Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Активізація музичної творчості учнів засобами хорового співу в церковнопарафіяльних школах України на рубежі XIX-XX ст.

Активізація музичної творчості учнів засобами хорового співу в церковнопарафіяльних школах України на рубежі XIX-XX ст.

Назва:
Активізація музичної творчості учнів засобами хорового співу в церковнопарафіяльних школах України на рубежі XIX-XX ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,75 KB
Завантажень:
489
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 378.147
Пастушкова І.С., Миколаївський державний університет імені В.О. Сухомлинського
Активізація музичної творчості учнів засобами хорового співу в церковнопарафіяльних школах України на рубежі XIX-XX ст.
У статті розглядається актуальна проблема сьогодення - активізація музичної творчості учнів (на матеріалі історико-педагогічного дослідження розвитку процесу початкового співацького навчання у церковнопарафіяльних школах України на рубежі ХІХ-ХХ ст.).
In the article the actual problem of the present - the activization of the musical creativity of pupils (on the material of the historical-pedagogical research of the development of the process of the initial singing training in parochial schools of Ukraine on boundary ХІХ-ХХ century) is examined. Вступ. Національне відродження України, інтеграція її у світове товариство вимагають створення нової системи освіти, спрямованої на формування творчої особистості учня. Становлення такої особистості є одним із основних завдань сучасної музичної педагогіки. Сьогодні назріла потреба осмислення історичного досвіду вітчизняної співацької практики минулого з метою визначення перспектив і шляхів використання її кращих надбань.
Аналіз наукових досліджень та публікацій. Проблема організації музично-творчої діяльності учнів, визначення її різних аспектів привертала увагу багатьох дослідників: О. Гумінської, А. Король, Л. Масол, Г. Падалки, В. Рагозіної, О. Ростовського та ін. Окремі питання музично- естетичного виховання в різних навчальних закладах України на рубежі ХІХ-ХХ століть висвітлені у працях Н. Бовсунівської, Т. Грищенко, Л. Дорохіної, М. Маріо, В. Мітлицької та ін. Однак специфіка активізації музичної творчості учнів церковнопарафіяльних шкіл досі залишається поза увагою широкого кола науковців та педагогів- музикантів. Джерельна база даного дослідження складається перш за все із документів та матеріалів державних архівів та опублікованих збірників постанов, розпоряджень, доповідей, звітів центральних, губернських, єпархіальних та місцевих установ, а також тогочасної науково-методичної літератури та преси.
Формулювання цілей роботи. Мета дослідження полягає у виявленні, вивченні та узагальненні позитивного педагогічного досвіду церковнопарафіяльних шкіл України кінця ХІХ - початку ХХ ст. щодо активізації музичної творчості учнів засобами хорового співу. Вибір таких хронологічних рамок визначається тим, що видання тогочасним Міністерством освіти "Правил про церковнопарафіяльні школи" (1884 р.) і наказу "Про поліпшення естетичного і художнього виховання учнівської молоді" (1889 р.) спонукало суттєве розширення мережі цих шкіл на рубежі ХІХ-ХХ ст., зумовило значне пожвавлення музично-освітньої справи та хорового виконавства.
Результати дослідження. Вагомим компонентом початкового співацького навчання у церковнопарафіяльних школах було залучення учнів до музично-творчої діяльності. У виданому в 1903 р. Синодальному методичному збірни- ку для вчителів церковнопарафіяльних шкіл [1, с. 55-58] наводилися докладні рекомендації щодо проведення уроків співу і позакласної роботи (організації хорів). Упорядники цієї роботи вказували на провідну роль мелодії в хоровому виконанні. З огляду на взаємозв'язок мелодії з текстом вони звертали увагу й на необхідність вироблення чистоти інтонування, почуття ритму і відзначали, що спів мелодійний, одноголосний та унісонний повинен складати "перший ступінь навчання". Це сприяло перш за все привчанню до правильної постановки голосу та вірного інтонування. У вправах зі співу рекомендувалось ускладнювати спочатку ритм, а не інтервали, тому що ритмічні труднощі переборюються легше інтервальних. "Другий ступінь навчання", згідно з цими рекомендаціями, складав гармонійний (хоровий) спів. Відзначалося, що виділення елементів гармонії необхідно і при навчанні унісонного співу (виконанні інтервалів). Особливо підкреслювалося: "У церковному співі виразність можлива тільки в тому випадку, коли це допускає піднесеність і молитовність церковних піснеспівів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Активізація музичної творчості учнів засобами хорового співу в церковнопарафіяльних школах України на рубежі XIX-XX ст.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок