Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Особливості ціннісної сфери художньо обдарованих студентів

Особливості ціннісної сфери художньо обдарованих студентів

Назва:
Особливості ціннісної сфери художньо обдарованих студентів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,36 KB
Завантажень:
168
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Особливості ціннісної сфери художньо обдарованих студентів


Проблема ціннісного становлення художньо обдарованої особистості є багатоаспектною, включає багато питань, зокрема щодо впливу етнокультурних, гендерних і професійних чинників на цей процес. Система особистісних цінностей художника або його аксіологічне “Я” має складну структуру, в основі якої лежить концепція власної індивідуальності та смислу життя, що визначає спрямованість діяльності художника, його світобачення, завдання та пріоритети творчості. При цьому все, що втягується в поле художньо-образного осмислення світу, суб’єктивізується, тобто зображується в ціннісному вимірі: художник виступає “живою шкалою цінностей”. Студентський вік – період інтенсивного самовизначення особистості, зокрема у сфері цінностей. За К.Абульхановою-Славською, починаючи з юнацького віку найважливішою справою особистості є визначення, вибір цінностей і реалізація їх у життєву стратегію, провідну життєву лінію. Цим зумовлюється інтерес до досліджень процесу ціннісного становлення обдарованої особистості в цьому віці, його динаміки та індивідуальних відмінностей. Метою даної статті є вивчення ціннісної сфери художньо обдарованої особистості.
При загальнопсихологічному підході цінності розглядаються в контексті проблем самосвідомості, самоактуалізації та духовного становлення особистості (К.Абульханова-Славська, І.Бех, Б.Братусь, Ф.Василюк, З.Карпенко, Д.Леонтьєв, О.Леонтьєв, А.Маслоу, С.Рубінштейн, В.Франкл, Е.Фромм, Е.Шпрангер та ін.). Особистісні цінності як особливі смислові утворення мають свою специфіку й етапи розвитку, в ході чого набувають стійкості та відносної автономності щодо початкових умов їх формування. У процесі свого становлення цінності змінюються за своїм змістом, мотиваційним статусом, роллю в житті людини. На нашу думку, ціннісний розвиток особистості передбачає як соціалізацію індивіда (залучення до існуючих у певній культурі цінностей), так і індивідуалізацію (критичне осмислення існуючих цінностей, формування власної ієрархії цінностей) і універсалізацію (вихід за межі цінностей певної культури, наближення до загальнолюдських універсалій).
Індивідуалізація полягає в русі від цінностей навіяних, наслідуваних, запозичених до внутрішньо детермінованих та індивідуалізованих. Ця лінія в еволюції цінностей пов’язана з розвитком самоусвідомлення та волі. Особистість на певному етапі розвитку стверджує свою свободу, автономію, формуючи власну систему цінностей. У негативній свободі, яка виражає можливість свавілля, ще немає свободи позитивної, але позитивна свобода (свобода прийнятого рішення) містить у собі та зберігає негативну: в прийнятому рішенні зберігається вся сила альтернативи, всі відкинуті можливості, оскільки здійснив вибір тільки той, хто пройшов крізь альтернативу, хто мав перед собою всі ці можливості (міг зрадити – та не зрадив, міг втекти – та не втік). Творчість життя полягає в розв’язуванні конфліктів цінностей; людина завжди стоїть перед альтернативою протилежних рішень. Але “альтернатива” має сенс лише як звертання до свободи, до автономії особистості [2].
Універсалізація – це рух від нарцисично-егоцентричних цінностей через різні форми групоцентричних (малих та широких угрупувань) до універсальних цінностей. Розвиток у цьому напрямку залежить від здатності до глибоких переживань. Згідно з концепцією Ф.Василюка, спершу цінності виявляються лише як емоційні наслідки їх порушення або утвердження в поведінці (почуття провини або морального задоволення). Пізніше вони набувають форму “знаних” мотивів, потім смислоутворюючих і, нарешті, мотивів, одночасно смислоутворюючих та реально діючих. На нашу думку, перетворення “знаної” цінності на реально діючу відбувається завдяки відкриттю каналу, що з’єднує цінність як зміст свідомості із відповідною їй внутрішньою глибиною переживань. Здатність інтегрувати та виражати найглибші прошарки внутрішньої реальності є важливою характеристикою людини, можливо, мірою її “просвітленості” або мудрості.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Особливості ціннісної сфери художньо обдарованих студентів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок