Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Сутність, мета, завдання та функції соціальної педагогіки як науки

Сутність, мета, завдання та функції соціальної педагогіки як науки

Назва:
Сутність, мета, завдання та функції соціальної педагогіки як науки
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,13 KB
Завантажень:
280
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему:
Сутність, мета, завдання та функції соціальної педагогіки як науки


1.1 Сутність, мета, завдання та функції соціальної педагогіки як науки
У сучасній соціально-педагогічній науці існують різні підходи до розуміння її теоретичних засад. Наприклад, В.В. Краєвський та Г.М. Філонов до теорії соціальної педагогіки відносять: визначенням: об'єкту й предмету; збереження специфіки аналізу педагогічних реалій на всіх рівнях етичного абстрагування; реалізацію інтегративної функції педагогічної теорії; забезпечення зв'язку між теорією й практикою та звідність теорії сучасним вимогам. Вважаємо, що це далеко не повний перелік структурних компонентів будь-якої науки й він вимагає суттєвого доповнення: методологія, закономірності, принципи тощо.
З метою визначення теоретичних основ соціальної педагогіки звернемося до праць з науковедення [169; 235; 236; 527] та довідкової літератури [648; 649].
Якщо будь-яка наука - це система "понять про явища й закони зовнішнього світу або духовну діяльність людей, що дає можливість передбачення та перебудови дійсності в інтересах суспільства; історично сформована форма людської діяльності, "духовного виробництва", яка має своїм змістом і результатом цілеспрямовано зібрані факти, вироблені гіпотези й теорії…", то структура соціально-педагогічної науки насамперед вимагає з'ясування таких питань, як: визначення її об'єкту, предмету, мети, завдань, методологічних засад, законів, закономірностей, принципів та змісту практичної діяльності.
Проаналізуємо стан розробки сучасної соціально-педагогічної теорії й практики. Вивчення науково-педагогічних джерел (А.І. Арнольдов, В.Г. Бочарова, Ю.В. Васількова, М.А. Галагузова, В.М. Галузинський, Е.С. Демиденко, М.Б. Євтух, І.Д. Звєрєва, І.А. Зімняя, Л.Г. Коваль, Н.М. Лавриченко, А.О. Малько, Л.І. Міщик, А.В. Мудрик, В.О. Нікітін, Т.А. Ромм, В.Д. Сємьонов, Л.В. Філіппова, Г.М. Філонов, М.В. Фірсов, М.М. Фіцула, С.Р. Хлєбік, Т.Ф-Яркіна та ін.) дозволяє констатувати, що єдиного підходу до розкриття сутності соціально-педагогічної науки серед фахівців немає.
Дослідниками висловлюються різні точки зору, іноді навіть суперечливі та діаметрально протилежні. Це сприяє неоднозначному тлумаченню одних і тих же соціально-педагогічних фактів, появі розбіжностей в трактуванні основних категорій даної науки.
В тлумаченні фахівцями сутності соціально-педагогічної науки можна простежити кілька напрямків (таблиця 1.1 тут не використовується). Доцільно звернути увагу, що соціально-педагогічну науку вчені розглядають: як інтегративну галузь знань, як прикладну науку, що обмежується тільки здійсненням соціальної роботи та як галузь педагогічного знання.
В розкритті сутності соціальної педагогіки як самостійної галузі педагогічного знання серед фахівців також існують два основні підходи.
Одна група дослідників (А.В. Басов, Н.П. Бурая, Ю.В. Васількова, М.А. Галагузова, А.Й. Капська, В.О. Нікітін, Л.В. Філіппова) розглядає соціальну педагогіку як науку про закономірності соціалізації особистості.
Інша група вчених (І.Д. Звєрєва, Л.Г. Коваль, А.О. Малько, Л.І. Міщик, А.В. Мудрик, В.Д. Сємьонов, С.Р. Хлєбік, Г.М. Філонов) зводить соціальну педагогіку до науки про соціальне виховання.
Взагалі, терміни "соціалізація" та "соціальне виховання" тісно пов'язані між собою.
Виходячи з широкого тлумачення терміну "соціалізація" як узагальнюючої міждисциплінарної категорії; котра далеко не в повній мірі відбиває особливості соціально-педагогічної теорії та практики можна стверджувати, що в більш загальному вигляді соціальна педагогіка - це наука про соціальне виховання. Вивчення світового досвіду становлення та розвитку соціальної педагогіки як науки [164] приводить до висновку, що зведення сутності соціально-педагогічної науки до процесів соціального виховання й соціалізації особистості характерне не тільки для України та Росії, але й для провідних країн світу (США, Франція, Японія).
Таке різне тлумачення сутності соціальної педагогіки пов'язане з тим, що й до визначення педагогічної науки серед дослідників існує різне відношення.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Сутність, мета, завдання та функції соціальної педагогіки як науки

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок