Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Організація проблемного навчання фізики на основі нових інформаційних технологій 

Організація проблемного навчання фізики на основі нових інформаційних технологій 

Назва:
Організація проблемного навчання фізики на основі нових інформаційних технологій 
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,67 KB
Завантажень:
343
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Організація проблемного навчання фізики на основі нових інформаційних технологій 


Інноваційні процеси як форма і генеративний чинник розвитку дидактики фізики останнім часом привертає увагу багатьох дослідників. Дидактичні нововведення, що викликані до життя конкретними соціально-економічними умовами, здатні прогресивно розв’язати проблеми педагогіки. Успіх і результативність педагогічних інновацій у середній фізичній освіті визначається ефективністю і системністю використання джерел ідей розвитку дидактики фізики, до яких можна віднести нові інформаційні технології, зокрема імітаційне комп'ютерне моделювання, машинний експеримент. Застосування ЕОМ у навчанні фізики розкриває новi можливостi: вивчення процесiв у динамiцi за рахунок одержання серiї миттєвих значень фiзичних величин, графiчна iнтерпретацiя законiв фiзики в процесi виконання експерименту.
Одним з напрямків удосконалення навчального процеса з фізики є застосування iмiтацiйного експерименту (ІЕ). “IЕ представляє собою вiдтворення в мультиплiкацiї реальних процесiв, що спостерiгаються i явищ з параметрами реального (матерiального, натурного) експерименту. Процес (iмiтацiї руху, звука, цифрової iнформацiї, змiни кольору, насиченостi кольору i т.iн.) проходить вiдповiдно до заданих оператором (учителем, учнем)) параметрiв, що оператор вибирає на свiй розсуд, працюючи з комп'ютером у дiалоговому режимi” (1, 6).
Звернемося тепер до методики застосування IЕ
Застосування IЕ в процесі вивчення явища (понять, законів, фізичних величин, приладів) дозволяє учням виділити істотне в матеріалі достатньо наочними засобами. При цьому можливий як демонстраційний, так і лабораторний варіант реалізації поставлених перед навчанням цілей. У лабораторному варіанті здійснюється оперативний зворотний зв'язок, що забезпечує можливість кожному учню працювати в своєму темпі, розвивати пізнавальний хист згідно своїх можливостей. У будь-якому випадку IЕ дозволяє створювати проблемні ситуації і сприяти їх рішенню.
Утворення проблемної ситуації, у тому числі і на основі IЕ, є одним із стимулів мислення. "Мислити людина починає тоді, - підкреслює С.Л. Рубiнштейн, - коли у неї з'являється потреба щось зрозуміти. Мислення починається з проблеми чи питання, з подиву чи нерозуміння, із суперечності.... Джерелом творчого мислення слугує проблемна ситуація, тобто конфлікт між тим, що дано, і тим, що необхідно досягти" (3, 257). У процесі рішення проблемної ситуації ведеться міркування - це перш за все перевірка і доказ гіпотез. Уміння розмірковувати гіпотетично і розглядати своє судження як гіпотезу, що потребує ще перевірки, складає найбільш показову особливість зрілої мислi, - стверджує С.Л. Рубiнштейн.
Гіпотезі передує проблемна ситуація, що може створюватися на основі фізичного експерименту (не є виключенням й інші форми). Рішення проблемної ситуації переслідує цілі:
1. Розуміння сутності явища.
2. Установлення нових закономірностей і нових властивостей об'єкту.
3. Підтвердження чи спростування вдосконалень з результату, що планується.
4. Дослідження поводження системи при варіюванні параметрів.
5. Оцінка умов, при яких можна знехтувати значеннями деяких фізичних величин чи їх похибками.
6. Виділення нових проблем.
Розглянемо на конкретних прикладах, як практично можна створити проблемні ситуації на основі iмiтаційного експерименту.
I. Уяснення сутності явища розглянемо на прикладі вивчення дифракції світла. Із властивості прямолінійного поширення світла витікає, що за непрозорими тілами утворяться різко виражені тіні, що повторюють контури предметів, а за щілинами - їх чіткі контури. В обох випадках область тіні різко відділяється від освітленої частини. Ставиться навчальна проблема - чи завжди це справедливо. Відповідь одержують внаслідок постановки серії дослідів з хвилями різної природи. Це можна зробити на матеріальному експерименті (демонстраційному чи лабораторному). Але сьогодні ні демонстраційного, ні лабораторного устаткування, що дозволить оперативно змінювати умови експерименту не існує.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Організація проблемного навчання фізики на основі нових інформаційних технологій 

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок