Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> ГУМАНІСТИЧНІ ОСНОВИ ФОРМУВАННЯ ГОТОВНОСТІ ВЧИТЕЛЯ ДО СТВОРЕННЯ СИТУАЦІЇ УСПІХУ

ГУМАНІСТИЧНІ ОСНОВИ ФОРМУВАННЯ ГОТОВНОСТІ ВЧИТЕЛЯ ДО СТВОРЕННЯ СИТУАЦІЇ УСПІХУ

Назва:
ГУМАНІСТИЧНІ ОСНОВИ ФОРМУВАННЯ ГОТОВНОСТІ ВЧИТЕЛЯ ДО СТВОРЕННЯ СИТУАЦІЇ УСПІХУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,38 KB
Завантажень:
438
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
УДК372.14
О.В.Рідкоус
ГУМАНІСТИЧНІ ОСНОВИ ФОРМУВАННЯ ГОТОВНОСТІ ВЧИТЕЛЯ ДО СТВОРЕННЯ СИТУАЦІЇ УСПІХУ
У статті розглядаються питання про гуманістичні основи формування готовності вчителя початкових класів до створення ситуації успіху, наводяться технології створення ситуації успіху.
Значущі зміни сучасної освіти насамперед пов'язані з підвищенням уваги в суспільстві до людини як основної цінності всіх соціальних процесів. У педагогічній та психологічній науках це означає перехід від стратегії формування особистості засобами виховання до стратегії особистісного розвитку на основі актуалізації механізмів саморозвитку.
В основних положеннях прийнятих у рамках Болонського процесу, гуманізацію визначено одним із пріоритетних принципів освіти.
Проблему гуманізації та її реалізації в освітньому процесі присвячені наукові праці багатьох педагогів: І.Аносова, Є.Бондаревської, І.Зязюна, А.Мальованого, І.Матюші, Л.Онищук, Н. Пікельної, Н.Протасової, А.Сущенка, В.Сухомлинського та інших. При розбіжності поглядів науковців на місію педагога, спільним для авторських позицій є визнання дитини неповторною цінністю педагогічного процесу.
Певної уваги формуванню гуманістичної спрямованості особистості надають психологи І.Бал, І.Бех, О.Бодальов, Т.Данилова, С.Мусатов, В. Семиченко та інші.
Названі вище автори розуміють гуманізацію освіти як олюднення і гармонізацію стосунків суб'єктів педагогічного процесу. Уважаємо за доцільне наголосити, що гуманістичні основи діяльності вчителя початкових класів розкриваються у працях Н.Бібик, О.Савченко, О.Сухомлинської, Л.Хомич та інших. Разом з тим недостатньо розкрито питання компетентнісного підходу у формуванні готовності вчителя до створення ситуації успіху у класі, як одного із напрямків гуманізації.
Відповідно до матеріалів Симпозіуму Ради Європи одним із напрямів модернізації професійної підготовки та самовдосконалення педагога є застосування компетентнісного підходу, оскільки для результатів освіти важливо знати не лише „що", але і „як" робити. Тому метою нашої статті є спроба розглянути гуманістичні основи формування готовності вчителів початкових класів до створення ситуації успіху у класі та визначити шляхи підвищення ефективності означеного формування.
Для більш повної характеристики поняття готовності необхідно розкрити зміст поняття „компетентність".
У різних тлумачних словниках (Новий тлумачний словник української мови у 4-х томах. Том 2., 2000; Великий тлумачний словник сучасної української мови) визначення поняття „компетентний" хоча і дещо відрізняється своїм змістом, але включає два загальних аспекти:
1. Той, хто має достатні знання в якій-небудь галузі, які з чим-небудь добре обізнані, тямущий; який ґрунтується на знанні, кваліфікації;
2. Який має певні повноваження, повноправний, повновладний [3; 104].
3. У вітчизняній науковій літературі до поняття компетентності переважно включають певну систему знань, рівень умінь і певний досвід їх використання. В іноземних словниках на перший план виходить категорія „здатність до дії", як уміння використовувати знання в практичній діяльності; певні стратегії для реалізації творчого потенціалу особистості.
Європейські педагоги використовують термін „компетентність" для визначення загальних або ключових умінь, фундаментальних шляхів навчання, ключових кваліфікацій, опорних знань тощо. Так під компетентністю розуміють:
- загальні здібності, які базуються на знаннях, цінностях, здібностях, які особистість розвинула шляхом освіти та практики (Дж. Куллахан );
- загальні здібності, які базуються на знаннях, досвіді, цінностях, що були отримані в процесі навчання (Г.Хараш);
- взаємозв'язок між навичками, вміннями, ситуативною діяльністю та особистістю (Ж.Перре) та інші [6:38].
Уведення поняття „професійна компетентність" зумовлене широтою його змісту, інтегративною характеристикою, яка об'єднує такі поняття, як „професіоналізм", „кваліфікація", „професійні здібності" та інші. Тому існують різні тлумачення його змісту.
Так, І. Зимня визначає компетентність як інтелектуально- і особистісно- зумовлену соціально-професійну життєдіяльність людини.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: ГУМАНІСТИЧНІ ОСНОВИ ФОРМУВАННЯ ГОТОВНОСТІ ВЧИТЕЛЯ ДО СТВОРЕННЯ СИТУАЦІЇ УСПІХУ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок