Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Засоби навчання: проблеми термінології

Засоби навчання: проблеми термінології

Назва:
Засоби навчання: проблеми термінології
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,39 KB
Завантажень:
162
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Засоби навчання: проблеми термінології


Поява нових наукових технологій завдала значного впливу на найрізноманітні сфери людської діяльності і, у тому числі, на сферу навчання. Сучасний стан розвитку освіти характеризується все ширшим використанням нових складних технічних засобів навчання та устаткування, інформаційних та телекомунікаційних технологій. У зв'язку з цим, в області педагогічних наук важливого значення набуває проблема термінології стосовно засобів, що використовуються в освіті. Правильне вживання термінів є необхідною умовою використання їх у навчальному процесі, аналіз термінів представляє інтерес при проведені досліджень у даній галузі, при формуванні в учнів навичок і умінь користування новою технікою та пов'язаною з нею термінологією.
Галузь дослідження засобів навчання широко представлена у вітчизняній і зарубіжній педагогічній літературі. Одними з найважливіших понять, що в ній використовуються, є поняття "засоби навчання", "технічні засоби навчання", "навчальна техніка", "навчальні матеріали", "засоби нових інформаційних технологій" тощо [1]. Особливий інтерес представляє порівняння даного понятійного апарату з термінами, що використовуються у зарубіжній літературі, оскільки основні зарубіжні підходи у галузі засобів навчання багато у чому відрізняються від вітчизняних. Такий аналіз необхідний у першу чергу з огляду на значну полісемічність даних термінів, ускладнення понятійного апарату, появу в останній час багатьох нових понять.
З терміном "навчальна техніка (технологія)" (educational technology) у зарубіжній літературі пов'язаний цілий напрямок досліджень. Сформувалась нова галузь професійної спеціалізації - "технолог освіти" - працівники якої займаються дослідженням проблем постачання навчальних матеріалів і організацією технічної сторони роботи закладів освіти. "Навчальна техніка" в англомовній літературі виникає як міждисциплінарне поняття, що пов'язане практично з усіма галузями освіти і стосується таких широких областей, як педагогіка, психологія, телекомунікаційні системи, інформаційні системи, менеджмент та інженерні науки. Поняття "навчальна техніка" у зарубіжній літературі у різних випадках виступає у різних значеннях. На думку одних дослідників, галузь навчальної техніки має відношення до всього, що включається в процес викладання, від матеріалів для викладання, через всі, пов'язані з даним навчальним закладом проблеми організації людей і ресурсів, аж до розвитку суспільних організацій та міського планування. На другому кінці спектру - часткові випадки цього поняття: 1) навчальна техніка як апаратура для викладання; 2) технолог освіти як спеціаліст зі створення підручників.
Огляд літератури показує, що термін "навчальна техніка (технологія)" не використовується як аналітично точне поняття. Оскільки в англійській мові слово "техніка" (technology) є полісемічним, не має визначеності з приводу значення терміна "техніка" взагалі. Можна виділити такі значення поняття "техніка" у зарубіжній літературі: 1) обладнання; 2) галузь діяльності (наприклад, технічні науки); 3) технічні прийоми (майстерність, мистецтво або навіть метод); 4) процес (у системному аналізі); 5) технологія; 6) область науки про поведінку людини.
Характерним є таке означення: "Навчальна техніка (технологія) – це сфера досліджень і практики (у межах освіти) що пов'язана з усіма аспектами організації навчальних систем і процедур, де ресурси використовуються щоб досягти специфічних і потенційно повторюваних навчальних цілей" [4]. У вітчизняній літературі даному значенню терміна "навчальна техніка" традиційно відповідає термін "технічні засоби навчання". Ряд зарубіжних дослідників також вкладає у термін "навчальна техніка" подібний зміст. У зв'язку з цим, у зарубіжній літературі виділяється таке поняття, як "Інструменти (інструментарій) викладання" (instrumentation of education). У цьому випадку під технікою розуміють використання механічних, електротехнічних, електронних та підсобних автоматичних засобів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Засоби навчання: проблеми термінології

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок