Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Зародження педагогічних ідей формування навичок культури поведінки дітей у Київській Русі

Зародження педагогічних ідей формування навичок культури поведінки дітей у Київській Русі

Назва:
Зародження педагогічних ідей формування навичок культури поведінки дітей у Київській Русі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,53 KB
Завантажень:
475
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Зародження педагогічних ідей формування навичок культури поведінки дітей у Київській Русі
   


Глобальні соціальні зміни на планеті, масові міграції людей, розвиток широких економічних, політичних, соціокультурних зв’язків між країнами та народами, що супроводжувалися зростанням національної самосвідомості у ХХ столітті, – все це підвищило вимоги до культури людських відносин. Значний інтерес до питання етикету пояснюється і новим осмисленням самого поняття “комунікація” як важливого структуроформуючого фактора існування індивіда та його оточення.
   На наш погляд це питання має особливе значення. Трансформація суспільства, перехід від тоталітаризму до демократично-правової держави передбачають відновлення цивілізованих принципів і норм поведінки, відродження та збагачення національного колориту в усій системі життєвого устрою країни.
   Письмові пам’ятки про те, як себе слід поводити у суспільстві з’явились задовго до виникнення самих понять “культура поведінки”, “етикет” і нерозривно були пов’язані з релігійними переконаннями народів.
   Досліджуючи становлення і розвиток теорії формування навичок культури поведінки у період княжої доби, ми звернули увагу на роботу Сергія Фарини “Християнські і традиційні цінності в освітній парадигмі Київської Русі”, у якій складовими ціннісного “каркасу” освітньої парадигми Київської Русі називаються традиційні цінності східних слов’ян і “модернові” цінності, принесені християнством [8, с. 244].
   Загально відомо, що і сьогодні фольклор, відомий ще до 988 року, залишається одним з найбільш ефективних засобів етичного виховання: казки, приказки, прислів’я, пісні, билини, загадки тощо. Саме за їх допомогою діти усвідомлювали ідеал людини, складниками якого завжди були (і залишаються) повага до старших, допомога близьким, опіка молодших та ін.
   До нашого часу збереглися приклади народної мудрості:
   · оцінюй людину за її вчинками;
   · на дерево дивись як родить, а на людину як робить;
   · посієш вчинок – пожнеш звичку, посієш звичку – пожнеш характер, посієш характер – пожнеш долю;
   · де багато баб, там дитя не в лад;
   · перед тим, як карати, полічи до ста;
   · з добрим дружись, з лихим стерижись;
   · тоді учи, як упоперек на лавці лежить, а як подовж ляже, тоді вже пізно вчити тощо [7].
   Невичерпним джерелом народної мудрості є також українські казки, серед яких можемо назвати “Дві кізоньки”, “Лисичка та журавель”, “Про ледачу дівчинку”, “Коза-дереза” та ін.
   Як відомо, прийняття християнства у X ст. в Київській Русі позитивно відбилося на духовному розвитку давньоукраїнського суспільства. Хрещення Київської Русі також сприяло неформальному поєднанню слів “християнство” та “виховання”, а їх сполучення та співвідношення відбилося в освітньо-виховній моделі тієї доби [8, с. 245]. Як зазначає С.Фарина у своєму дослідженні, цей ідеал був побудований давньоукраїнським суспільством на концептуальному уявленні про людину “вищого рівня” буття, яка стала прикладом виховання.
   Серед держав тогочасної Європи християнська церква виступала найбільш стійким і організованим інститутом, що мав не лише важливе політичне значення, а був творцем і опікуном нових норм моралі та поведінки, світосприйняття як результату акту [8, с. 248].
   Проведений нами історико-теоретичний аналіз досліджень О.Субтельного, М. Грушевського, Н. Полонської-Василенко свідчить про те, що на відтворення християнських цінностей була зорієнтована і тогочасна освіта, організація діяльності навчально-виховних закладів Київської Русі.
   І хоча у літописних пам’ятках, за словами істориків, не зазначено наявності єдиної системи освіти в державі на той період, загальний розвиток економіки та соціальних відносин стимулював швидке розповсюдження писемності завдяки діяльності церкви та монастирів [2, 3, 5].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Зародження педагогічних ідей формування навичок культури поведінки дітей у Київській Русі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок