Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Науково-теоретичний аналіз готовності майбутнього вчителя економіки до профільного навчання старшокласників

Науково-теоретичний аналіз готовності майбутнього вчителя економіки до профільного навчання старшокласників

Назва:
Науково-теоретичний аналіз готовності майбутнього вчителя економіки до профільного навчання старшокласників
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,66 KB
Завантажень:
16
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Науково-теоретичний аналіз готовності майбутнього вчителя економіки до профільного навчання старшокласників


Категорія готовності активно досліджується сьогодні у зв’язку з співвіднесенням її з процесом формування й становлення майбутніх спеціалістів для різних галузей професійної діяльності. Крім того, готовність як потенційний стан особистості професійно підготовленого спеціаліста досліджується і як теоретична проблема, і як практично-орієнтований підхід [1]. Поняття готовності стало з’являтися в науковій літературі на початку ХХ століття у зв’язку з потребою моделювання активності особистості в різних сферах життєдіяльності. В цей час науковці, насамперед, вчені-психологи (В. Томас, Ф. Знанецький, Г. Олпорт, Д. Кац, Г. Сміт та ін.) розглядали готовність як феномен соціально-ціннісної резистентності людини до зовнішніх і внутрішніх впливів оточуючого середовища в межах регуляції й саморегуляції поведінки людини [2]. Згодом поняття готовності стало вводитися в теорію діяльності й розглядатися у зв’язку з емоційно-вольовим, інтелектуальним, морально-психологічним потенціалом особистості в майбутній професійній діяльності. Готовність стали визначати як показник саморегуляції й адаптації на різних етапах і рівнях протікання психічних процесів, які окреслюють поведінку особистості у площині фізіології, психіки, соціальної поведінки (М.І. Дьяченко, Л.А. Кандибович, А.Ф. Ліненко та ін.) [3; 4, с. 22-24].
М.І. Дьяченко та Л.А. Кандибович визначають готовність як вибіркову, прогнозовану активність особистості на етапі її підготовки до діяльності; така активність виникає як результат визначення професійної мети на основі усвідомлених потреб і мотивів [3]. Отже, в межах цього теоретичного підходу мають значення план, установки, моделі майбутньої професійної діяльності. У такому разі формування готовності визначається нами як процес вироблення майбутнім педагогом моделі майбутньої професійної діяльності залежно від отриманих у ході професійної підготовки знань, умінь, навичок та сформованого рівня компетентності.
Головними науковими підходами до окреслення категорії готовності є психологічний, де готовність розглядається як особистісна характеристика, що передбачає здатність до адаптації та саморегуляції поведінки й розвитку, педагогічний, де готовність визначається як загальна характеристика розвитку, навчання і виховання особистості у сфері освіти відповідно до соціального замовлення, професійно-педагогічний, де готовність визначається як характеристика результативності процесу професійної підготовки спеціалістів різних галузей знань.
Вказаний спектр наукових підходів до категорії «готовність» дав змогу виділити кілька головних рівнів розгляду цієї категорії, а саме: 1) особистісно-діяльнісний рівень, в межах якого готовність окреслюється як цілісний прояв усіх сторін особистості, за допомогою чого особистість може виконувати свої функції (в т.ч. професійні), представлений роботами М.І. Дьяченка, Л.А. Кандибович, І.А. Зимньої; 2) особистісний, на якому готовність розглядається як вияв індивідуально-вольових якостей особистості; ці якості визначаються характером майбутньої професійної діяльності, з одного боку, і впливають на специфіку майбутньої професійної діяльності – з іншого (А.Є. Голошток, Н.Н. Захаров, Є.А. Климов, В.Д. Симоненко, Л.І. Хатунцева); 3) функціональний, за яким готовність є психічним станом особистості і визначає потенційну активізацію психічних функцій під час майбутньої професійної діяльності (Р.В. Овчарова, А.К. Осницький, С.Н. Пряжников, Д.І. Узнадзе); 4) перетворювально-практичний, в межах якого готовність як категорією суб’єктності, яка виникає внаслідок осмислення нового персонального досвіду під час формування професійної готовності (К.А. Абульханова-Славська, І.С. Годник, В.І. Лещинський).
Другою, підпорядкованою до першої категорією є «готовність до професійної діяльності». Відзначаємо, що для цієї категорії є характерними головні напрямки і рівні розгляду, вказані вище.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Науково-теоретичний аналіз готовності майбутнього вчителя економіки до профільного навчання старшокласників

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок