Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Урок: Т.Г.Шевченко. “Мені тринадцятий минало...”

Урок: Т.Г.Шевченко. “Мені тринадцятий минало...”

Назва:
Урок: Т.Г.Шевченко. “Мені тринадцятий минало...”
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,54 KB
Завантажень:
472
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.5


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
 
Реферат з педагогіки
Урок: Т.Г.Шевченко. “Мені тринадцятий минало...”


Мета. Розкрити ідейний зміст твору, передати зміни у на-строї хлопчика, викликані єднанням з природою, усвідо-мленням сирітської долі і почуттям вдячності до дівчинки; навчити виразно Читати вірш, знаходити художні засоби, допомогти учням відчути естетичну насолоду від виразного читання; ознайомити із змістом картини Їжакевича «Шевченко-пастух».
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань. Бінарний урок.
Обладнання. Портрет Шевченка, ілюстрації до вірша, фо-нограма поезії, картина С.І. їжакевича «Шевченко-пастух».
Форми роботи.
1. Біографічна довідка поета.
2. Опрацювання вірша «Мені тринадцятий минало»:
а) виразне читання;
б) поділ тексту на частини;
в) розгляд поетики вірша.
3. Уміння передавати свої враження від прочитаної поезії.
4. Розгляд репродукції С.І. Їжакевича «Тарас-пастух».
5. Ігровий момент. Гра «Кросворд-розповідь «Дитинство Шевченка».
6. Твір (усний) «Мої враження від поезії» або «Чим мене схвилював вірш».
7. Кросворд за віршем «Мені тринадцятий минало».
Хід уроку
1. Оголошення теми, мета, завдань уроку.
Вчитель. Шевченко — геніальний український поет, який своїм полум'яним словом піднімав маси на боротьбу за знищення кріпосного права.
Тоді, коли жив Шевченко, існувала прірва між офіційною царсь-кою владою Росії і простим народом — голодним і уярмленим. Закріпачене селянство знаходилось у становищі робочої худоби, стогнало і корчилося у ярмі нелюдської експлуатації.
Та незважаючи на те, цар Микола І тримав маси в страшній бідності і перешкоджав їх розвитку, а народ-висував з свого сере-довища талановитих людей. Одним із тих, хто вийшов із самої гущі народу, був Т.Г. Шевченко.
Розкажіть, що вам відомо про Т.Г. Шевченка.
Учень. Народився Т.Г. Шевченко 9 березня 1814 р. в селі Моринцях Звенигородського повіту на Київщині - в сім’ї селянина-кріпака.
В 1816 р. з Моринців сім'я переїхала жити в Кирилівку, яка теж належала пану Енгельгардту.
На 32 році життя померла мати Тараса. Залишились сироти: сестри Тараса — Катерина, Ярина і Марія, два брати — Микита і Йосип.
Батько одружився вдруге. Як у прислів'ї говориться, прийшли злидні, а з ними й виросла біда. Шевченко пізніше писав: «Хто ба-чив хоча б здалека мачуху, і так званих зведених дітей, той, зна-чить, бачив пекло».
Учень. Ось який трапився випадок під час відсутності батька. Якось у солдата, що перебував у них на квартирі, не стало трьох злотих. Мачуха, звичайно, вказала на Тараса. Хлопця гуртом смикали, погрожували, били, а він клявся і божився, що не брав. Тарас втік і заховався у бур'янах. Та на п'ятий день Степанко, син мачухи, сказав, де ховається Тарас. Невинного хлопця катували. Тоді він змушений був сказати, що взяв ті кляті 3 злотих.
Продали спідницю покійної матері, віддали солдатові гроші, а через деякий час у дуплі старої верби знайшли солдатські злоті, які там заховав Степанко.
Це був перший випадок у Тарасовому житті, коли він став жер-твою несправедливості.
Учень. Управитель маєтку пана Енгельгардта запримітив у Та-раса нахил до малювання і зауважив, що з нього може бути «кімнатний живописець».
Але Енгельгардт вирішив інакше: він нарядив його козачком і посадив у передпокої, наказавши сидіти нерухомо, чекати пансь-кого наказу. Раніше, він хоч і був кріпаком, але як малолітній, корис-тувався можливістю утекти від кривд у гай або в поле, помилува-тись природою, помріяти в самотині про кращу долю. А тепер він мусив терпляче чекати, доки поміщик — самодур крикне подати йому люльку, що лежить перед носом, або налити склянку води.
Шевченкові здалося це в сто раз гіршим, ніж носити воду в дя-ка, рубати дрова, зносити незаслужен! побої. Та не такий був Шевченко, щоб зробитися німим опудалом. Повний життя, за-взяття, ненависті до панів і їх посіпак, він ігнорував наказ свого пана і крадькома перемальовував різні картини, наспівував улюблені гайдамацькі пісні.
Вчитель. Називаючи слуг у домі «козачками», пани, насампе-ред, польська шляхта і магнати, глумилися над минулим народу, адже у свідомості має слово «козак» жило як виявлення мужності, нездоланності і непокори.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Урок: Т.Г.Шевченко. “Мені тринадцятий минало...”

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок