Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Скачати реферат: Великий вітчизняний педагог К.Д.Ушинський

Великий вітчизняний педагог К.Д.Ушинський / сторінка 4

Назва:
Великий вітчизняний педагог К.Д.Ушинський
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,78 KB
Завантажень:
83
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 

Народ, на його думку, є джерелом усіх багатств матеріальної і духовної культури, а тому треба вивчати історію, географію, економіку, мову, літературу, мистецтво та інші науки. Народна творчість (поезія, пісні, музика, образотворче мистецтво та ін.) — джерело культури народу. Однією з ознак народності є мова, найкращий виразник духовної культури кожного народу. У сво-їй статті «Рідне слово» Ушинський у барвистих і хвилюючих тонах писав про значення рідної мови: «Мова народу — кращий, що ніколи не в'яне і вічно знову розпускається, цвіт усього його духовного життя, яке починається далеко за межами історії. У мові одухотворяється весь народ і вся його батьківщина; в ній втілюється творчою силою народного духу в думку, в картину і звук, небо вітчизни, її повітря, її фізичні явища, її клімат, її поля, гори, долини, її ліси й ріки, її бурі і грози — весь той гли-бокий, повний думки й почуття, голос рідної природи, який лунає так гучно в любові людини до її іноді суворої батьківщини, який відбивається так виразно в рідній пісні, в рідних мелодіях, в устах народних поетів. Проте в світлих, прозорих глибинах народної мови відбивається не тільки природа рідної країни, але й уся історія духовного життя народу. Покоління народу про-ходять одне за одним, але результати життя кожного покоління залишаються в мові — в спадщину потомкам. У скарбницю рід-ного слова складає одне- покоління за другим плоди глибоких сердечних рухів, плоди історичних подій, вірування, погляди, сліди пережитого горя і пережитої радості,— одним словом, весь слід свого духовного життя народ дбайливо зберігає в народ-ному слові. Мова є найважливіший, найбагатший і найміцніший зв'язок, що з'єднує віджилі, живущі та майбутні покоління на-роду в одне велике, історично живе ціле. Вона не тільки виявляє собою життєвість народу, але є якраз саме це життя. Коли зни-кає народна мова,— народу нема більше» '.
Висока оцінка Ушинським рідної, зокрема російської, мови і його боротьба за створення шкіл, де б навчання проводилося рідною мовою народів Росії, мала не тільки велике педагогічно-методичне значення, але й політичне, його виступи в цьому питанні були використані прогресивними силами Росії для боротьби проти русифікаторської політики царського уряду щодо народів, які жили на окраїнах Росії.
Моральне виховання. Моральне виховання Ушинський роз-глядав як складову частину гармонійного розвитку людини, як важливий засіб патріотичного виховання та підготовки людини до життя. Для Росії XIX ст., зазначав він, питання морального виховання дітей і молоді Мали особливо велике значення, навіть більше за фізичне і розумове, оскільки в ньому було найбільше хиб і здійснювалося воно не в інтересах народу.
Моральне виховання людей треба починати з малих років і здійснювати постійно і систематично. Мета його — розвивати в дітей кращі риси і почуття: патріотизм і гуманізм, любов до праці і дисциплінованість, чесність і правдивість, почуття обо-в'язку і відповідальності, власної гідності і громадського обо-в'язку, скромність, твердість волі і характеру та ін. Найважливі-шим завданням морального виховання дітей і молоді, на його думку, має бути виховання у них палкої любові до батьківщини і народу.
З почуттям огиди ставився Ушинський до таких негативних людських рис, як псевдопатріотизм, кар'єризм, егоїзм, деспо-тизм, лицемірство, лінощі, прагнення до наживи та ін. Розгляда-ючи завдання і засоби морального виховання учнів, він гостро критикував такий «засіб» дисциплінування, як залякування і фізичні покарання, водночас вказував на необхідність поси-лити вимоги до них щодо дисципліни і поведінки, але застосо-вувати при цьому правильні педагогічні методи.
Основними методами і способами морального виховання ді-тей і молоді Ушинський вважав переконання, запобігання непра-вильній поведінці, педагогічний такт учителя та заохочення і покарання але не тілесні, особистий приклад учителя, а також батьків і старших, правильний режим навчання тощо. Але най-кращим засобом морального виховання, на його думку, є фізич-на праця, за допомогою якої формуються-кращі моральні яко-сті дітей і молоді, але з умовою правильного поєднування її з працею розумовою.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Великий вітчизняний педагог К.Д.Ушинський

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок