під час вивчення конкретних курсів біології, географії, хімії та інших. Сучасні методисти І.Пономарьова та інші надають розвитку біологічних понять у середній школі особливого значення [7]. Вони стають основною дидактичною одиницею знань у шкільному курсі біології. Разом з тим, у цьому процесі важливе значення має спадкоємність між початковою та середньою ланками, сутність якої можна висловити таким чином: “Учителям початкової школи тепер потрібне тільки одне: щоб у середній школі підхопили вогник, який вони засвітили, щоб педагоги в старших класах побажали та змогли зберегти та розвинути те, що діти надбали у початковій школі” [2].
Про важливість формування в учнів початкових природничо-наукових уявлень та понять у своїх роботах писали відомі педагоги та методисти К.Ушинський, К.Ягодовський, М.Скаткін та інші. У методичній спадщині К.Ягодовського розроблені теоретичні та практичні основи формування природничих уявлень та понять, наведені конкретні методичні рекомендації [8].
Учений стверджував, що недостатня сформованість природничих понять у початковій школі впливає на засвоєння знань у середній школі, тому при відсутності необхідного початку замість розуміння, планомірного, систематичного розвитку відповідних понять у свідомості учнів спостерігається лише просте запам’ятовування. Тому виникає необхідність утворення первісних узагальнень, найелементарніших понять уже в початкових класах.
Методика формування в учнів системи уявлень та понять природничого змісту має давню історію і розробляється в наш час. Основні природничо-наукові поняття визначені в програмі та підручниках курсу “Я і Україна” для початкової школи. Вони відносяться до традиційного природознавства та до його сучасних напрямків.
Теоретичні та практичні питання методики формування природничих уявлень та понять розробляють сучасні методисти Т.Байбара [1], З.Клепініна, О.Козіна [4] та інші. При цьому ними враховуються основні положення концепції розвивального навчання Д.Ельконіна – В.Давидова.
Відомий учений В.Давидов вважає, що важливою складовою навчального предмета є метод його викладання, який визначається змістом та програмою цього предмета. Так, якщо зміст навчального предмета побудовано відповідно до принципу сходу думки від абстрактного до конкретного, то і метод викладання, який реалізує вчитель, має забезпечити таку навчальну діяльність школярів, під час виконання якої вони змогли б засвоїти цей предмет [3].
Цей погляд В.Давидова на важливість методу викладання використовують сучасні методисти для розробки окремих методичних положень. Так, у підручнику з методики викладання природознавства О.Козіна наводить сучасну систему формування уявлень та понять у початковій школі [4].
Попереднє планування ходу роботи на конкретному уроці має бути зорієнтовано на складання понятійного грона, що дозволяє наочно у вигляді алгоритму уявити не тільки мінімум знань, які засвоює учень, але й послідовність та логіку їх уведення. При цьому алгоритмічна побудова уроку виходить із логічної структури змісту навчання, вона являє собою графічну класифікаційну схему.
У цілому алгоритм складання понятійного грона можна уявити як: 1) аналіз програми, підручника, методичних рекомендацій з теми уроку; 2) виявлення та складання у довільній формі та послідовності переліку уявлень та понять, які формуються на уроці; 3) упорядкування уявлень та понять від найбільш загального (найбільшого за обсягом) до окремого, конкретного (мінімальний обсяг); 4) визначення однорівневих понять; 5) складання понятійного уроку. Такий підхід змінює традиційне планування ходу уроку, при цьому робиться упор на формування базових понять та уявлень. Саме ступінь сформованості природознавчих уявлень та понять, уміння оперувати ними та самостійно робити висновки та узагальнення визначають рівень розвитку світогляду молодшого школяра.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Особливості біологічної підготовки вчителів початкових класів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок