Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> реферат українською: Валео-екологічний аспект змісту виховання: у пошуках джерел здоров'я

Загрузка...

Валео-екологічний аспект змісту виховання: у пошуках джерел здоров'я / сторінка 5

Назва:
Валео-екологічний аспект змісту виховання: у пошуках джерел здоров'я
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,71 KB
Завантажень:
120
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 

Звідси й оцінка існуючої системи едукації в сучасних суспільствах. "Наша система едукації, — пише Дж. Вітулкас, — підносить логіку і наукові успіхи за рахунок моралі й етики. Лише незначна кількість навчальних програм передбачає уроки моралі й етики — предмети, які повинні, як належить, домінувати в наших думках. У результаті цього, наша система едукації мимоволі заохочує обман" (Там само, с. 74).
Таким чином, за Дж. Вітулкасом, загальне визначення здоров'я є таким: здоров'я — це свобода від болю у фізичному тілі, стан благополуччя; свобода від пристрасті та негативу на емоційному рівні, що виявляється динамічним станом безтурботності й незворушності; свобода від егоїзму в ментальній сфері, що веде до повного єднання з Істиною" Здорова людина поєднує в собі риси любові, мудрості, правди і творчості.
Педагогічна гіпотеза. Якщо викладені вище погляди на структуру організму прийняти як ймовірні, а звідси — визнати тісний зв'язок і тісну залежність фізичного здоров'я людини від її ментально-духовного стану, то це дає підстави висловити відповідну педагогічну гіпотезу: загальне здоров'я людини великою мірою залежить від змісту і характеру їі виховання та самовиховання.
На філософському рівні залежність здоров'я від морально-етичних засад людини визнавалася завжди. "...Моральність не є низкою правил, а є життям, і до того ж цілком нормальним, і тому вона впливає або може справляти цілющий вплив навіть на наше фізичне існування", — пише П. Юркевич. На його думку, "моральна мужність, душевна звитяга відбиваються в нашому організмі як фізична міць" (Юркевич П., 1993, с. 214—215). На можливість домінування душі над тілом вказували ще філософи античності. Костянтин Ушинський вважав, що ця влада душі людині дана від природи і що цей факт "ніхто пояснити не може". До речі, з його міркувань випливає також, що ця "влада душі над тілом дає нам змогу не тільки руїнницьки, але й рятівничо діяти на здоров'я тілесного організму..." (Ушинський К., 1954, т. 5, с. 273).
Таким чином, у сформульованій тут гіпотезі втілено давно відому істину. Поза всяким сумнівом, вона є дуже актуальною саме для нашого часу. І не стільки на світоглядному, скільки на практичному рівні: виховання доброї, гуманної, творчої людини, здатної до самоподолання, є вихованням людини здорової.
У цій гіпотезі ми можемо йти далі й простежити процес і механізм саморуйнування сучасної людини. Для цього варто повернутися ще раз до поняття специфічно людського в людині. Як відомо, вона здатна розрізняти добро і зло, а відтак має вроджену "симпатію" і потяг до добра та творчості, трактує їх як суто людські чесноти і як свій обов'язок. Водночас людина відчуває також відразу до зла і руйнації. Це — стан норми, її здоров'я. "Будь-яка здорова в основі своїй людина буде намагатися творити, а не руйнувати" (Дж. Вітулкас).
Проте добро і творчість не завжди вигідні: добро вимагає втрат, зокрема матеріальних, а творчість — зусиль. А тому людина часто робить те, що не любить, і нехтує тим, до чого схильна її душа. Людину завжди роздирає протиріччя між невигідним добром і вигідним злом.
На сторожі добра в душі людини стоїть сумління. Навіть невиправний злочинець має його, і воно завжди нагадує йому про себе, коли він має намір чинити або коли чинить зло. Сумління завжди протестує проти зла, але ми, часто приваблені кінцевим результатом, усе ж робимо його. За цієї ситуації стає очевидним, що людина дуже часто діє проти власної природи, душить своє сумління, ігнорує його, заганяє у підсвідомість і цим, зрозуміло, зумовлює глибинну деформацію своєї духовної сфери. Нагромаджуючись у підсвідомості, нереалізовані добрі сили душі порушують духовну рівновагу людини. Образно кажучи, "душа страждає", бо людина пішла не за її покликом.
Морально-етичний негатив, що накопичується в душі, трансформується в негатив емоційний, а цей, в свою чергу, — в негатив тілесний. Очевидно, тут маємо справу з моментом саморуйнування людини, ініційованим на духовному рівні.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: Валео-екологічний аспект змісту виховання: у пошуках джерел здоров'я

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок