Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Скачати реферат безкоштовно: Валео-екологічний аспект змісту виховання: у пошуках джерел здоров'я

Валео-екологічний аспект змісту виховання: у пошуках джерел здоров'я / сторінка 8

Назва:
Валео-екологічний аспект змісту виховання: у пошуках джерел здоров'я
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,71 KB
Завантажень:
120
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 

Значну допомогу в організації екологічної освіти можна одержати шляхом вивчення зарубіжного досвіду: в тій ділянці окремі народи досягали навіть практичних результатів. Початком цієї освіти можна вважати публікацію 1864 р. праці A. Topo, Р. Емерсона та ін. "Людина і природа". Сьогодні екологічну ситуацію в зарубіжних державах висвітлює велика кількість спеціальних видань.
Система екологічної освіти в зарубіжних країнах має як формальний (навчальні заклади), так і самодіяльний (громадські рухи, клуби, фонди, музеї тощо) характер. У більшості випадків ця освіта охоплює конкретні потреби і особливості регіонів. Проте за всіх випадків вона передбачає засвоєння низки цінностей, що відображають ставлення людини до себе і до навколишнього середовища.
Зміст екоосвіти трактується достатньо широко і торкається життя та діяльності самої людини, її морально-етичних орієнтацій тощо. Характерним для зарубіжної освіти є не стільки критичне ставлення до науково-технічного прогресу, скільки акцентування розумної взаємодії людини і довкілля. Звідси центральною вважається проблема виховання особистості, яка співпрацювала б з природою на основі відчуття власної причетності до неї, в дусі турботи про природу. Шляхом осмислення значущості довкілля тут намагаються прищепити дітям почуття відповідальності й обов'язку перед природою.
Екоосвіта будується на міжпредметній основі як безперервна. Вона втілюється в предметах трьох циклів: природознавчому (знання природи, енергетики тощо); суспільно-політичному (значущість екології, формування громадянської позиції в справі охорони довкілля тощо); гуманітарному і художньо-естетичному (розвиток чуттєво-екологічної сфери ставлення до природи, гуманізму та любові до флори і фауни тощо). Безперервність екоосвіти охоплює всі сфери суспільного життя — родину, школу, працю і відпочинок, простійну підготовку тощо.
До засадничих принципів екоосвіти відносять також поєднання теоретичних знань та практичного "спілкування" людини з природою. Тут простежується ідея В. Вернадського, який бачив найкращим такий шлях пізнання природи, коли людина якомога частіше залишається наодинці з нею, виходить за межі свого подвір'я, посидить над річкою чи озером, в тиші ночі, коли з поля її зору зникають створені огорожі урбанізації, коли людина одна в степу чи горах. У такі моменти, вважав він, людина спілкується з природою особливо змістовно, відчуває свою близькість і єдність з нею, усвідомлює себе її частиною. І саме це є надійною дорогою до "почуття шляхетного жалю" до Природи (В. Вернадський).
Нарешті, слід нагадати, що справі екоосвіти сьогодні сприяють як національні, так і транснаціональні природоохоронні рухи і громадські, здебільшого молодіжні, організації: Грінпіс, "Екологія і світ" (Крим), Екоправо, Еколого-культурий центр "Бахмат" (м. Артемівськ Донецької області), "Зелений світ" (м. Київ), Карпатська школа (Україна — Польща), Клуб "Компас" (Київ), "Мама — 86" (м. Київ), Молодіжне екологічне об'єднання "Гея" (м. Севастополь), "Дерево життя" (Словаччина — Україна), Товариство Лева (м. Львів), Українська молодіжна екологічна ліга (УМЕЛ) та ін. (Швед М., 1997).
Природа — виховник людини
Моральне здоров'я людини ґрунтується найперше на гармонії її сумління зі собою, з Богом і з довкіллям. Як уже зазначалося в попередніх розділах, ця гармонія можлива лише на основі повернення людини до духовних засад життя, коли в природі вона може побачити друга, до якого можна завжди звернутися і поділитися власними думками і почуттями.
У людині дуже рано започатковується поділ на "Я" і "не-Я", коли пізнання світу виходить за межі звичайного відчуття. І саме тут бере початок духовне трактування світу. І "Я", і "не-Я" набувають у свідомості дитини як матеріальний, так і духовний образи: з одного боку, все має для неї конкретно-утилітарне значення, а з іншого, — сприймається і трактується як чуттєве, містичне, що через віру, надію, любов адресується душі, а згодом втілюється в доступних їй елементах релігії, філософії, мистецтва.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: Валео-екологічний аспект змісту виховання: у пошуках джерел здоров'я

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок