Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Проблеми вивчення у школі творчості українських письменників східної діаспори

Проблеми вивчення у школі творчості українських письменників східної діаспори

Назва:
Проблеми вивчення у школі творчості українських письменників східної діаспори
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,15 KB
Завантажень:
88
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Проблеми вивчення у школі творчості українських письменників східної діаспори


За останнє десятиліття програми з літератури зазнали радикальних змін. Так, зокрема почали вивчатися твори письменників західної діаспори. Разом із тим поза увагою школи (та й не тільки школи!) залишаються цілі масиви українського красного письменства, що розвивалося і розвивається протягом кількох століть за східними межами метрополії.
Особливо відчутною стає така втрата в нашій культурі зараз, коли приходить гостре усвідомлення того, що мільйони українців, що живуть на схід від України, з початком 90-х років опинилися за межами вітчизни. І якщо зовсім недавно ми жили в одній (але не своїй!) країні, і, здавалося, ніщо не перешкоджало нашим взаєминам, то тепер на шляху до цих взаємин виникає ряд нових перешкод. Тому і спостерігається така гірка колізія: східна діаспора фізично існує, а культурних досягнень її ніхто не знає й не вивчає.
Варто пригадати хоча б побіжно досягнення українського письменства Східної Слобожанщини, окрасою якого стали імена таких письменників, як М. Костомаров, І. Горленко, І. Дикарєв, О. Афанасьєв-Чужбинський, А. Животко, В. Єрошенко, Є. Плужник, К. Буревій, А. Панів, Г. Михайличенко та ін. Та чи шануємо ми їхній внесок у літературу, що знаємо про культурне життя наших земляків-сучасників? Практично нічого.
А розвиток рідного слова українськими письменниками Берестейщини? Відомі з давніх часів імена берестейців: полемістів І. Потія та А. Филиповича; ченця, патріота, автора віршів і відомого «Діаріуша», численних повчань і послань К. Туровського. З пізніших історичних епох до нас дійшли твори берестейця, представника нової української літератури О. Стороженка. XX століття дало українських поетів-поліщуків:
Д. Фальківського, О. Лейтеса, С. Семенюка, В. Китаєвського, І. Хмеля, О. Лапського; прозаїка Ф. Одрача і публіциста В. Ольхівського.
Як там сьогодні на Берестейщині з українським словом? Чи вивчають у школах твори земляків? А чи згадуємо про них ми? Певно, що увага до духовних здобутків українства за межами батьківщини потрібна не лише нам, сущим у метрополії. Це потужний стимул для відродження української духовності і в східній діаспорі.
Очевидно, що літературна історія східної української діаспори не вичерпується лише названими вище регіонами Росії. Пильної уваги філологів чекають літературні процеси на землях Зеленого клину (Далекий Схід), Сірого клину (Казахстан), літературні традиції українців Москви та Петербурга. Результати цих досліджень могли б поповнити не таку вже і багату програму української літератури для загальноосвітньої та вищої школи.
Проблема вивчення творчості зарубіжних письменників-земляків у значній мірі залежить і від стану українського літературознавства в названих регіонах. Та чи є на цьому терені втішні приклади? Прикро констатувати, але їх дуже мало. Хіба що більш-менш сприятливою є ситуація на Кубані.
Процес дослідження творчості українських письменників Кубані розгортається як серед вчених діаспори (В. Дроздовський, В. Орел, В. Чума-ченко, Ю. Шевельов, В. Бардадим, М. Веленгурин та ін.), так і в Україні (С. Крижанівський, Л. Бойко, В. Бурбела та ін.). Накопичений дослідницький матеріал створює об'єктивні можливості до побудови навчальної педагогічно-методичної системи вивчення української літератури Кубані в загальноосвітній школі.
На цьому багатому на врожаї полі української духовності письменниками-кубанцями зроблено чимало. Тут необхідно пригадати творчі здобутки А. Головатого, Я. Мішковського, Я. Кухаренка, В. Мови (Лиманського), Я. Жарка, В. Потапенка, О. Півня, М. Канівецького, поетів-кубанців 20-х років О. Кирія, Н. Щербини, Ю. Литовченка, В. Чередниченка, К. Кравченка, К. Тихого, сучасного поета І. Варавви. Наведемо вражаючий факт про розвиток українського письменства на Кубані у 20-ті роки. Літературний журнал «Плуг» повідомляв: «В середині листопада СКАПП'у (Північно-кавказька асоціація пролетписьменників) прийняв до свого складу літературну групу українських письменників Кавказу (Кубані), як свою секцію.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Проблеми вивчення у школі творчості українських письменників східної діаспори

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок