Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Формування в молодших школярів навичок діалогічного мовленнєвого спілкування

Формування в молодших школярів навичок діалогічного мовленнєвого спілкування

Назва:
Формування в молодших школярів навичок діалогічного мовленнєвого спілкування
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
2,30 KB
Завантажень:
361
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Реферат на тему:
Формування в молодших школярів навичок діалогічного мовленнєвого спілкування


Невід’ємною складовою частиною комунікативної компетентності молодших школярів є розвинене діалогічне мовлення, яке передбачає не тільки збагачення словникового запасу учня формами мовного етикету, а й уміле варіювання інтонацією відповідно до мовленнєвої ситуації.
Окремі аспекти проблеми формування в молодших школярів усного діалогічного мовленнєвого спілкування висвітлюються в працях методистів Г. Воронько, О. Митник, С. Мунтян, С. Омельчук, Е. Палихатої, В. Сторожук, К. Дорошенко, О. Чеснокової та ін. Зокрема зазначається, що діалог є основною, домінуючою формою мовлення, і тому в практиці навчання рідної мови в початкових класах він повинен посідати належне місце. На їх думку, виходячи з природного примату діалогічного мовлення, процес навчання говоріння в початкових класах слід будувати в напрямі від нього до монологу, а не навпаки.
Чинними програмами передбачено набуття молодшими школярами елементарних знань про мовлення (усне і писемне, діалогічне й моно-логічне); про особливості висловлювань, які можуть бути обумовлені чи їх ко-мунікативними завданнями, чи ситуацією спілкування [4].
Дитина, як зазначає В. Науменко і М. Захарійчук, є учасником спілкування в різних ситуаціях мовлення. Їй треба бути впевненою, що вона говорить правильно. Крім цього, вона повинна знати правила етикету та засоби виразності (звукові: сила, висота, тембр, мелодія голосу, тон, темп мов-лення, паузи; візуальні: поза, жести, міміка, погляд) 3,13. Тому під час вивчення розділу “Мова і мовлення” важливо формувати в дітей інтерес до їхнього власного мовлення і мовлення навколишніх людей, зокрема, мовлення вчителя, однокласників.
У підручнику “Рідна мова в рідній школі. Інтегроване вивчення читання та української мови в 2 класі” (авт. Д. Луцик, А. Зимульдінова, Г. Філь, О. Химин) у розділі “Мова і мовлення” особлива увага звертається на практичне засвоєння правил поведінки під час спілкування: уміння говорити перед класом, правильно поводитись, відповідаючи на запитання вчителя, розмовляючи з ровесниками, зі старшими, знайомими і незнайомими, з учителем, батьками. У результаті виконання спеціальних вправ підручника учні засвоюють слова ввічливості, якими надалі користуватимуться в різних мовленнєвих ситуаціях 2,32-63.
Формування та розвиток навичок мовленнєвої компетентності передбачає роботу над побудовою таких діалогічних і монологічних висловлювань (усних і письмових): переказ готових текстів і побудову висловлювань на основі прочитаних чи прослуханих творів, переглянутих фільмів; розповідей родичів, знайомих про ті чи ті події, про випадки із повсякденного життя школярів. Необхідно пропонувати учням складати усні і письмові висловлювання з певною комунікативною метою (записка із запрошенням, вітанням, вибаченням, оголошенням і т. ін.) 1,44.
Важливо прищеплювати молодшим школярам культуру спілкування, яка виявляється не тільки в доречному використанні формул мовленнєвого етикету, а й в умінні уважно слухати співрозмовника, призупиняти своє мовлення, щоб дати можливість висловитись іншому, погоджувати свої репліки з тим, що сказав співрозмовник, в умінні сказати йому добре слово, висловити критичне за-уваження у такій формі, щоб нікого не образити.


Література:
Вашуленко М. Навчання української мови в 2 класі // Початкова школа. – 2003. – № 6. – С.42-46.
Луцик Д.В., Зимульдінова А.С., Філь Г.О., Химин О.Ф. Рідне слово в рідній школі. Інтегроване вивчення читання та української мови в 2 класі. Перша частина. – Дрогобич, 2003. – 187 с.
Науменко В., Захарійчук М. Формування в дітей уміння говорити майстерно // Початкова школа. – 2002. – № 10. – С.13-16.
Програми для середньої загальноосвітньої школи. 1-4 класи. – Київ: Початкова освіта, 2006. – 429 с.

Завантажити цю роботу безкоштовноРеферат на тему: Формування в молодших школярів навичок діалогічного мовленнєвого спілкування

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок