Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Психологічна сумісність студентів молодших курсів вищих навчальних закладів в контексті формування особистості

Психологічна сумісність студентів молодших курсів вищих навчальних закладів в контексті формування особистості

Назва:
Психологічна сумісність студентів молодших курсів вищих навчальних закладів в контексті формування особистості
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,65 KB
Завантажень:
244
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Психологічна сумісність студентів молодших курсів вищих навчальних закладів в контексті формування особистості


Людина є соціальною істотою. Тому при вирішенні питань і проблем, що стосуються психології особистості, потрібно розглядати не тільки питання соціальної обумовленості діяльності людини та власне її поведінки, а й аналізувати психологічні процеси, що відбуваються у індивіда і які проявляються в нього під час якої-небудь взаємодії з іншими людьми [1].
Вступивши до вищого навчально закладу (ВНЗ), молода людина зустрічається з одногрупниками в академічній групі не просто як індивід з індивідами, а й як з представниками різних суспільних (соціальних) груп (таких, наприклад, як родина, школа, спортивна команда, неформальні групи за вподобаннями тощо) та з різними соціальними ролями (син/донька чи брат/сестра, учень, спортсмен, відмінник і т.д.) [2].
Варто зазначити, що студентська група — це не лише середовище співіснування і взаємодії індивідів, а й формування, де вони знаходяться в однакових умовах, займаються одним типом діяльності, розвиваються і мають однакову (максимально зближену) кінцеву мету.
Індивід, який належить до певної групи, визнає свою належність до неї, що, перш за все, здійснюється через усвідомлення психологічної спільності з іншими членами цієї групи (спільні інтереси, норми, цінності, потреби тощо) [1].
Будь-які відносини в групі реалізуються, перш за все, через спілкування, яке є засобом задоволення різноманітних потреб людини: соціальних, культурних, пізнавальних, естетичних, творчих, інтелектуального та морального розвитку і т.д. Тому воно не лише об’єднує людей, а й сприяє їхньому розвитку та вдосконаленню.
Об’єднання студентів як індивідів у колектив відбувається у два етапи: на першому етапі головну роль відіграє психоемоційний фактор (відбувається встановлення зв’язків між членами групи та їх адаптація); на другому етапі індивід перетворюється на особистість, яка виступає як носій особистісних цінностей, переконань і т.д. (розбиття на «групки», часткове відокремлення).
Розглянемо ці етапи формування колективу докладніше.
Характеристика І етапу
Початковий етап знайомства — період адаптації до нового оточення, до нового середовища перебування. Доки триває процес звикання до змінених зовнішніх обставин, студенти в групі займають позицію «один за всіх, і всі за одного» [2].
Щоб було легше спілкуватися, пізнавати своїх одногрупників, індивіди використовують різні методи: ідентифікації, стереотипізації, ефект первинності [1].
Ідентифікація полягає в ототожненні себе з іншими, оскільки так легше пізнавати своїх одногрупників та розуміти їхню поведінку. Невдовзі індивід починає ставити питання: «Я їх розумію, а чи розуміють вони мене, чи бачать вони в мені саме ту людину, якою я є?» (тобто починається процес рефлексії).
Також індивід може порівнювати своїх одногрупників із певними образами, які здаються йому відомими, тобто відбувається процес стереотипізації (іншими словами — «створення шаблонів»). В більшості випадків це є негативним явищем, оскільки такі «шаблони» можуть бути помилковими, наприклад, ототожнюючи людину з певним образом, який викликає антипатію, в колективі може виникнути відраза або агресія до цієї людини-шаблона. Дуже часто індивід робить помилкові висновки щодо оточуючих, послуговуючись «ефектом краси»: чим більш привабливою здається зовнішність певної людини, тим більшою кількістю позитивних рис вона наділяється. І добре, якщо внутрішньо така особа настільки ж красива, як і зовні. А якщо ні? А якщо це меркантильна, духовно пуста і невихована людина?!..
Досить дивним видається нам той факт, що люди під час знайомства керуються не ефектом новизни, а ефектом первинності, коли перше враження про особу може сильно вплинути на формування образу новознайомого як у свідомості, так і в підсвідомості людини. А якщо перше враження склалося, наприклад, негативне? Що тоді? Уникати цю людину, робити вигляд, ніби її не існує, чи перетворити на вигнанця-ізгоя? Не потрібно робити передчасних висновків, а краще пізнавати людину за її вчинками.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Психологічна сумісність студентів молодших курсів вищих навчальних закладів в контексті формування особистості

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок