Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Шкільництво в Україні від 13 до 20 століть

Шкільництво в Україні від 13 до 20 століть

Назва:
Шкільництво в Україні від 13 до 20 століть
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,72 KB
Завантажень:
410
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Шкільництво в Україні від 13 до 20 століть


Важливий елемент культурного та соціально-політич-ного розвитку будь-якого народу, який передбачає ство-рення мережі освітніх закладів з метою поширення освіти.
Унаслідок складних історичних умов укр. землі протягом тривалого часу перебували під владою ін. держав і націй, що позначилося на становищі укр. Ш. Діапазон шовіністичної, асиміляторської політики держав-окупантів був надзвичайно широкий. Українців як етнокультурну спільноту намагалися позбавити власної історичної самоназви. З цією метою замість терміну «українці» нам нав'язували ін. назви: «малороси», «рутени» тощо. Полі-тичне безправ'я народу супроводжувалося духовними утисками. В залежності від конкретної історичної ситуації змінювалися методи, проте метою усіх колонізаторських режимів було прагнення розчинити українців, збільшити відсоток посадників із числа представників народу-завойовника та їхніх прибічників за рахунок зменшення корінного укр. населення. У загальному наступі на українство різні політичні режими особливо послідовно й жорстоко переслідували укр. школу. На противагу цим намаганням укр. провідники вважали школу джерелом і вихідною точкою перетворення укр. етнографічної маси в націю. Тому, залежачи від конкретних історичних умов, укр. ІІІ. на Коломийщині мало кілька етапів.
Доба давньої України (13-14 cт.)
Початковий період розвитку Ш. припадає на добу Галицько-Волинського князівства (13-14 ст.) Після запровадження християнства в Київській Русі-Україні Ш. розвивалося як складова частина культури давньоруської народності. Князі намагалися заснувати школи у княжих столицях (Києві й Галичі) та при церквах. У багатьох містах та селах діяли «школи грамоти» і «школи майстрів грамоти», в яких дидаскали (учителі) знайомили з основами грамоти. До тогочасних шкіл ходили не лише діти священнослужителів, але й діти знатних людей, дружинників та містян. Зазвичай, з шкіл виходили церковнослужителі, а також писарі й перекладачі. Окрім загальноосвітніх шкіл, існували також школи малярства та співу.
Історичних документів про існування шкіл на терені Коломийщини в цю епоху нема, проте не викликає сумніву те, що специфіка господарського життя тогочасного міста вимагала освічених людей у різних царинах суспільного життя.
Перші школи належали до візантійського типу, за яким священик учив одного, рідше — кількох учнів. Найголовнішим вважалося навчити грамоти (читати, писати та рахувати), грецької мови, яка була необхідна для взаємин з Візантією та вищою церковною ієрархією грецького походження, а також лат. мови, яку практику-вали в канцелярії галицько-волинських князів. Важливою особливістю Ш. галицько-волинського періоду було те, що воно продовжило успадковану від Київської Русі традицію різномовної освіти, а також охоплювало навчанням не тільки чоловіків, але й жінок. Вирішальний вплив на школи цього періоду мала церква.
Доба першої Польщі (14 cm. -1772)
Унаслідок занепаду Галицько-Волинського князівства галицькі землі в 1387 році перейшли під владу Польсько-Литовської держави. Коломийський повіт, разом із Галицьким та Теребовлянським, став складовою частиною Галицької землі. Відбувалися зміни у сфері суспільних та культурних взаємин, на підставі яких можемо виділити другий період у розвитку Ш.
Велику просвітницьку роботу провадив Манявський скит, ченці якого поширювали книги серед людей. Зрозуміло, що монастирі Коломийщини не могли залишатися осторонь освітніх процесів. Монастирська культура того часу передбачала створення церковно-приходських та парафіяльних шкіл, які були своєрідними форпостами освіти і культури.
В цей час поряд із церковними школами починають з являтися і світські. Як зазначали сучасники, «...в містах, в прицерковних спорудах і приватних будинках відкриваються школи грамотності, вчителями в яких були письменні громадяни, світські дячки, писарчуки».; Приміщення однієї такої школи зберігається й досі (під назвою «шкілка») в смт. Печеніжині Коломийського р-ну.
Важливою формою боротьби за збереження Національної автентичності українців братства вважали заснування шкіл.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Шкільництво в Україні від 13 до 20 століть

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок