Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Вплив мотиваційного фактора на планування навчального дослідження з фізики в середній школі

Вплив мотиваційного фактора на планування навчального дослідження з фізики в середній школі

Назва:
Вплив мотиваційного фактора на планування навчального дослідження з фізики в середній школі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,51 KB
Завантажень:
444
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Вплив мотиваційного фактора на планування навчального дослідження з фізики в середній школі


Актуальність роботи обумовлена переходом загальної середньої освіти на 12-річний термін навчання, визначенням старшої школи як профільно-орієнтованої [17, 23]. Це, у свою чергу, викликає необхідність диференційованого підходу до організації навчання в старших класах відповідно до їх профільного напрямку.
Мета роботи полягає в дослідженні структури і змісту інструкції до фронтальної лабораторної роботи з фізики з точки зору її впливу на формування мотивації учня на самостійну дослідницьку діяльність в процесі навчального експериментального дослідження. Відомо, що найбільш глибокий ефект розвитку людини в навчанні полягає не тільки в тому, що її озброюють різними засобами пізнавальної діяльності, але й у тому, що вона стає здатною до саморозвитку, до самостійного озброєння цими засобами. Крім того, мотиви, на думку О.К. Тихомирова, – «...це не просто умови розгортання актуальної розумової діяльності, а фактор, що впливає на її продуктивність» [25, с. 31].
У даній роботі розглядається проблема організації фронтальних лабораторних робіт із фізики для класів фізико-математичного профілю, а саме така важлива складова цієї проблеми, як структура і зміст інструкції до лабораторної роботи. Важливість порушеної проблеми підтверджується дослідженнями, проведеними в Україні [10, 11].
Інструкція (опис лабораторної роботи), у якій традиційно визначаються мета роботи, склад обладнання, вказівки щодо виконання роботи, план виконання роботи, певні теоретичні відомості, є документом, з яким учень залишається сам на сам у процесі самостійного експериментального дослідження, яким має бути фронтальна лабораторна робота в класах фізико-математичного профілю. Отже, інструкція повинна, на наш погляд, у випадку названої вище профільної орієнтації, спрямовувати учня на творчу діяльність у процесі виконання дослідження, адже дослідження є невід'ємною складовою майбутньої професійної діяльності учня. Такий підхід до визначення ролі інструкції в організації навчальної дослідницької діяльності учнів може бути реалізований у випадку, коли формування структури й складу інструкції враховують мотиваційний фактор. Відомо, що продуктивність діяльності взагалі, і розумової зокрема, залежить від ставлення людини до цієї діяльності. Саме в цьому ставленні закладені основні мотиви будь-якої людської діяльності. Результати проведених досліджень [2] показали глибокий зв'язок між мотивацією й розвитком розумових здібностей людини. Навчальна діяльність, будучи провідною діяльністю протягом усього шкільного віку, побуджується цілою системою різноманітних мотивів, причому для дітей різного віку не всі мотиви мають однакову спонукальну силу. Таким чином, мотивація спрямовує й регулює діяльність, пов'язує результати дій із потребами особистості. Так, наприклад, О.Н. Арестова пише, що різні види мотивів розподіляють залежно від того предмета, на який спрямована діяльність. Кожний вид діяльності відповідає деякій людській потребі [1]. На те, які потреби в навчальній діяльності будуть задовольнятися, великою мірою впливає спосіб організації самого навчального процесу. Наприклад, така організація інтелектуальної діяльності, як проблемне навчання, реалізоване у формі самостійного навчального дослідження, ставить учнів перед необхідністю розв’язувати нові, творчі завдання, тим самим, актуалізуючи пізнавальні потреби, а точніше, потреби до творчості. Умови, коли стримуються ініціатива й творча активність людини, ведуть до згасання прагнення до творчості. Водночас очевидно, що не всі лабораторні роботи можна представити як дослідницькі, не на всіх етапах вивчення курсу фізики можливий такий підхід. Під час рішення цього питання необхідно враховувати вікові особливості дітей, що обумовлюють специфічні якості їхньої розумової діяльності.
Аналіз інструкцій для фронтальних лабораторних робіт, проведений на матеріалі підручників із фізики в середній школі, за якими навчаються нині в Україні, показує операціональну спрямованість структури й змісту інструкцій.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Вплив мотиваційного фактора на планування навчального дослідження з фізики в середній школі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок