Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Форми організації виховного процесу

Форми організації виховного процесу

Назва:
Форми організації виховного процесу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,62 KB
Завантажень:
350
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Форми організації виховного процесу
План
1. Загальна характеристика форм виховання та їх класифікація
2. Основні дії педагога при організації виховного процессу
3. Вибір форм виховання

Загальна характеристика форм виховання та їх класифікація
Аналіз педагогічної літератури і практики свідчить, що молоді вчителі найбільше труднощів зустрічають в організації виховної роботи в школі. Це, перш за все, пов'язане з недостатніми знаннями теорії і методики виховної роботи і відсутністю педагогічних умінь планувати й організовувати виховну роботу. Подолання цих недоліків полягає не лише в більш якісному засвоєнні педагогічної теорії, але й в оволодінні комплексом послідовних і цілеспрямованих дій, спрямо-ваних на організацію виховної діяльності. Поза практичною діяльніс-тю подолати ці труднощі неможливо.
Поняття "форма", "форма організації навчального процесу" подано в темі 13.
Форми виховання (виховної роботи) – це варіанти організації конкретного виховного процесу; композиційна побудова виховного заходу. Вони завжди взаємопов'язані зі змістом.
В педагогічній літературі і шкільній практиці інколи використо-вують поняття: "організаційні форми виховання", "виховні справи", "колективні творчі справи". При цьому також мають на увазі спроби організації виховного процесу, спроби доцільної організації колектив-ної та індивідуальної діяльності учнів. Широке розповсюдження одержало й визначення поняття "виховний захід".
Виховний захід – це організована дія колективу, спрямована на досягнення якої-небудь мети.
Певний формалізм у вихованні, що домінує тривалий час у шко-лі, викликав негативне ставлення до терміну "захід", бо він, як прави-ло, означає виставу, де єдиною активною людиною фігурував учитель. Між тим, це поняття може мати право на існування, якщо в процесі здійснення виховних дій у певній формі (захід) відбувається серія підготовлених і взаємопов'язаних дій, які заздалегідь сплановані і спрямовані на реалізацію виховної мети і, в процесі яких, в учнів формуються передбачувані новоутворення або розвиваються раніше набуті. В процесі їх колективного планування, підготовки і проведен-ня, створюється обстановка спільної творчості, пошуку спільної коле-ктивної справи, радісного чекання і переживання. Це сприяє розвитку особистості, колективу, колективних стосунків.
Виховний захід повинен реалізуватися як цілеспрямована взає-модія вчителя (класного керівника, вихователя) з кожним учнем, дитячим колективом в цілому, спрямована на вирішення визначених виховних завдань. У цьому випадку саме виховний захід є формою виховної діяльності, в якій цілеспрямовано поєднані окремі спроби її організації, що містять у собі мету, завдання, зміст, методи, засоби і прийоми.
В процесі цієї діяльності цілеспрямовано створюються такі ви-ховні ситуації в життєдіяльності колективу, які своїм змістом та емо-ційними виявами діють на особистість учня і тим самим сприяють вирішенню виховних завдань. Роль учителя (класного керівника, вихователя) – науково обґрунтовано керувати цим процесом, цілесп-рямовано створювати і конструювати ситуації, які є складовими клі-тинами виховного заходу.
Як відзначає І.П.Підласий: "Виховний захід — це сукупність різ-номанітних виховних впливів з відповідними матеріальними і духовни-ми умовами, що підпорядковані єдиній комплексній виховній меті, таких, що взаємодіють між собою і утворюють єдине ціле" [29. -Кн. 2, 146]. Система виховних заходів утворює виховний процес, подібно до того, як процес навчання складається з окремих уроків. Виховний захід – це відрізок виховного процесу.
Однак, останнім часом багато педагогів відзначають невідповід-ність цього поняття фактичній сутності виховної роботи; "захід" – передбачає певну фрагментарність, розрізненість педагогічних дій, несумісність з комплексним підходом. Процес виховання, що має характер формально пов'язаних між собою виховних заходів, компа-ній, не може бути успішним.
На думку І.П.Підласого, системність, комплексність, послідов-ність, неперервність виховання краще передає поняття "виховні спра-ви", якому останнім часом надають перевагу теоретики і практики.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Форми організації виховного процесу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок