Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Методика підготовки та проведення проблемного уроку історії

Методика підготовки та проведення проблемного уроку історії

Назва:
Методика підготовки та проведення проблемного уроку історії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,83 KB
Завантажень:
174
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Методика підготовки та проведення проблемного уроку історії


План
1. Проблемно-пошуковий метод у навчанні історії.
2. Технологія розвивального навчання як форма реалізації проблемно-пошукового методу навчання.
3. Проблемне навчання історії в школі.
4. Методика проблемного навчання історії у працях методиста І.Лернера.


1. Проблемно-пошуковий метод у навчанні історії
У дидактиці доведено, що початковим елементом процесу мислення як правило є проблемна ситуація. Мислити учень починає тоді, коли у нього з`являється потреба щось зрозуміти. Мислення завжди починається з проблеми або запитання, із здивування чи нерозуміння. Проблемна ситуація і дає поштовх до включення учня в процес мислення.
Елементи проблемності вчитель включає в уроки різних типів. Перед вивченням нового матеріалу він ставить цікаві несподівані питання, на які учням необхідно дати відповіді в кінці заняття. Інша справа проблемний урок, коли вивчення нового матеріалу повністю проходить на пошуковому рівні пізнавальної діяльності. Для сильних учнів вчитель готує викладання теоретичних положень у прихованій формі, не пояснюючи сутність фактів і їхніх зв`язків. Починаючи вивчення нового, вчитель формулює проблему, подає учбовий матеріал і вказує орієнтири для її розв`язання, супроводжуючи пояснення запитаннями і завданнями пошукового характеру. На підставі того, що вивчається учні розв`язують проблему.
Що ж це таке, метод проблемного викладання? На думку дослідників викладання нового матеріалу є проблемним, якщо воно всім своїм змістом і способом розкриття ставить яке-небудь питання, що вимагає розв’язання, але прямого і завершеного пояснення невідомого вчитель не дає, що і спонукає учнів до самостійних пошуків розв`язання проблеми. Ц і є проблемною ситуацією. Вона створюється також при викладенні різних думок, з тим, щоб учні самі їх розглянули, оцінили, або при зверненні їхньої уваги на протиріччя, конфлікт, з тим, щоб учні самі знайшли шляхи їхнього розв`язання.
Яким же чином створюється проблемна ситуація? Це може бути протиріччя, що міститься в учбовому матеріалі, або введення в урок фрагменту документу суперечливого характеру, або викладання суперечливих поглядів на одне і те саме питання. У зв`язку з тим, що вчитель викладає проблемно, учні повинні з допомогою раніше здобутих знань виділити з фактів і сформулювати рішення проблеми самостійно. Звичайно, пізнання теоретичних знань в процесі проблемного викладання не є самоціллю. Як відзначав психолог В.В.Давидов, предметом пізнання повинна стати зміна самого учня, його розвиток, оволодіння новими способами орієнтації в дійсності, новими способами дій, а значить, і формування нових здібностей. Тобто, проблемне навчання – це по суті розвивальне навчання.
Проблемно-пошуковий метод навчання недоцільно застосовувати при вивчення нового складного матеріалу або браку часу на уроці. Не приведе він до успіху і при слабкому контакті вчителя з учнями.
 
2. Технологія розвивального навчання як форма реалізації проблемно-пошукового методу навчання
Під розвивальним навчанням у дидактиці розуміється спрямованість методів і прийомів навчання на досягнення найвищої ефективності розвитку пізнавальних можливостей школярів. Зусиллями Д.Ельконіна і В.Давидова була сформульована сутність поняття “розвивальне навчання”: 1) під розвивальним навчанням розуміється новий спосіб викладання історії, який йде на зміну пояснювально-ілюстративному способу; 2) розвивальне навчання враховує і використовує закономірності розвитку, пристосовується до рівня і особливостей учнів; 3) у розвивальному навчанні учень є повноцінним суб`єктом діяльності на уроці; 4) розвивальне навчання спрямоване на розвиток всієї сукупності якостей особистості; 5) зміст розвивального навчання дидактично побудований за логікою теоретичного мислення (провідна роль теоретичних знань, узагальнень, дедукція, змістовна рефлексія); 6) розвивальне навчання здійснюється як цілеспрямована навчальна діяльність, в якій учень свідомо ставить цілі і завдання самозмінюватися і творчо їх досягати; 7) розвивальне завдання здійснюється на основі розв`язання проблемних завдань, тобто по суті є проблемним; 8) розвивальне навчання – це колективна діяльність, діалог-полілог, ділове спілкування школярів на уроці.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Методика підготовки та проведення проблемного уроку історії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок