Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Модель формування в майбутніх інженерів потреби у творчій самореалізації

Модель формування в майбутніх інженерів потреби у творчій самореалізації

Назва:
Модель формування в майбутніх інженерів потреби у творчій самореалізації
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,80 KB
Завантажень:
332
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Модель формування в майбутніх інженерів потреби у творчій самореалізації


У нових соціально-економічних та організаційних умовах роль інженера порівняно з його роллю в умовах командно-адміністративної системи зростає. Окрім традиційного розуміння інженерної діяльності як творчої, сучасні роботодавці очікують від випускників технічних ВНЗ готовності до прийняття нетрадиційних рішень, прагнення самовдосконалюватися, бажання реалізувати максимум своїх потенційних можливостей. Це вимагає творчого ставлення до справи, високого рівня сформованості потреби у творчій самореалізації у певній професійній галузі.
Творчість, пов’язана з необхідністю відходу від традиційних рішень, з пошуком нових шляхів досягнення навіть традиційних цілей, – це невід’ємна частина трудової діяльності сучасного інженера [7; 9; 10]. Цієї думки дотримуються всі дослідники особливостей інженерної діяльності, що знайшло своє відображення у тих вимогах до випускника інженерного ВНЗ, сформульованих на Всесвітньому конгресі з інженерної освіти в 1992 році: професійна компетентність; комунікативна готовність; розвинута здатність до творчих підходів у вирішенні професійних задач; стійке позитивне ставлення до своєї професії, прагнення до постійного особистісного та професійного вдосконалення; володіння методами техніко-економічного аналізу виробництва з метою його раціоналізації, оптимізації та реновації; розуміння тенденції та основних напрямків розвитку науки та техніки [9, с.53]. Це означає, що молодий інженер, прийшовши на робоче місце після закінчення ВНЗ, має продемонструвати розвинуту здатність до творчих підходів, тобто розвиток її має відбутися під час його навчання, що викликає необхідність формування в студентів потреби у творчій самореалізації та розвитку його творчих здібностей з перших днів перебування у вищій школі.
Залежність науково-технічного прогресу від творчості інженерів спрямувала зусилля психологів та педагогів на розробку методів діагностики творчих здібностей та стимуляції творчої активності. Питання технічної творчості висвітлено у працях Г.Альтшулера, В.Блохіна, М.Давлєтшина, А.Есаулова, М.Зіновкіної, Ю.Іванова, К.Зуєва, І.Калошиної, В.Міхельковича, В.Моляко, В.Морозова, В.Радомського, О.Романовського, А.Савенкова, Ю.Фокіна, Е.Чугунової та ін. Для активізації технічної творчості та розвитку необхідних для неї якостей у різні часи пропонувалися морфологічний аналіз, синектика, методи контрольних питань, матриць відкриття, мозкового штурму, творчого інженерного конструювання, теорія розв’язання винахідницьких задач, психоевристичного програмування, гірлянди випадковостей та асоціацій, стратегія семикратного пошуку та багато інших.
Серед вітчизняних методик найбільш поширеною та відомою є методика В.Моляка з конструкторської творчості КАРУС, що розшифровується як “комбінування, аналогізування, реконструювання, універсалізування та випадкові підстановки”. Автор наполягає, що у творчості треба навчати стратегічного пошуку, а не методів або алгоритмів розв’язання творчих задач, оскільки мова йде про творчі задачі, які є нетиповими, нестандартними, і тому вони не можуть мати якихось алгоритмів вирішення [7].
Вивчення методів формування творчого технічного мислення призвело до думки про те, що ці методики навчать інженера або майбутнього інженера робити винаходи, застосовувати творчі підходи, якщо в нього вже є прагнення до творчості, й вони, безсумнівно, підсилять це прагнення. Але першим кроком у цьому напрямку має бути формування в майбутнього інженера потреби самореалізуватися саме у творчості. Метою даної статті є означення педагогічних умов формування в майбутніх інженерів потреби у творчій самореалізації.
Аналіз теоретичної літератури, присвяченої віковим особливостям студентства, специфіці інженерної діяльності, особливостям творчої активності людини та закономірностям формування потреб особистості, а також практичний досвід роботи у вищому технічному навчальному закладі дали змогу висунути гіпотезу, що процес формування потреби майбутніх інженерів у творчій самореалізації набуває ефективності за умов: а) упровадження спецкурсу „Творча самореалізація інженера” на першому курсі вищого технічного навчального закладу; б) створення творчої атмосфери в педагогічному процесі; в) навчання студентів рефлексії та застосування рефлексивного аналізу в педагогічному процесі.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Модель формування в майбутніх інженерів потреби у творчій самореалізації

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок