Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Вивчення і впровадження ідей козацької педагогіки в сучасну школу

Вивчення і впровадження ідей козацької педагогіки в сучасну школу

Назва:
Вивчення і впровадження ідей козацької педагогіки в сучасну школу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,23 KB
Завантажень:
307
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Вивчення і впровадження ідей козацької педагогіки в сучасну школу


Сучасний стан розвитку системи освіти в Україні вимагає пошуку нових технологій навчання та виховання молоді. Які б інновації не запроваджувались в сучасній науці та практиці, але актуальним буде напрямок – вивчення досвіду минулого. Зазвичай, в процесі викладання основ науки подаються системні знання щодо історії та культури країни, рідного краю. Крім того, нами в умовах сучасної школи апробовано факультатив “Історія козацтва”, а також система роботи класного керівника з вивчення традиції, особливостей козацтва.
Одним з унікальних явищ, яке при всій його складності і протиріччях розвитку є найцікавішим в історії нашого краю, є козацтво. Центром, де походило становлення козацтва і формування у велику військову силу, була Запорізька Січ. У 1553-1557 роках гетьман Дмитро Вишневецький збудував укріплення, зібрав козаків і започаткував початок нової доби – доби козацтва.
Саме на Січі готовились козаки до походів на Крим, Очаків, Аслан-Кармен, святкували перемоги і мріяли про майбутнє України.
Незважаючи на постійні війни з сусідами, запорізькі козаки надавали великої уваги освіті і вихованню молоді. Історичні джерела засвідчують високий рівень освіти в Україні, зокрема на Січі в ХVI – ХVIII ст.
Як відомо, довший час вищу освіту молодь могла здобути тільки за кордоном, а в Україні ще не було вищих навчальних закладів. В козацьких реєстрах, починаючи з ХVI ст. зустрічаються записи щодо освіти козака – “бакалавр”. Очевидно, освіта здобувалась в західній Європі.
В 1576 році князь Острозький на Волині засновує перший навчальний заклад вищого ступеня України. В ньому були поєднані кращі традиції освіти Київської Русі та досягнення західноєвропейських університетів. При Острозькій колегії існував видавничий гурток, де першодрукар Іван Федоров перевидавав український “Буквар”.
Відомо, що в другій половині XV ст. функціонували братські школи, то в кінці XVI ст. з’явились нові школи – козацькі при запорізькому війську. За свідченням істориків у 1576 році у розташуванні укріплення запоріжців було відкрито першу козацьку школу. Ця школа мала назву Саморська. Вчителювали ієромонахи Київського монастиря. Навчались всі бажаючі, як малі діти, так і дорослі юнаки. Такі школи існували при всіх 44 державах на Січі.
При Пустинно-Миколаївському військовому монастирі в 1602 році відкрилась козацька школа. На Чортомлинській Січі в 1659 році відкрилась Січова школа при військовій церкві. Існувала школа і на Новій Січі (тепер Нікопольський район на Дніпропетровщині). У січовій школі учні вивчали крім рідної і старослов’янської латинську мову, піїтику, риторику, математику, географію, астрономію, військову справу та ін.
Особливо популярною була латинська мова. До того ж на Заході вона вважалась міжнародною і використовувалась для ведення дипломатичних справ як мова науки, торгівлі, законодавства. Математичні знання були потрібні запоріжцям у будівництві військових укріплень, мистецтва та в здійсненні торгових розрахунків. Знання географії та астрономії допомагали знаходити по зорях для своїх човнів-чайок дорогу в морі під час походів. Також детально вивчалась географія своєї землі та інших держав. Після уроків старші учні займались військовою справою.
Склад дітей в Січових школах був здебільшого такий: хлопчики, приведені козаками з походів, а також діти багатих батьків для навчання грамоти і військової справи.
Управління школою будувалась на общинних засадах. Вперше в світі керівництво школою здійснювала не школа, а світські особи. Загальні шкільні кошти знаходились в руках старшого. Учні вибирали поміж себе двох отаманів – для старших і молодших школярів. Отамани могли бути переобраними через рік або залишені на своїх посадах на тривалий період.
Одним з показників високого рівня освіти на Запоріжжі було шанобливе ставлення до книги. Одним з основних підручників була “Козацька читанка”.
Саме на Запоріжжі було вперше започатковано і таку добре відому форму освіти яку сьогоднішні педагоги називають “табори праці та відпочинку”.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Вивчення і впровадження ідей козацької педагогіки в сучасну школу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок