Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Особистісно-діяльнісний підхід у професійній підготовці майбутнього вчителя інформатики

Особистісно-діяльнісний підхід у професійній підготовці майбутнього вчителя інформатики

Назва:
Особистісно-діяльнісний підхід у професійній підготовці майбутнього вчителя інформатики
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,75 KB
Завантажень:
465
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
УДК 378.14 Тихонова Т.В.
Особистісно-діяльнісний підхід у професійній підготовці майбутнього вчителя інформатики
В останні роки у вітчизняній педагогічній науці проводяться дослідження з розробки і випробовування концептуальних положень професіонально-педагогічної підготовки вчителя в рамках особистісно-діяльнісного підходу.
Основи особистісно-діяльнісного підходу були закладені в психології працями Л.С.Виготського, О.М.Леонтьєва, С.Л.Рубінштейна, Б.Г.Ананьєва, де особистість розглядалася як суб'єкт діяльності, яка сама, формуючись в діяльності та спілкуванні з іншими людьми, визначає характер цієї діяльності і спілкування.
Особистісно-діяльнісний підхід розглядається в єдності особистісного і діяльнісного компонентів і в своєму особистісному компоненті передбачає, що в центрі навчання знаходиться той, хто сам навчається: його мотиви, цілі, психологічні особливості, тобто учень як особистість. Виходячи з інтересів того, хто навчається, рівня його знань і умінь, викладач визначає навчальну мету заняття і формує, спрямовує і коригує весь освітній процес з метою розвитку особистості учня. У процесі викладання будь-якого навчального предмета максимально враховуються його національні, статеві, вікові, індивідуально-психологічні особливості. У сучасних педагогічних дослідженнях (І.С.Якиман-ська, О.В.Бондаревська, В.В.Серіков) висувається цілісна концепція особистісно-орієнтованого навчання. Згідно з цією концепцією навчання скеровується на розвиток особистості учня, який є суб'єктом пізнання, передбачаючи спеціальну організацію його навчальної діяльності.
Діяльнісний компонент також має багатосторонні передумови для формування особистісно- діяльнісного підходу: в загальнопедагогічному плані — положення про суб'єкт-суб'єктне відношення вчителя і учня (А.Дістервег) і активність учня (І. Песталоцці, А. Дістервег, Л. Н. Толстой, П.Ф.Каптєрев та ін.); в загальнопсихологічному - теорію діяльності О.М.Леонтьєва, особистісно- діяльнісного опо-середкування (С.Л.Рубінштейн, О.М.Леонтьєв, А.В.Петровський), теорію навчальної діяльності (ДБ.Ельконін, В.В.Давидов, А.К.Маркова, Шльясов).
Особистісно-діяльнісний підхід, передбачаючи організацію самого процесу навчання як організацію і керування навчальною діяльністю учнів, означає переорієнтацію цього процесу на постановку і самостійне розв'язування ними конкретних навчальних задач (пізнавальних, дослідницьких, перетворюючих, проектних тощо). При цьому педагог має визначити номенклатуру навчальних задач і дій, їх ієрархію, форму подання і організувати виконання цих дій учнями за умови оволодіння ними орієнтовною основою і алгоритмом їх виконання. За визначенням І.А.Зимньої, особистісно-діяльніс-ний підхід з позиції тих, хто навчається, означає наявність актуальної ситуації інтерналізації нових форм, правил, способів і засобів соціально- професіонально-комунікативної діяльності, тобто розвиток не тільки професійної компетентності учня, але і його особистості в цілому. Це, зокрема, означає, що на основі переходу зовнішнього у внутрішнє в учня, студента цілеспрямовано й ефективно формується саморегуляція, само-оцінювання. У цьому процесі ставиться і вирішується основна задача освіти: створення умов розвитку гармонійної, морально досконалої, соціально активної (через активізацію внутрішніх резервів), професійно компетентної особистості, що саморозвивається [1].
Суть особистісно-діяльнісного підходу полягає в забезпеченні розвитку і саморозвитку особистості студента на основі виявлення його індивідуальних особливостей як суб'єкта пізнання і предметної діяльності (В.В.Серіков, І.С.Якиман-ська).
Зміст освіти, її засоби і методи структуруються так, що дозволяють студенту виявити вибір-ковість щодо предметного матеріалу, його вигляду і форми. З цією метою розробляються індивідуальні програми, які моделюють дослідницьке мислення; організовуються групові заняття на основі діалогу та імітаційно-рольових ігор; інтегрується навчальний матеріал для реалізації методу дослідницьких проектів, що самостійно виконуються студентами [2, с.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Особистісно-діяльнісний підхід у професійній підготовці майбутнього вчителя інформатики

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок