Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Розвиток у школярів естетичного ставлення до рідної мови та мовлення

Розвиток у школярів естетичного ставлення до рідної мови та мовлення

Назва:
Розвиток у школярів естетичного ставлення до рідної мови та мовлення
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,87 KB
Завантажень:
380
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Розвиток у школярів естетичного ставлення до рідної мови та мовлення


Естетичним вихованням у педагогіці, як відомо, вважають виховання здатності до повноцінного сприймання, правильного розуміння і ставлення до проявів прекрасного у природі, суспільному житті, в побуті, мистецтві.
У формуванні в учнів уміння бачити прекрасне, розуміти і оцінювати його за законами краси велику роль відіграє українська мова як навчальний предмет у школі. По-перше, у словесній формі в мові відображаються всі сфери життя людини: природа, суспільство, мистецтво. По-друге, сама мова має риси прекрасного, здатні викликати в учнів естетичні почуття.
На виховання в школярів почуття прекрасного засобами предмета орієнтує діюча програма з української мови (5-11 кл.): “Естетичне виховання в процесі вивчення української мови не повинно зводитися до епізодичних бесід учителя з учнями про її особливості чи виконання окремих завдань і вправ, а передовсім полягати у формуванні поняття прекрасного в мові і розвиткові потреби в естетичному вдосконаленні власного мовлення” (1). Зміст етнокультурознавчого компонента концепції навчання державної мови в школах України спрямовується теж на естетику слова: “До головних шляхів здійснення естетичного впливу засобами української мови як навчального предмета відносимо:
ознайомлення з характерними якостями української мови (мелодійність, багатство, образність та ін.);
спостереження за прекрасним у природі, мистецтві, людині й відображення його засобами мови;
формування поняття прекрасного в мові, що спирається на її лексичні, фразеологічні та граматичні ресурси” (2).
Отже, естетичне виховання на уроках української мови – це формування в учнів уявлення про прекрасне в мові та мовленні. Необхідною передумовою розвитку в учнів естетичного ставлення до мови та мовлення є систематична робота вчителя над розкриттям звучності і мелодійності рідної мови, багатства і експресивності її виражальних засобів, доречності використання мовних одиниць у різних стилях мовлення.
Простежимо за змістом такої роботи у процесі вивчення окремих розділів шкільного курсу української мови.
Ідея формування в учнів уявлення про естетичні якості української мови, як зазначалося вище, закладена у сучасній програмі, в яку на початку навчального року введено теми про мову: “Значення мови в житті суспільства. Українська мова – державна мова України” (5 кл.), “Краса і багатство української мови” (6 кл.), “Мова – скарбниця духовності народу” (7 кл.), “Мова – найважливіший засіб пізнання, спілкування і впливу” (8 кл.), “Розвиток української мови” (9 кл.), “Українська мова в світі” (10 кл.), “Роль мови у формуванні і самовираженні особистості” (11 кл.). Крім відомостей, наявних у підручниках, пропонуємо учням для аналізу висловлювання видатних діячів науки, мистецтва, літератури (як вітчизняних, так і зарубіжних) про українську мову.
1. У 1891 році Л.В.Собінов (видатний співак), тоді студент Московського університету, побачив виступи української трупи М.К.Заньковецької та М.К.Садовського. Він був настільки вражений і зачарований наспівністю української мови, що вступив, - без будь-якої винагороди, як співак-аматор, - до хору української трупи.
Собінов назавжди зберіг любов до української мови, поезії, музики. Він з великим успіхом виконував українською мовою партію Левка в опері “Майська ніч” і Ленського в опері “Євгеній Онегін”.
Коли в 1926 році співакові запропонували виконати партію Лоенгріна в опері Вагнера, під свіжим враженням він зробив тоді такий запис: “Коли я одержав переклад українською мовою і тоді ж, сівши за рояль, проспівав знамените звернення до лебедя, мимоволі скрикнув: та це ж бо звучить зовсім по-італійському – гарно, звучно, благородно і поетично” (За С.М.Дуриліним).
Завдання. Прочитати текст і визначити його головну думку. Дібрати заголовок.
2. Про рідну мову можна говорити і не з погляду науки мовознавства, а так, як говорять про свій край, рідне сонце, небо, повітря –про все, що об’єднується в дорогому слові – Вітчизна.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Розвиток у школярів естетичного ставлення до рідної мови та мовлення

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок